Hafızayı Güçlendirmenin 10 Yolu

Sınavlarınıza çalışmadan önce hafızanızı güçlendirmek ve geliştirmek için bilgi edinmek isteyebilirsiniz ve işte hafıza güçlendirmek adına yapılmış test edilmiş bazı yöntemler. Her biri gelişmek için çok iyi şeyler vaad ediyor, hatırlamayı ve bilgi dağarcığını genişletmek de için oldukça faydalı.

1-Dikkatinizi çalıştığınız şeye verin
Dikkat, hafızanın en önemli unsurlarından biridir. Zihninizde, bilgilerinizi, kısa dönemli hafıza şeklinden çıkarıp uzun dönemliye sokmak istiyorsanız, televizyon, müzik ve diğer bu gibi aygıtları çalıştığınız ortamdan uzak tutun.

2-Sıradan çalışma yöntemlerinden uzak durup, ezberlemeyi kesin
Farklı türden malzemelerle çalışmak, edindiğiniz bilgiyi geliştirmeniz için zaman kazanmanızı sağlar.Yapılan araştırmalar da, öğrencilerin çalıştıkları şeyden çok, çalıştıkları kaynakları hatırladıklarını ve tek düze çalışanlardan daha iyi geri bildirim yapabildiklerini gösteriyor.

3-Çalıştığınız konuyu kendinize göre yapılandırın, düzenleyin
Yapılan bir dizi araştırma, her türlü bilginin, hafızada birbirine bağlı yerlerde sınıflandırıldığını gösteriyor. Sizler de çalıştığınız şeyleri kendinizce düzenleyip sınfılandırarak, zihnizin bu yönünden faydalanabilir, birbirine benzer olanları aynı şekilde öbeklemeyi deneyerek ya da genel bir özet yapıp alakalı şeyleri çeşitli şekilde not ederek anımsayabilirsiniz.

4-Kendinize, anımsamanıza yardımcı olacak yöntemler geliştirin
Bu yöntem, hafıza güçlendirme desteği alan birçok öğrenci tarafından kullanılır.Örneğin; akılda tutmak istediğiniz şeyi, çok aşina olduğunuz başka bir şeyle iliştirip, benzeştirerek çağrışım yapabilirsiniz.Bunlardan en işe yarayan yöntemlerden biri de anımsayacağınız şeye komik, orjinal ve hayali bağlamlar bulmanız olabilir.Belki bi şarkı, belki bir espri,belki de bir kafiye bilgilerinizi aklınızda tutmak için çok iyi bir yöntemdir.

5-Yeni öğrendiğiniz bilginin ayrıntılarına inip tekrar edin
Bir bilgiyi uzun dönem hafıza içine almak istiyorsanız, onun ayrıntılarına inip,şifrelendirmeniz gerekir.Tekrar etmek, bu olayı sağlamanın en iyi yöntemlerinden biri olarak bilinir.Ayrıca o bilginin mantığını ayrıntılı bir şekilde öğrenip, ardından da bir kaç kez tekrar ederseniz, geri bildirimler ve hatırlamalarınız çok daha kuvvetli ve kolay olacaktır.

6-Yeni bilginizi, eski bilgilerinizle bağdaştırın
Pek de aşina olmadığınız bir konuyla karşılaştığınızda, daha önce bildiklerinizle bir alakası olup olmadığını hatırlamak için kendinize biraz zaman tanıyın. Bu sayede eski bilgilerle yeni bilgileriniz arasında bağlar oluşturarak, geçmiş bilgilerinize geri çağrışımları artırabilir, yenileri de unutmayabilirsiniz.

7-Çağrışım yapmak için görsel yöntemler kullanın
Birçok kişi görsel yöntemlerden sık sık faydalanır. Bu yüzden fotoğraflara, grafiklere ve kitaplarınızdaki diğer başka resimlere dikkat edin. Kaynağınızda bu tür görsel etkenler bulunmuyorsa da kendi kendinize üretmeye çalışın. Çeşitli grafikler çizerek, notlarınıza kenarlıklar yapıp düzenleyerek, renk renk kalemlerle altlarını çizerek çalıştığınız şeyi unutmamanızı sağlayabilirsiniz.

8-Öğrendiklerinizi başka birine de öğretin
Araştırmalar, bilgilerin yüksek sesle söylenmesinin bilgilerin akılda tutulmasını büyük ölçüde artırdığını görteriyor. Diğer psikolog ve araştırmacılar da öğrenilen bilginin başka birine aktarılmasının çağrışımların kuvvetlendirdiğini keşfetmişlerdir. Siz de bu şekilde, bilgilerinizi bir arkadaşınıza ya da başka birine anlatarak tazeleyebilirsiniz.

9-Zor konulara daha fazla dikkat yöneltin

Daha önce hiç, bir konunun başındaki ve ya sonundaki bilginin daha fazla akılda kaldığını farkettiniz mi? Araştırmacılar, bir bilginin sayfa içinde bulunduğu yerin hafızada farklı roller oynadığını buldular; orta kısımlarda bulunan bir şeyi hatırlamak oldukça zor hal alırken, başta ve sondakileri hatırlamak daha kolay oluyor. Bunu yıkmak için, sizler de elinizdeki metindeki bilgilerin yerlerini değiştirip, farklı şekilde düzenleyerek hatırlamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca fazlaca zor bir konuyla karşılaştığınızda da ona özel bir dikkat sarfedip akılda tutmak için aynı şekilde çaba harcayın.

10-Çalışma alışkanlıklarınızı değiştirin
Hafızanızı geliştirmenin diğer bir yoluysa, çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçer. Örneğin; Her zaman aynı yerde çalışıyorsanız, yerinizi değiştirmeyi deneyin. Ya da hep akşamları çalışıyorsanız, sabahları çalışıp, önceki gecenin bilgilerini tekrar edin. Böylelikle, kendinize yeni yöntemler getirerek çağrışımlarınızı kuvvetlendirebilir, uzun dönem hafızanızı önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

www.yakindunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir