Güçlü bir hafıza için hangi bitki çayı faydalıdır?

Çeşitli haber kaynaklarında güçlü bir hafıza için yeşil çayı adres göstermektedir.

ntvmsnbc.com’un yaptığı haberde “İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayın beyne de yararlı olduğu belirlendi. İsviçre kaynaklı araştırma, yeşil çay özünün beyin faaliyetlerini güçlendirdiğini gösterdi.

Uzmanların özellikle kanserden ve kalp-damar hastalıklarından korunmada önemli etkiye sahip olduğunu sıkça dile getirdiği yeşil çay beyin fonksiyonları açısından da ciddi bir role sahip. 

İsviçreli bilim insanlarının araştırması, yeşil çay özünün hem beyin faaliyetlerini güçlendirdiğini hem de psikiyatrik bozukluk nedeniyle hafıza kaybına uğrayanların tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanlardan bazılarına yeşil çay özünün bulunduğu bir içecek verildi ve daha sonra bu kişiler hafıza testine tabii tutularak beyin görüntüleri incelendi. Yeşil çay içenlerin beynindeki parietal ve ön prefrontal korteks bölümleri arasındaki bağlantının arttığı ve bu kişilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlendi.

Araştırmalara göre, yeşil çayı fazla tüken toplumlarda kalp hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde azalma görülüyor. Yeşil çayın aynı zamanda diş etleri için koruyucu olduğu, düşük tansiyon, halsizlik, yorgunluk gibi sorunlara da iyi geldiği biliniyor.” 

denilmektedir.

Bu bilgiden anlaşıldığı kadarıyla gerek diş eğit ve gerekse hafıza için  dengeli bir şekilde yeşil çayın faydalı olduğu anlaşılmaktadır.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir