Google öğrenci hafızasını olumsuz etkiliyor

Öğrencilerin öğrenme sürecinde yaşadıkları en önemli sorunlardan biri hafıza zayıflığı sorunudur.  Öğrenciler artık bilgiyi hafızada tutmak için çaba harcamıyor. Beyin o kadar tembelleşmiş ki az bir bilgiyi dahi hafızada tutmak için tekrar yapmıyorlar. Öğrenci hafızayı zorlamak istemiyor. Nasıl olsa onun yerine hafızasında tutmak için gerekli araçlar ve olanaklar var. Ayrıca beyin tıpkı kaslar gibi bir organdır. Nasıl ki kasları kullanmadıkça zayıflıyorsa hafızada kullanılmadıkça zayıflamaya ve erimeye başlar. Tam bunları düşünürken beni destekleyen bir yazı yayınlandı.

Yazıda şunlar yazıyor;

Unutkanlığın temel nedenleri; stres, zihinsel yorgunluk, depresyon gibi faktörler yanına, arama motoru Google da eklendi.

google-hafiza

Harvard Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada Goggle’nin unutkanlığa neden olduğu belirlendi.

Psikologlar Daniel Wegner ve Adrian Ward araştırma yapmak veya rapor yazmak için insanların saatlerce vakit ayırmak yerine kolaya kaçarak bilgileri Google’den elde ettiğine dikkat çekti. Psikologlar, enerji harcamayan beynin tembelliğe alıştığını ve bu durumdaki insanlarında yakın tarihte neler olduğunu bile hatırlamakta zorluk çektiğini kaydetti.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir