Genel ve Anadolu liselerinde alan seçimi kaldırıldı mı?

Genel ve Anadolu liselerinde ders seçimi (alan seçimi) ne zaman yapılacak?

Normalde alan seçimi Genel ve Anadolu liselerinde yok. Ancak 9 ncu sınıftan 10 ncu sınıfa geçişlerde alan seçimine benzer bir ders seçimi vardı. Bu ders seçimlerinde öğrenciler üniversitede okumak istediği bölümlere göre dersleri seçiyorlardı. Örneğin PDR isteyen bir öğrenci sınav için TM den hazırlanması gerekiyor. Bundan dolayı PDR okumak isteyen öğrenci 9 ncu sınıftan 10 ncu sınıfa geçerken seçtiği derslerin TM ağırlıklı olmasına özen gösteriyordu. Ancak durum değişti. Artık öğrenciler bu ders seçimini 10 ncu sınıftan 11 nci sınıfa geçerken yapacaklar. 10 ncu sınıfta öğrenciler genelde 9 ncu sınıfta gördüğü birçok dersler ortak olacak. Özetle ders seçimi kaldırılmadı bir yıl ertelendi.(Sadece, 10 ncu sınıfa geçerken genel lisede 6 saate kadar, anadolu liselerinde 7 saat kadar seçmeli dersler olacak.)

MEB’in 27.01.2014 tarihinde “Genel Lise, Anadolu Lisesi, Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Haftalık Ders Çizelgeleri” yayınladı. Yazıda;

“Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 23/01/2014 – 21658195/121.01/325470 ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün 23/01/2014 – 45123216/121/320773 tarihli ve sayılı yazıları üzerine Kurulumuzda görüşülen Genel Lise, Anadolu Lisesi, Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Haftalık Ders Çizelgelerinin, 2014-2015 Öğretim Yılından itibaren hazırlık, 9 ve 10’uncu sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere ekli örneklerine göre kabulü, Kurulumuzun 20/07/2010 – 76; 28/03/2013 – 18 tarihli ve sayılı kararları ile kabul edilen söz konusu okullara ait haftalık ders çizelgelerinin, 2014-2015 Öğretim Yılından itibaren hazırlık, 9 ve 10’uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması kararlaştırıldı.”

denmektedir.

Çizelge için tıklayınız.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Genel ve Anadolu liselerinde alan seçimi kaldırıldı mı?” için 4 yorum

  1. Böle birşeye hiç gerek yoktu bence çünkü ben bir dilciyim ve alan seçseydim İngilizce ağırlıklı mat hafif sayisal dersler yok ole olacaktı ama yeni sistemle ben şimdi de dokuz daki derslerin aynısını gorucem haksızlik olduğunu düşünüyorum bu TM ve MF lerin isine geldi onlar zaten bu dersleri goreceklerdi üstüne üstlük mat altinsaat İng dört saat var mi böle şey ya bi sene geç hazırlancam üniversiteye yeni sistem sayesinde

    1. Hocam kaldırılmamalıydı
      Alansız olmaz millet sadece alan seçmek için üniversiteye kaydını yapıyor.Ben önlisans mezunu olarak alanın kaldırılmasına karşıyım emeklerimiz heba oldu lise kpss sınavlarına girdik ama boşuna alansız kpss ile alımlar da yok..Kesinlikle kaldırılmamalıydı diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir