Geçen Yıl Yerleştim, ama kayıt olmadım. Okul puanım düşer mi?

Bu konuyla ilgili bir önceki videomda detaylı bir şekilde anlattığımı düşünüyordum. Ancak gelen yorumlarında birçok soru olduğunu görünce bu konuyu kısaca yeniden anlatma ihtiyacı hissettim.

Burada verdiğim bilgileri anlatırken 2019  YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI   (YKS)   KILAVUZU temel aldım. Dolayısıyla videoyu izlediğiniz yılda bir değişiklik olabileceğini hesap etmelisiniz.

Bu yazıyı video olarak izleyebilirsiniz, izlemek için tıklayınız.

 

 

Bu videomda teknik konulara fazla girmeden puan kırılmasının nedenini, hangi şekillerde kırıldığını kısaca paylaşmaya çalışacağım.

ÖSYM’nin, YKS ile herhangi bir programa yerleşen adayların seneye tekrar sınava girdiğinde puanını neden kırdığını bir örnekle açıklamak isterim. Örneğin 40 kişilik bir PDR programı var, bir aday burayı tercih etti ve yerleşti.

Çok güzel.

Ama bu kişi aslında hukuk istiyordu ve PDR’yi tercih edip yerleştiği için pişman oldu. Bu nedenle hukuk için tekrar hazırlanmaya karar verdi. Bir sonraki yıl tekrar sınava girmeyi düşünüyor. Ve kazandığı PDR bölümüne gitmekten vazgeçiyor.

Olabilir mi. Elbette olabilir.

Bu onun en doğal hakkı. İstemediği bir yerde okumaktansa yeniden deneyebilir. Sonuçta istediği bir programda okuma hakkına sahiptir

Ancak şöyle bir durum var. Onun yerleştiği ama pişman olduğu PDR bölümüne büyük ihtimal 41 nci kişi yerleşmek istiyordu. Eğer 40 kişilik bu programı tercih etmeseydi bu 41 nci kişi yerleşiyordu.

Belkide onun gibi yerleşen 2-3 kişi daha var. Dolayısıyla PDR programına yerleşmeyi çok isteyen 41.42.43. kişilerin bu programa girmesi engellenmiş oldu.

Bu örnekten de yola çıkarak ÖSYM bu gibi durumları önlemek, yanlış tercihlerin önüne geçmek daha doğru tercihlere adayları motive etmek için bu şekilde önlem aldığını düşünüyorum.

Şimdi gelelim asıl meseleye.

Sonuç olarak YKS sınavı ile bir programa yerleştirildiğin yıldan bir sonraki yıl tekrar sınava girersen OBP nın yarı yarıya düşerek puanın kırılır.

Yerleştirildim ama üniversiteye kayıt olmadım. Yine puanım kırılır mı?

Evet, kırılır. Üniversiteye kaydını yapıp yapmadığın ya da üniversiteye gidip gitmediğiniz önemli değil. Önemli olan tercih yaptıktan sonra ÖSYM tarafından yerleştirilip yerleştirilmediğindir. Yerleştirildiysen puanın bir sonraki yıl kırılacaktır.

Peki her yıl mı kırılacak bu puan?

Hayır, bu sadece yerleştikten sonraki bir yıl için geçerli bir durumdur. Diyelim ki yerleştikten bir yıl sonra puanın düştü. Herhangi bir programa yeniden yerleşmedin, daha sonraki yıl tekrar sınava girerseniz puanın düşmeyecek.

Ne zaman ki tekrar yerleştin, o zaman bir sonraki yıl için tekrar puanın kırılır.

Bir soru da şöyle oluyor. Hocam geçen sene açık öğretim programına yerleştim. Bu sene puanım kırılır mı?

Evet yine aynı şekilde puanın kırılır. Önceleri açıköğretimlerde kontenjan kısıtlaması yoktu. Dolayısıyla puan kırılmıyordu. Ama artık açıköğretimde kontenjan var. Dolayısıyla puan kırılma durumu açıköğretim programları içinde geçerli.

Tercih listesi gönderirsem de seneye puanım düşer mi?

Bu soruda çok sık geliyor. Burada iki kavramı birbirinden ayırmak gerekiyor. Tercih etmek ile yerleşmek iki farklı durum ve kavramlardır. Tercih ettiğiniz için için puan kırılmaz. Tercih edip yerleştiğiniz için puan kırılır. Kısaca tercih edip, yerleşmediyseniz puanınız kırılmaz.

Peki puanım ne kadar düşer?

OBP nız göre bu değişir. OBP normalde 0,12 katsayısı ile çarpılır ve sınav puanına eklenerek yerleştirme puanın ortaya çıkar. Ancak puan kırılma durumunda çarpılan bu katsayı yarı yarıya düşürülerek 0,06 olur. Örneğin OBP 400 olan kişiye 48 puan eklenirken aynı kişi yerleştiği için bir sonraki yıl puanı 24 olarak eklenecektir.

İki yıllık Ön lisans programına yerleşenlerinde bir sonraki yıl puanı kırılacak mı?

Evet, onlar içinde aynı durum geçerlidir.

Son bir soruya da cevap vermek istiyorum. Liseden sonra ara verdim. 3-10 yıl gibi. Benim de puanım kırılacak mı?

Hayır. Eğer sınava gireceğiniz yıldan bir önceki yıl sınava girip yerleşmediyseniz sizin puanınız kırılmaz. Yani eski öğrenci olmanız ve çok ara vermiş olmanız puan kırılma sebebi değildir.

Özkan EMİROĞLU – Psikolojik Danışman

Bu yazıyı aktuelpdr.net kaynak göstererek sitenizde yayımlayabilirsiniz.Geçen Yıl Yerleştim, ama kayıt olmadım. Okul puanım düşer mi?” için 5 yorum

  1. Hocam mesela ben geçen sene yerleşip gitmedim
    bu yıl yerleşir ve gidersem ve okurken tekrar sınava girersem puan kırılıyor mu aldıgım notta

    1. Hocam 2009 da melek lisesinden direk gecis yaparak unuversitwye yerlestim ama kayit yaptirmadim suan ayni okula kayit yaptirmam mumkunmu acaba yerlestirilmis olmam sizce kaldim yerden devam etmemi saglarmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir