Geçen yıl üniversiteye yerleşen adayın bu yıl üniversite sınavında puanı düşer mi?

Üniversite sınavına giren öğrencilerin merak ettiği konulardan biridir. “Geçen sene üniversiteye yerleştim bu sene puanım düşer mi?”.”Düşerse ne kadar düşer?”,”Tercih yaptım yerleşemedim puanım düşer mi?”.  Bununla ilgili değişik sorular var akıllarda. Öncelikle bu uygulamanın mantığını anlamak gerekir. ÖSYM bir nevi tercihinizi yaparken dikkatli olun diyor. Gitmeyeceğiniz bir bölümü tercih ederek başkasının önünü kesmeyin istiyor. Bu nedenle tercihlerimizi yaparken bu hususa dikkat etmeliyiz.

Bu konuda hazırladığımız 2019 Eylül Tarihli videoyu izleyebilirsiniz, izlemek için tıklayınız.

Bazı adaylar geçen sene sınavı kazandım (barajı geçtim) ama tercihte bulunmadım. Üniversite puanım kırılır mı diye soruyor. Bu sorunun cevabı, Hayır. Tercih etmediğiniz için ve dolayısıyla her hangi bir bölüme yerleşemediğiniz için puanınız kırılmaz.

Peki üniversite (LYS-YGS) puanım hangi durumlarda düşer yada düşmez?

Bu soruya cevap verirken 2012 ÖSYM kılavuzundaki açıklamaları kaynak alarak cevaplayacağım.

2012 ÖSYM Kılavuzunda “2011-ÖSYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına (açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) yerleştirilen adaylar 2012-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir.” diyor. Yani kontenjanı olan bir üniversiteye geçen sene (2011) yerleştirilmiş iseniz bu sene (2012) puanınız düşer. Ancak kontenjan sınırlaması olmadığı için geçen sene açık öğretim kontenjan sınırlaması olmayan bölümlere yerleşmiş olanların puanları düşmeyecektir.

Kılavuzun aynı bölümünde “Sınavsız Geçiş ile 2011-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarına uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” denilmektedir.

Geçen sene bir bölüme yerleştirilen ancak liseden mezun olamadığı için yüksek öğretime kayıt yaptıramayanların durumu ne olacak?

Yine 2012 ÖSYM Kılavuzunda ve aynı bölümde “2010-2011 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarından mezun olamadıkları için yerleştirildikleri yükseköğretim programlarına kayıtlarını yaptıramayan adaylar, durumlarını 10.11. maddesinde belirtildiği şekilde dilekçe ile ÖSYM’ye bildirdikleri takdirde yerleştirilmemiş adaylar gibi işlem göreceklerdir.” Böylelikle kazandıkları halde kayıt olamamış olan bu adayların puanı düşmeyecek.

Üniversite Puanları Her Yıl artık Düşük mü Hesaplanacak?

Hayır. Sadece ÖSYM’ce yerleştirildiğiniz eğitim öğretim yılından bir sonraki yıl için bu uygulama geçerlidir. Yani 2011 de yerleşen adayın puanı bir sene sonraki yani 2012 puanı düşer. Ancak 2012 de yerleşmemiş olan aday 2013 yılında tekrar sınava girecek olursa o sene puanı düşmez.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

NOT: Bu bilgiler 2012 ÖSYM Kılavuzuna göre verilmiştir.

[reklam]

Geçen yıl üniversiteye yerleşen adayın bu yıl üniversite sınavında puanı düşer mi?” için 62 yorum

 1. hocam mrhaba ben düz lise mezunuyum bu yıl tercih yaptım ama istemediğim 2 yıllık bir bölüm çıktı seneye tekrar sınava giricem bnm puanım düşer mi ve eger düşerse bunu sınavda dha fazla net yaparsam telafi edebiliryim bana yardım ederseniz sevinirim.

  1. Meslek yüksek okuluna Ne şekilde girdiğiniz önemli. Sınavsız girişlerde puan bir sonraki yıl kırılmaz. Ancak OSYM Puanlı ile girmiş iseniz kırılır.

   1. Meraba hocam ben meslek lisesi mezunuyum bu yıl 2 yıllık elektronik haberleşme teknolojisi bölümü tercih ettim ve tuttu. Kayıt yaptırmayıp tekrardan sınava hazırlansam puanım düşer mi?

   2. puanlı girmişim peki benim o kırılan puanı telafi edebilirmiyim

   3. YGS-LYS netleri giirerek puan hesaplama araçları vr. Ne kadar netlerle ne kadar puan alabildiğini tahminini yapabilirsin. Kaç soru çözersen nekadar puan gelir aşağı yukarı görebilir ve kendini ayarlayabilirsin

 2. Meraba hocam ben meslek lisesi mezunuyum bu yıl 2 yıllık elektronik haberleşme teknolojisi bölümü tercih ettim ve tuttu. Kayıt yaptırmayıp tekrardan sınava hazırlansam puanım düşer mi?

  1. Sınavsız geçişlemi yerleştiniz? Bu ayrıntıları sorularda vermeniz gerekir.

   1. hocam sınavsız geçişle yerleştim meted dışı olarak obp puanıyla ama kayıt yaptırmak istemiyorum bir yıl daha hazırlanıp 4 yıllık kazanmak istiyorum

   2. Kılavuz 2013, 1,5 maddede şöyle yazıyor.
    “2013-ÖSYS’de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların, 2014-ÖSYS’de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde OBP’lerinde bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu adayların, 2014-ÖSYS’de yerleştirme puanı ile bir yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde ise OBP’lerinin atsayılarında bir değişiklik yapılmayacaktır”

 3. ve eger bu sene kayıt yaptıramazsam seneye sınava girmeden aynı yere kayıt yaptırabilir miyim?

  1. Kayıt hakkını kaybedersin. Ancak kayıt yaptırıp kaydını dondurabilirsin. Üniversitene sormanı tavsiye ederim

  1. Sorunuz ne? Aldığınız puan, sıralama ve tam bilgi olmadan yanıtlamamız mümkün değil.

  2. hocam ben bu sene unversteyı bıtırdım sımdı tekrar ygs sınavına gırdım ama ogrenmek ıstedıgım okul bana tekrar puan verırmı

 4. Merhaba hocam bir sorum var 2013 klavuzlarına göre, ben bu sene kazandım gitmedim seneye puanım ne kadar düşer ? mesela seneye mf4 ten 420 aldım, okuldan gelen puanı nasıl hesaplayabilirim ?, okul puanı 420 puana nasıl etki ediyor nasıl hesaplayabilirim ?

  1. ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI normalde 0.12 ile çarpılır ve PUANIn üzerine eklenir.
   Lakin biryere yerleştirildiğinde ve gitmediğinde ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANIN 0,12 ile değil 0,06 ile çarpılır ve çıkan puan eklenir.

 5. merhaba hocam ben bu sene obp puani ile 2 yillik kendi alanima yani elektrik bolumu yazdim 2014 ygs sinavina girdigimde seneye 4 yillik tercih yaptigimda obp puani yariya duser mi? Lutfen cevaplar misiniz?

  1. KIlavuzda ;”2012-ÖSYS’de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2013-ÖSYS’de OBP’lerine uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır” diyor. Şuana kadar sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların puanı düşürülmüyor. Bu bilgi 2013 kılavuzuna göredir.

 6. ben gecen yıl unıversıteyı kazandım ve kayıt yaptırdım ama gıtmedım devamsızlıktan kaldımm bu yılda yetenek sınavlarına resım ogretmenlıgıne gırecem ve benım punanım kesılecek mı yanı yetenek sonavlarında puan kesılmesı oluyor mu

  1. Kılavuzda aynen şöyle yazmaktadır “2012-ÖSYS’de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş
   adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir.”

 7. Merhaba ben 2011 ve 2012de universiteye yerlestim fakat gitmedim gecen sene puanim dusmustu zaten bu sene hic puan gelmeyecek mi yani 0 puan mi olacak cevap verirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler.

  1. Lütfen yazıyı okuyunuz. Gerekli açıklamalar var.
   Son paragrafı aynen alıyorum.

   Üniversite Puanları Her Yıl artık Düşük mü Hesaplanacak?

   Hayır. Sadece ÖSYM?ce yerleştirildiğiniz eğitim öğretim yılından bir sonraki yıl için bu uygulama geçerlidir. Yani 2011 de yerleşen adayın puanı bir sene sonraki yani 2012 puanı düşer. Ancak 2012 de yerleşmemiş olan aday 2013 yılında tekrar sınava girecek olursa o sene puanı düşmez.

 8. mrb ben gecen sene sınıf ogretmenlıgı ve polıslıgı kazandım polıs okulunu tercıh ettım ve orada okumaktayım bu yıl okulu bıraktım tekrar unıversıte sınavlarına gırdım puanımda kırılma olur mu sımdıden tesekkurler

 9. “Geçen sene sınava girdim Bu sene puanım düşer mi?” tarzında sorulara cevap verilmeyecektir.
  Yorumlarda ve yazıda gerkli açıklamalar yeteri kadar var.

 10. ben 2011 de anestezi bölümünü kazadım gitmedim polisliğe gittim geçen sene yani 2012 de polis okulundayken sınava girdim puanım düştü tercih yaptım hiç bir yer gelmedi. polislikte 1 yıl okudum 2.sene yani bu sene gitmedim ygs ye girdim bu sene yani 2013 te puanım düşermi

  ACİL CEWAPLARSANIZ SEWİNİRİM.

  1. 2011 ÖSYS e göre yerleştirilenlerin puanı düşmez.
   Geçen sene puanına göre yerleştirilmiş olanların puanı düşer

 11. merhaba bu puan düşme meselesi 2 yıllık önlisans okuyan lar içinde geçerlimi?Yani ben 1.sınıf şuan adaletteyim ertesi yıl girersem ygs ye puanım kırılacak mı?

  1. Sınavsız 2 yıllık yerleşenlerin puanları kırılmaz. Ancak bir önceki yıl 2 yıllık bir bölüme sınav puanı ile yerleşen kişinin OBP nı yarı yarıya düşürülür.

 12. geçen sene iki yıllık uzaktan eğitim halkla ilişkiler bölümüne kayıt yaptırdım yerleşme türüm genel di bu sene puanım kırılırmı

 13. 2012 yılında ek yerleştirmeyle açıköğretim fakltesine (4 yıllık ) kayt yaptrdm . bu sene tekrr snava grdm . okul puanmda bi değişme olur mu ? şimdiden teşkkrler :)

 14. merhaba, ben 2012 üniversiteye başladım bu yıl tekrar grmeyi düşünüyorum. Anadolu ógretmen lisesi çıkışlıyım acaba ögretmenlik puanım da yarıya kesilir mi yoksa tamamen gelmez mi?

 15. merhaba bn gecen sene ygs den tercih yaptım işletme geldi gitmedim bu tıl tekrar hazırlanıyorum ç.gelişimi mezunuyum bu yıl kndi alanımda tercih yaparsam puanım düşür mi düşerse ne kdar düşer ?? lütfen yardımcı olun =(

 16. 2012 yılında üniversite sınavına yerleşmiş ve öğrenim görüyorum.Üniversitenin bize tanıdığı hak olarak 2.üniversiten yani açık öğretim den bölüm okumak istiyorum.Bu yıl tekrar üniversite sınavına girip sınavla açık öğretimden bir bölüm daha seçebiliyormuyum? bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler

 17. ben geçen sene sınavsız geçiş hakkıyla üniversiteye yerleştim kayıt yaptırdım.bu sene tekrar hazırlanıyorum.yukarıda Kılavuzun aynı bölümünde ?Sınavsız Geçiş ile 2011-ÖSYS?de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarına uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.? denilmektedir. yazıo ama emin olamadım puanın kırılıp kırılmayacağından bilgilendirirseniz sevinirim

 18. Mrb. Ben bu sene ygs sinavına girecegim.eger yerlesmede açikta kalırsam , seneyede tekrar girecegim zaman okuldan puan gelirmi ?

 19. ben suan üni.okuyorum gecen sene yerlestım ve bu senede ygs ye gırecegım puanım duser mı?tesekkrler

 20. merhabalar.. benim 2.senem olacak tekrar hazırlanıyorum geçen sene herhangi bir üniversiteye yerleştirilemedim aynı şekilde ek yerleştirmede de yaptığım bir tercihle yerleştirilemedim..Herhangi bir aksilik çıkmaz dimi hocam ? puanım düşcek diye çok korkuyorum.kendi kendime strese girdim

  1. Geçen yıl herhangi bir yüksek öğretime (kontenjanlı) yerleştirilmediysen puanın düşmez

 21. Geçen sene YGS’ye girdim tercih yaptım ve AÖF Bankacılık ve Sigortacılık bölümüne yerleştim fakat kayıt yaptırmadım bu sene YGS’ye girmeden tekrar kayıt yaptırabilir miyim acaba kayıt yenilersem olacaktır diye duydum acaba doğru mu? Simdiden çok teşekkürler..

 22. Merhabalar hocam…Ben üniversite kazandım fakat kayıt yaptırmadım.Lisedeki diploma notum 60 tı ne kadarı azalacak yardımcı olurmusunuz ?

 23. ya peki puanın düşmesi başarı sıralamasını nasıl etkiler.. kaç bin kişi olarak etkiler yani?

 24. ben 2012 de yerleştim bu yıl sınava girersem düşeceğini biliyorum peki 2014 te girersem düşer mi yani sonraki yıl?

 25. Bu yıl Antep işletme kazandım.Kayıt yaptırdım Fakat bazı sebeplerden dolayı devam edemedim.Şu an orda hala kaydım bulunuyor.Sınavsız ikinci üniversite hakkından faydalanarak sosyal hizmetlere kayıt yaptırdım. sınava yeniden girsem herhangi bir problem olur mu acaba? :) (puanın düşmesinden başka)

 26. ben 2 sene önce üniversiteye yerleştim ama gitmedim şimdi kazandığım okula sınavsız geçiş yapabilir miyim _?

  1. Alanınla ilgili bir bölüme sınavsız yerleşme hakkın var. Ancak öncelikleri unutmamak gerekir. Öncelik yeni mezunlar. Eğer onlardan doldurulamazsa bir sonraki senelere bakılır

 27. birde meslek lisesi çıkışlıyım ilk girişimde puanım kırılmıştı ama bu sefer kırılır mı merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. bu sene 2012de unıversıteye basladım ılk donemım bıttı onumuzdekı öss sınavına gırıcem dıkey gecısle baska yere gıtmeyı ıstıyorum pekı benım puanımda bir düşme olurmu ?

 28. su anda üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim ygs ye girip ilköğretim dinkültürü öğretmenliği düşünüyorum puanım kırılır mı ? kayıttan 2 sene geçince kırılmıyor dıye duymuştum

 29. Merhaba,
  2012 yılında üniversiteye yerleştim fakat gitmedim, bu sene tekrar girmeyi düşünüyorum puanım 362.97568 yaptım bu yıl tekrar girsem puanımda muhtemelen ne kadar düşme yaşanır ?

  bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

 30. gectıgımız yıl yanı 2012 de ozel bı unıversıte kazandım fakat aılevı konular yuzunden kayıt yaptırmadım.. Puanım duser mı duserse ne kadar dusuyor ? kayıt yaptırmadıgın ıcın dusmez dıyolar yardımcı olabılırmısınız ?

 31. puanlar kaç yıl boynca düşüyor örneğin 2012 de tercih yapıp kazandım ama 2013-2014 teyeniden girmek istiyorum puanım yine kırılır mı

 32. ben 2012 yılında hem özel yetenek sınavında hemde açıköğretimde kontenjansız bölüm kazandım aöf ye kayıt yaptım seneye puanım kırılırmı kayıt yaptırmadığım özel yetenek sınavı proplem yaratırmı

 33. sınavsız ikinci üniversite hakkından yararlanarak bu sene işletmeye kayıt yaptırmayı düşünüyorum.bildiğim kadarıyla işletme de kontenjan sınırlaması yok,önümüzdeki yıl üniversite sınavına girdiğimde okul puanım düşer mi?bunu soruyorum çünkü artık bütün aöf bölümlerine kontenjan sınırlaması geldiğini duydum,beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

Yorumlar kapalı.