Gece gördüğüm rüyaları hatırlamıyorum. Nasıl Hatırlarım?

Nedense son zamanlarda rüya gördüğümü bildiğim halde rüyalarımı hatırlayamıyorum. Araştırmalar bir kişinin gece ortalama 5-6 rüya gördüğünü söylediği halde bu rüyalardan hiç birini hatırlayamam son zamanlarda beni iyice düşündürmeye ve araştırmaya itti. Önceden rahatlıkla rüyalarımı hatırlıyor ve bunu çevremle paylaşıyorum. Bezen keyif alır, bazende rüyanın ürkütücü olması bakımından tedirgin olurdum.

Üzerinde düşündükçe alışkanlıklarımı hatırlamaya ve çıkarımlar yapmaya başladım. Bu arada gece gördüğümüz rüyaları hatırlamayla ilgili birçok bilimsel çalışmalar var. Ama konumuz nedenler olmadığı için bu konuda paylaşımda bulunmayacağım.

Kendimde gördüm ki son dönemlerde zihnim ve yaşantım eskisi gibi berrak ve yavaş değil. Gece uykularım ve beslenme alışkanlığım da düzenli ve sağlıklı olmadığını da söylemeliyim. Tüm bunları gördüğümde kendimde bazı alışkanlıkları yeniden düzenlemem gerektiğini düşündüm. Ve bunu yapmaya başladım.

Bu değişiklikler gece gördüğüm rüyalarımı hatırlamamda etkili olmaya başladı. Ve daha da iyi hatırlayabileceğim konusunda kendime güvenmemi sağladı.

Peki gece gördüğüm rüyaları hatırlamak için ne yaptım?

Birincisi rüyalarımı hatırlama konusunda ciddi anlamda niyet ettim. Ve niyetimi pekiştirmek için önemli ikinci adım olan kağıt kalemi baş ucuma koydum. Ki kağıt kalemi gördüğümde rüyamı hatırlamam gerektiğini bana hatırlatsın (Rüyayı hatırlamam gerekiğini hatırlamalıyım :) ). Kağıt kalem ile uğraşmak istemiyorsanız cep telefonunuza kayıt edebilirsiniz. Ama bunu yapmak için yine bir hatırlatıcı kullanmanız gerekebilir. Genelde ilk uyandığımda rüyaları hatırlama ihtimali çok yüksek oluyor. Bu nedenle uyandığımızda ilk işim ve hatırlamak için odaklandığım konu rüya oluyor.

Bu arada gece 1-2 de uyuma gibi sıkıntılarım olmuştu. Ayrıca gece yemeklerim de bu düzensizliğin bir parçası oldu. Bu durumu düzenli hale getirerek uyku saatimi 23 civarına çektim. Gece yemelerini bitirdim. Şu an dahi bu yazıyı 21.30 da doğaçlama şeklinde yazıyorum ki biran önce bitirip uyku moduna geçeyim. Alışkanlıklarımda ki bu değişiklikler uyku kalitemi arttırdığı gibi, niyetlendiğim zamanlar sabah rüyalarımı hatırlamamda bana yardımcı oldu. Ayrıca toplamda 10 kilo vermemde bonusu oldu.

Ne diyeyim. Her şeyin başı düzen ve sağlıktan geçiyor. Eğer rüyalarınızı önceden hatırlarken sonradan benim gibi hatırlayamaz olduysanız muhtemelen bazı şeyler hayatınızda değişmiştir.

Ben rüyalarımı anlattığım tecrübelerle yeniden hatırlamaya başladım. Size de belki faydası olur diye paylaşmak istedim. Bu konuda bir öneriniz varsa yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Sağlıcakla…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir