Felsefe-Sosyoloji mezunları rehber öğretmen olarak atanmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Başkanı Prof. Emin KARİP’e TRT Özel Gündem’de Alan dışı atamalar konusunda soru soruldu. Sunucu önceden böyle bir atma olduğunu üçüncü öncelik olarak felsefe mezunlarına böyle bir hak verilecek mi diye soruyor.

Açıklamayı https://www.aktuelpdr.net olarak sizin için deşifre ettik. Talim Terbiye Başkanı Prof. Emin KARİP: “Evet. Zaman zaman alandışı atamalar yapıldı. Ancak eğitim sistemimize bir bütün olarak baktığımızda bu alan dışı atamalardan kaynaklı – sadece bu alandaki arkadaşlarımızla ilgli yada atama bekleyen kişilerle ilgli söylemiyorum- burada yanlış bir beklenti içinde bulunulmasın, alan dışı atama söz konusu olmayacak, herkesin kendi alanında atanması gibi bir genel politikamız var.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Başkanı Prof. Emin KARİP’in bu açıklmasından anlıyoruz ki eylül 2012 de yapılması planlanan öğretmenlerin ilk atamasında rehber öğretmen olarak alan dışı atama yapılmayacaktır. Felsefe mezunlarının rehber öğretmen olarak atanma talepleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görmemiş olması PDR alanı için olumlu bir gelişme olmuştur.

Konuyla ilgili Yorumlarınızı yazmayı lütfen ihmal etmeyin

TRT Haber video için tıklayınız

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net Deşifre için emek harcandı. Lütfen kaynak belirtiniz.

Etiket: Felsefe mezunu rehber öğretmen olarak atanıyor mu?

[reklam]

Felsefe-Sosyoloji mezunları rehber öğretmen olarak atanmayacak” için 15 yorum

 1. Bn bi şirkette İnsan Kaynakları Uzmanıyım..Felsefeden türeyen Sosyoloji, Psikoloji ve Psikolojik Danışmanlık Alanları birbirleriyle iç içe olan Ülkemizin Bireysel ve Toplumsal Anlamda Gelişmesini Sağlayacak Kardeş meslek gruplarıdır. Meseleye İstihdam açısından bakarsak günümüzde bu coğrafyada Avrupada Çok Önemli Bir Yere Sahip Felsefe ve Sosyoloji Bölümleri neredeyse bitik durumda..Gelecekte ise Psikolojik Danışmanlığın Aynı Kaderi Paylaşmayacagına Kimse Garanti Veremiyor.Örnek: Sınıf Öğretmenliğinin Beklenen ve Gerçekleşen Kehaneti gibi..Neden!! Bizim Bu Alanlara Bolluk Huzur Ve Refah İçinde Yaşayan Batılı Toplumlarından Daha Az mı İhtiyacımız Var ki Biz Bu Bölümleri adeta göz göre göre ölüme terk ediyoruz.Hepimizin Malumu bu yaşananların sorumlusu senelerce emek veren başarılı bir şekilde öğrenim hayatını bitiren arkadaşlarımız değiller. Üniversite Yerleştirmelerinde Fakültelere Ayrılan Uçuk Sayıda Kontenjan ve İş Olanagı Olmadıgı Halde Açılan Yıgınla Bölüm..Burdan şu anlaşılıyor 20 sene okuyun Sonra Gidin Sertifika Koleksiyonu Yapın Kısaca Ne Haliniz Varsa Görün Zihniyeti..Halen Yapılmakta Olan Yanlış Politikalar, 5 yıl içinde değişen 5 Milli Eğitim Bakanı ve Güç Odaklarının Bu Alanlara Karşı Olumsuz Tavır ve Bakış Açısının Neticesinde Gelinen Sonuç Bu..İki tarafta haklı ancak tartışma sebebi başkaları.O yüzden tartışmalarınızda incitici olmamanızı tavsiye ederim. Özetle Değişim Şart.

 2. neden kpssde bizim yaptığımız netlere laflar söyleniyor da, öss sınavına kaç binlerle girdiğimize bakılmıyor. gerçekten alan dışı atamaları şaşkınlıkla izliyorum. herkesin yaptığı iş çok değerli ve herkes yetiştirildiği alandan atansın. istismara çok açık olan bir alanı birde alan dışı atamalar yaparak baltalamayın. lütfen. felsefe ve sosyoloji mezunları ile bizlerin bir alıp veremediği yok. bizim şikayetimiz yanlış izlenen eğitim politikasına. yıllarca bu ülkede veterinerler, ziraat mühendisleri sınıf öğretmenliği yaptı ve şu an eğitim sisteminde gelinen yer gözler önünde.. benim alanıma alandışı yapılmasını istemiyorsam bunu hiç bir alan için istemiyorum. yapılan iş etik kurallarımıza aykırı. sosyoloji ve felsefe mezunları lütfen eğitimini aldığınız alanlarda istihdam edilek için başvuru yapınız.

 3. durust olmam gerekirse egitim bilimleri sinavindan atiyorum 50-70 net fln gibi komik netler yapan bir rehberlik bölüm mezunu tutup rehberlik ogretmeni olarak daha konuya hakim diye rehberlik ögretmeni olarak atanıyorken kimi bolumlerde 100 ve uzeri egitim bilimleri neti yapacak kadar konuya hakim olan ogretmenler daha mı az uzman oluyor yani simdi? Bunun bir yerinde ilahi adalaet var mi diyor rehberlik mezunlari cok guldum. Konuya hakim olan suphesiz egitim bilimleri sinavinda yaptigi netlerden bellidir diplomasindan değil. Ortada adalet olacaksa bu sekil olmali tipki nasil sen meslek lisesi mezunusun ne isin var dort yillik fakultede diyemiyorsak sen falanca bolum mezunusun ne isin var benim bolumumde de denilmemeli cunku sinav soruları ve degerlendirme herkese ayni.

  1. kardeşim o zaman rehberlik bölümünü okuyacaksın paşa paşa. sonrasında alacaksın 50 neti atanacaksın. rehberlik bölümüne atanan adamlar hukuk puanları alan insanlardır.

  2. pdr, eğitim biliminden ibaret değil.konuya hangi açıdan bakıldığına da ben güldüm.empati birazcık lütfen.çok yüksek puanlarla fakülteye giriyorsunz ama garip bi şekilde hakkınız olan eğitimini aldığınız kadrolarda alakasz kişiler görüyorsnz. nasıl bir duygu olurdu?

 4. @elvan Hanım;
  Bu yargıya nereden vardınız ? Kime göre neye göre….

  RAMda çalışıyorum psikolojik danışma sayısına 0 yazan bir çok alan dışı arkadaş var. Gerçekten kendilerini tebrik etmek gerek.Ben şunu iddia ediyorum eğer PDR alanı etkinlikleri dağıtıp rapor toplamak ve arada derede sınıfa girip etkinliği yapmaktan, kılavuz okuyup tercih yapmaktan , yönetmelikleri ve hazır sunuları çocuklara aktarmaktan , anket yapıp okumaktan ibaretse FELSEFE ve SOSYOLOJİ mezunu diye sınırlamanın anlamı yok her öğretmen en az bu arkadaşlar kadar PDR ye yakındır.Ve yapar.
  Ama özel uzmanlık gerektirir ve psikolojik danışma yapıyorsa(yapması gerekiyorsa) kusura bakmayın ama uzaktan yakından alakası dahi yok bu bölümlerin eğitim programlarının ! Atanmak zorundaydım devlet hak verdi kullanırım kardeşim sana ne diyene hiç bir lafım olamaz , ancak ben bu işi yapıyorum hemde daha iyi hem ne farkı var diyene hooop yavaş gel demek lazım….

  Görüşme vs yazana amenna ama yönetmelik dahi formasyonu uygunsa psikolojik danışma yapar derken formasyonu uygun olmayan kişinin psikolojik danışma yaptım demesi/diyebilmesi ayrı bir komedi değil mi…

  Ama birde benim 3 yılda yap(a)madığım 110 adet psikolojik danışma sürecini , 1 dönemde yapan alan dışı arkadaşlar var ki ben onları zaten ayakta alkışlıyorum :)

 5. artık kınaları alabilirsiniz ama unutmayın ilahi adalet birgün dönüp dolaşıp sizleri 12 den vuracaktır işte o zamanda bizler kınaları alacaz.günah yazık 6 yıl sonrasını düşüneceğinize kendiniz zihinsel engellilere aslında tam size göre alan atanıp onların yolunu kapatmıyor musunuz hiç sizin gibi bu olayı devlet meselesi yapan var mı yok olamazda allah sizi isjlah etsin siz atanın ama o meslekte çok canlar yaktınız cocuklarımızın riski ile oynuyorsunuz yıllar sonrasını bahane ederek sertifikamız var sizin alanların uzmanlarından verilmiş derslerle kendi bilginizede güvenmiyorsunuz aslında o da değil siz inat ettiniz ama şu uykusuz günlerimize inşallah yaşarsınızda bizi anlarsınız empatı nedir tam olarak öğrenin sonrada uygulayın şu başlığı atan bayram yap ama kısa sürmesin aman

  1. Dilek hanım. Kesinlikle haksız talepte bulunup sonra İlahi Adalet demeyin lütfen. Ortada bir haksızlık varsa alan dışılar bu haksızlıkta inat ediyor. 6 yıl sonrasını düşünüyoruz.
   rehberlik alanını 6 yıl içinde zaten dolacak.
   Felsefe mezunu yada sosyoloji mezunu arkadaşlarımız kendi alanlarını yapabilir.
   Seçerken bu maksatla seçmediniz mi?
   Biz mesleğimizi düşünüyoruz.
   Alanı isteyerek seçmiş PDR öğrencilerini düşünüyoruz.
   19 bin ihtiyaç var 4-5 bin mezun var.
   Bu sene az ama gelecek sene çok mezunumuz olacak.

  2. ilahi adalet bu uygulamanın sonlandırılması.şu an bi pdr öğrencisiym ve sınava hazrlanırken gecemi gündüzüme kattım ve bu bölümü kazandm.e peki ben çalşrken çalşmayan sonrada felsefe sosoyoloji yazan insanın benm alanıma atanması nasıl bir ilahi adalet?

 6. konuşma için erken bence 2014 te yine seçimler var ve yine oy için bir çok şey yapılacak. burda kendini bilmez bazı felsfeci ve pdr ci arkadaşlar birbirlerine üstünlük çabasındalar elinze bir şey geçiyor mu, egonuzu rahatlatmaktan başka.

 7. Fark şu; siz rehber öğretmenlik kadrosunda çalışan Sosyolog sunuz, biz ise rehber öğretmen kadrosunda çalışan ve (kendi adıma söylüyorum ,mesleğe olan saygımdan ve haddimi bildiğimden Psikolojik Danışman ım demeye bile çoğu zaman imtina eden – çünkü bu dört yıla sığmayan bir süreçtir-) PDR mezunlarıyız.

 8. Mesele gorev yapan felsefe mezunu rehber öğremenlerin durumu değil. Alan dışı atamaların pdr hizmetlerine olan bakışı yansıtması, pdr mezunlarına zarar vermesidir.
  ayrıca felsefe mezunlarının iddiası doğru değil. Pdr mezunu rehber öğretmen atama htiyaını 5-6 yıl içnde karşılar. Daha sonrasında pdr mezunuda açıkta kalmaya başlar

 9. her bu konu acildiginda 6 senedir rehber ogrlik yapan bir sosyolog olarak pdrcilerin benden ne bir eksigi ne de bir fazlasi olmasigini yazmak istiyorum

  1. Elvan hanım, bizim alanımızdan işe girip bir de bizi mi kötülüyorsunuz? Siz 6 yıllık ‘sosyolog’ sunuz . Asla ”PDR’ci ”’olmadınız / olamazsınız. Siz birilerinin iktidar mücadelesi yüzünden, bu ülkedeki sosyal adaletsizlikten faydalanıp işe girmiş insanlarsınız. PDR’cilerin de sizden çok farkı/fazlası var emin olun buna. Çıkar bir de adaletten bahsedersiniz. Sizin yüzünüzden PDR okuyan kişi açıkta kalırsa eğer, bu dünyada değilse bile ahırette sorulur bu sizlerden. Gelip bir de pişkin pişkin eksiğim yok diyorsunuz. Yazık.
   Ben de bunu yazmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir