Etkili ve verimli ders çalışma taktikleri nelerdir?

Hatırlayacağınız üzere bir reklâm filminde, çocuk evden içeri girer annesine şöyle seslenir

-Çok çalışmam gerek anne çokkkk,

Ders çalışma programına uyamıyorum, video olarak izleyebilirsiniz.

Evet, birçoğumuzun hafızasına kazınmış güzel bir reklâmdı. Sevgili öğrenciler, girmiş olduğunuz sınavların birçoğu çoktan seçmeli test özelliğine dayalı bir sınavdır. Yani daha çok okumaya ve okuduğunu kısa sürede anlamaya dayalı olan bu sınavlarda, soruları çözerken hayati önem taşıyan taktikleri ve stratejileri bilmek, rakiplerinizle olan mesafenizi, başarınızı, kısaca sınavı kazanma konusunda size çok yardımcı olacaktır. Fizik, kimya tarih, felsefe vs dersler ebetteki çok önemli; ancak bunlardan daha önemli bir şey var ki bu derslere nasıl çalışılır, sınavlarda ne gibi taktikleri bilmek bizi başarıya götürür gibi soruların bilinmesi son derece önemlidir.

Örneğin evimize bir çamaşır makinesi ya da buzdolabı aldığımızda ilk baktığımız yerlerden biride o makinenin kullanma kılavuzudur. Nasıl çalışır, ne gibi teknik özelliklere sahip gibi önemli yerlere bakar ona göre hareket ederiz. Tıpkı burada olduğu gibi bizde öğrencilerin ve ailelerinin hayatında önemli bir yere sahip olan bu sınavları kazanmanın yolu ya da başarısının sırrı, sınavların taktiğini, tekniğini ve stratejilerini bilmekten geçtiğine inanıyoruz.

Evet öğrenciler… (İLÖĞRETİM, LİSE VE YÜKSEK ÖĞRETİM)Derslere nasıl çalışılır, bir dersten nasıl verim alınır? Planlı ve programlı ders çalışma nasıl olur? Gibi soruların cevabını bilmeniz ve bu konuda aktif olarak bir şeyler yapmak zorundasınız.

Özelikle ygs-lys ve sbs’ de derece yapan öğrencilere baktığımızda başarılarının sırlarını sıralarken kimse ben gece gündüz ders çalıştım demiyor. Sanki bu konuda ortak bir karar almışçasına şunları söylüyorlar:-Başarımızın sırrı planlı, programlı ders çalışmak ve sınavların taktiğini bilmek diye sıralıyorlar. Bu yüzden girmiş olduğunuz sınavlara nasıl hazırlanılır, bir dersten nasıl verim alınır gibi önem taşıyan soruları cevaplamamız gerekir. Dünya insanı, artık olaylara taktik ve teknik açısından bakıyor, düşünüyor.

Şimdi sizlere bir dersten nasıl verim alınır, derslere ve sınavlara nasıl çalışılır… Konusunda bazı Taktikler sıralayacağız.

TAKTİKLER

Ders çalışma programına uyamıyorum, video olarak izleyebilirsiniz.

1)Başarılı olmak için bir amaç, bir hedef koy kendine. VE Niçin ders çalışmalıyım Sorusunu sor… Bunun üzerine saatlerce düşünebilirsin. O ateşi içinde hissetmişsen olayın yüzde ellisini hallettin demektir.

2) Birden fazla ve doğru kaynaklardan çalışmaya özen göster.

3)Derslerinizi daima masa başında çalışınız. Yatarak, uzanarak, kanepede, yatakta ders çalışılmaz. Böyle çalıştığınızda fizyolojik olarak gevşeyeceğinizden motivasyonuz azalır ve uykunuz gelebilir.

4)Ders çalışırken birden çok duyu organın aktif olsun. Yeri geldiğinde odan içerisinde, yastığa, duvara veya aynaya çalıştığın konuları anlat. Burada amaç,  anlattığın konuyu hem kulağın duyacak hem anlatacaksın, hem göreceksin. Yani duyu organlarının aktif olarak öğrenme işine katılması…

5)Ders çalışırken ve özellikle program yapmışsan eğer genelde bir sözel dersten sonra bir sayısal ders çalışmaya özen göster.

6)Sayısal ders çalışırken işlem yapmaya özen göster, yani bir karalama kâğıdı elinin altında hazır olsun.

7)Stresli ve gergin ortamlara girme. Özellikle moral ve motivasyon bozmayı alışkanlık haine getirmiş kaygılı insanlardan uzak dur.

8) Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemlerle çiz. Bu ikinci tekrar yaptığında algıda seçicilik dediğimiz olayın işlerlik kazanmasına neden olur. Yani dikkatini çeken ilk yeraltını çizdiğin yer olacaktır. Örnek: Bir toplantıda 10 tane siyah takım elbise giymiş bir yerde birisinin bir beyaz takim elbise giydiğini düşünün. İlk dikkat çeken bu beyaz takım elbiseli olacaktır.

9)Çalışma ortamında dikkatini dağıtacak afiş, poster gibi uyarıcıların olmaması gerekir

10)Eger çalışacağın konu uzunsa konuyu belli kısımlara ayırarak, konu kısa ise bütün olarak öğrenmeye ve çalışmaya dikkat et. Yani tümevarım ve tümdengelim metotlarını kullan.

11)Konu çalışması yapmadan konuyla ilgili testleri ve soruları çözme. Önce konuya hakim ol sonra soru çöz.

12)Her derse isteyerek ve severek çalış. İstek olmazsa başarı gelmez.

13)Okulda işlediğiniz konuları akşam tekrar etmeyi alışkanlık haline getir.

14)Anlamadığın, zorlandığın derslere biraz daha zaman ayır. Bu dersleri görmezlikten gelmek veya kaçmak sorunu çözmez.

15)Ders çalışılırken TV seyretmek ya da müzik dinlemek son derece sakıncalıdır. Bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Ya ders çalış ya TV seyret.

16)Kimsenin zoruyla, istegiyle ders çalışmayınız. Eger böyle bir takıntınız varsa başarılı olamazsınız.

17)Çalışma masanızın pencere kenarında olmamasına dikkat ediniz..

18)İlerde olmak istediğiniz bir hedefi A4 kâğıdına yazıp odanız içerisinde herkesin görebileceği bir yere renkli kalemle yazıp asınız. Bu, içinizdeki ateşin devamlı yanmasını sağlayacaktır.

BAŞARININ YOLUNU, UNUTMA…

HEDEF BELİRLE

DERSE ÖN HAZIRLIK

PLANLI ÇALIŞMA

DİNLENME

MOTİVASYON

TEST TEKNİĞİNİ BİLME

VERİMLİ ÇALIŞMA

DERSLERİ TEKRAR ETMEDİR.

Son olarak yükselmek için THY formülünü unutmayın…(Tutku-Hedef-Yöntem)

Hayatta size en yardımcı olacak kişi gene kendiniz olduğunuzu unutmayın. Çünkü hayatınızın direksiyonu sizin elinizde. Yarın eyvah demeden, pişman olmadan iyi ki şunları, bunları böyle yapmışım demesini bilin. “Çünkü hiçbir zafere Çiçekli yollardan gidilmez, Başarı elbette ki tatlıdır; ancak çoğu zaman ter kokar”

Nevzat ÖZER

Psikolojik danışman ve rehberlik uzmanı

“21 yy da anne ve baba olmak isimli kitabın yazarı”Etkili ve verimli ders çalışma taktikleri nelerdir?” için 36 yorum

 1. Bence çok güzel olmuş ben 6. sınıfa kadar çok çalışkandım hep takdir alıyordum ama 7. sınıfa geçince tablet aldım ve 1. dönem bu elimdeki salak tablet yüzünden teşekür aldım artık tableti anneme verip sadece derslerime odaklanacağım

 2. Çalışın yaaa bizim ülkemizin tarihi bu günlere gelirken verdiği mücadelenin hakkını siz de ülkemize ödeyin hem yine kendinize yapmış oluyorsunuz .Ben ayrıca bu yazının çıktısını alıp odama yapıştırcam her gözüne takıldığın da okumayı düşünüyorumm

 3. Bence çok güzel bir uygulama benimde hep dikkatim dağılıyordu. Çok başarılı olamıyordum ama bu siteye girince ben değiştim.. Daha bi yoğunlaştım derslere bu sene başarılı olamadım ama 7. sınıfta uygulicam. :)

 4. Ben bu programa uyuyorum ve şu an 9. Sınıftayım bir tane bile teşekkürüm yok hepsi 96.5 tan takdir

  Çok teşekkür ederim bu yazıyı yazan kişiye

 5. Gerçekten çok iyi bir yazı.. Uygulanınca çok verimli bir program olur benim hedefim EYÜP ANADOLU LİSESİ umarım kazanırım.. Nevzat hocam sayesinde şimdiden gelişiyorum… TEŞEKKÜRLER NEVZAT HOCA.

 6. Beyler bayanlar ben bu teknikleri çok güzel uygulamisim ki fen lisesi gibi bir okulda ort. 86 geldi burada bahane aramayin sadece uygulayin

 7. Ben ders çalışırken etraf bana fazla sessiz geliyor bende müzik açıyorum fakat müziğin sesi orta oluyor bu şekilde fazla sessiz ortam olmamış oluyor çok sessiz ortamda ders çalışasım gelmiyor farklı garklı yerlerden ses gelincede çalışasım gelmiyorr yani kısacası demek istediğim ders çalışırken müzik dinleyebilirmiyiz (fon müzik ve slow)

  1. FOn müziği dikkatinizi dağıtmıyorsa problem olmaz. Proble dere dikkatinizi vermenize neden olursa başlar.

 8. Arkadaşlar ben 10. Sınıfa geçtim ve kayserinin gözde okullarından birinde okuyorum ve hedefim belli size tek bir taktik veriyim kendi de taktiğim sadece kafanızda bitirirsiniz bu işi annenizin müdürünüzün babanızın demesiyle olmaz kafanızda hedefinizi belirleyin ve çalışmaya başlayın hepinize başarılar diliyorum

 9. Yazınız için çok teşekkür ederim . Bu kurulda elimden gelenin en iyisini yapacağım . Kendime söz veriyorum ve buraya yazıyorum . 70 in altında almak yok ..

 10. Merhaba Kardeşim 3. sınıfa gidiyor ve dersleri çok kötü biraz içine kapanık ve okuldan nefret ediyor.
  Ödevlerini ben yaptırıyorum ama anlamayınca sinirden onu öldürmek istiyorum :) Anlamıyor ve anlamak istemiyor lütfen kardeşimden önce bana yardım edin sinirlerime hakim olamıyorum döverek daha çok okuldan soğutuyorum.

 11. Hocam iyi güzel anlatmışsınızda ben masanın başına oturunca bütün istek arzu herşey yok oluyor şimdi sizin yazmış oldugunuz makaleden belki 20 30 tane okudum ama işe yaramıyor işte şu 9 yıllık ogrencılık hayatımda birgun adamakıllı ders calısmıs degılım tamam iyi guzel hedef falan koy diyosunuzda hedef belli strateji belli ama istek yokk napcaz onu bir el atın hocam şimdiden teşekkürler…

 12. Hocam söylediklerinizi harfiyen yapmaya çalıştım. Çok yararlı oldu fakat bir türlü bu bilgilerimi sınavlara yansıtamadım. Bilgi bakımından eksiğim olmadığını düşünüyorum ama denemelerde bir türlü istediğim performansı sergileyemiyorum. Yöntemimi nasıl uygulamam lazım lütfen yardımcı olur musunuz?

 13. benim olayım bir cins arkadaşlar yazılılarda ve sınıfta oldukça başarılı olmama rağmen sınavlrda yapamıyorum (bildiğim halde) ya bi bilgisi olan varsa,yada benim gibi olan yardımcı olabilir mi
  :(

 14. yazınız için teşekkür ederim ama birtek bunlara uyunca başarılı olunmuyor. planlı programlıda çalışmak lazım. peki ama nasıl bir program yapacağız bir yardımcı olur musunuz ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir