En iyi meslek hangisidir?

İnsanlar hangi mesleğin daha iyi olduğunu araştırırken baktıkları kriterler genelde hep aynı noktada birleşiyor. Bir mesleğin iyi olup olmadığı kazancıyla orantılı görülüyor. Listeler görmüşsünüzdür. En iyi 100 meslek. Sıralamayı mesleğin kazancına göre yapmışlar. Diğer bir ölçü de bir meslek, okulundan mezun olduğunda hemen iş bulup bulmadığına göredir. Örneğin PDR bölümünün şuan (2014) hala rağbet görmesi, maaşından dolayı değil mezun olduğunda iş bulma imkanının fazla olmasındandır. Bazı meslekler de her iki imkanı sunuyor. Örneğin TIP.

Peki en iyi mesleğin kriteri sadece istihdam ve kazanç mıdır?

Elbette bir meslek seçerken sadece istihdam ve kazancına bakılmaz. Seçeceğimiz mesleğin özelliklerinin kişiliğimize, değerlerimize uygunluğu da önemlidir. Yani bir mesleğin en iyisi kişiye göre değişmesidir. Bir insan öyle bir meslek seçmelidir ki mesleğini yaşarken kendini çalışıyor gibi hissetmemelidir. Böyle bir durum da bu kişi zaten iş bulma imkanlarını sonuna kadar zorlayacaktır.

İnsanlar çiftçiliğe neden ilgi duymasın ya da onu meslek olarak görmesin. Ya da neden  zor bir zanaat diye marangozluktan uzak durulsun ki. Üstelik bu işleri hakkıyla yapan kişiler hakkıyla yapmayanlara göre kazancı da zamanla daha fazla olacaktır. Çünkü işini seviyordur. İlla ki tıp, hukuk, mühendislik vb meslekler mi bizi mutlu edeceğini zannediyoruz. Yanılıyoruz. Elbette bu meslekleri çok seven, ilgisi ve yeteneği olanlar olacaktır. Onlara diyeceğimiz yok. Onlar tıp, hukuk, mühendislik vb meslekleri seçmelidir.

Kısaca en iyi meslek kişiye göre değişir. Bu sorunun cevabını dışarıda değil kendi içimizde aramalıyız. Hangi meslek beni mutlu eder? sorusunun cevabını aramalıyız. Mesleğin gerektirdiği kişilik özelliklerini bilmeliyiz. Kendimizi analiz etmeliyiz. Bu şekilde en iyi mesleğimizi bulmuş oluruz.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir