En çok kazandıran meslekler hangileridir?

PwC Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, işe yeni başlayanlar arasında en çok ücreti hukukçular kazanıyor. 25 sektörden 84 şirketle yapılan anket sonuçlarına göre bunu, iş geliştirme, iç denetim, Ar-Ge ve bilgi işlem bölümleri takip ediyor.

PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri’nin, iş hayatına yeni başlayacak olan kişilere ve işverenlere yön göstermesi için her yıl yürüttüğü Başlangıç Ücretleri ve Yan Haklar Araştırması’nın sekizincisini gerçekleştirdi. 21 farklı çalışma alanında, 25 farklı sektörden 84 şirketin yer aldığı, başlangıç ücreti ve yan haklarının ele alındığı araştırma sonuçlarına göre, başlangıç ücretlerinde hukuk ve proje yönetimi alanlarında çalışacak kişiler en yüksek ücretleri alıyor. Bu alanları iş geliştirme, iç denetim, Ar-Ge, bilgi işlem ve diğer fonksiyonlar takip ediyor. Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri alanları ise en düşük ücret grubu olarak göze çarpıyor.

İŞVERENLERİN YÜZDE 80’İ YENİ MEZUN İŞE ALACAK 
Gerek yetiştirmek üzere gençleri istihdam eden şirketlere gerekse iş arama sürecindeki yeni mezun gençlere rehber niteliğindeki araştırmanın yöneticisi PwC Türkiye İK Hizmetleri Kıdemli Müdürü Murat Karakaş öne çıkan diğer sonuçları şöyle özetliyor: “1980 sonrası doğumlu çalışanların oranı 2010 yılında yüzde 29 iken 2011 yılında yüzde 35’e, 2012’de ise bir önceki yıla göre yüzde 8.5 artış sağlayarak yüzde 43.5’e gelmiş durumda. Özellikle Perakende, Bilişim ve Teknoloji sektörlerinde bu oran yüzde 60 seviyeleri civarında. Bununla birlikte katılımcı kurumların yaklaşık yüzde 80’i 2012’de yeni mezun işe alımı yapmayı planlıyor. İşgücü devir oranlarına bakıldığında perakende, bilişim ve teknoloji sektörlerinin diğerlerine kıyasla yüksek oranlara sahip olduğu görülüyor.”

ÜCRET ZAMLARINDA ÇOĞUNLUK YÜZDE 5’TE KALDI
Ücret artış oranlarında 2012 ücretleri belirlenirken katılımcıların tamamına yakını yüzde 5’in üzerinde zam yapmışken, yüzde 30’u ise yüzde 10’un üzerinde zam yapmış durumda. 2012 yılında ortalama ücret artış oranı ise yüzde 9.3 olarak gerçekleşti. Fazla mesai, izin uygulamaları gibi konularda genelde minimum değerler baz alınmış durumda. Sağlık sigortası, yaygınlaşmış gibi görünmekle beraber başlangıç pozisyonları için hayat sigortası, bireysel emeklilik sigortası ve dizüstü bilgisayar olanakları da artış göstermiş görünüyor.

Yazının devamı için tıklayınız

Etiketler: En çok kazandıran meslekler, para kazandıran meslekler

[reklam]

En çok kazandıran meslekler hangileridir?” için bir yorum

  1. basit diye es geçmeyin
    En iyi işi İzmir Çeşmede yapabilirsiniz. meslek “anahtarcılık” ” çilingir” .
    daha yeni kapıyı açtırdık 80 TL. adam elinde matkapla dolaşıyor… ne iş bildiği var nede başka bişi deli gibi para kazanıyor. göbeği deliyor yeni göbek satıyor iş bu ! değeri 80 lira ! çalıştığım yerin kasasını açmıştı aynı kişi bir yıl önce 400 TL almıştı. o kasayı da parçalayıp kullanılmaz hale getirdi ! bu mesleği daha önceden yapmış işini bilen birisi bu ÇEŞME de çok kazanır size tavsiyem ! 5 sezonda viila aldı kişi ! neden olmasın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir