Egzersiz Planları

2014-2015 Egzersiz Planları

Egzersiz çalışmaların yönetmelikteki tanımlaması Ders dışı eğitim çalışmaları olarak geçmektedir.

Egzersiz çalışmaları konusunda YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR ın 17 inci maddesi;

Ders dışı eğitim çalışmaları

MADDE 17- (1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim -ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında(5) fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5’ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.

(2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.

 

  Tiyatro egzersiz çalışma planı (90,5 KiB, 1.964 hits)
Tiyatro egzersiz çalışma planı, Ders dışı eğitim çalışmaları tiyatro etkinlikleri yıllık çalışma planı

  2014-2015 Satranç egzersiz çalışma planı (48,0 KiB, 2.596 hits)
Satranç egzersiz çalışma planı, Ders dışı eğitim çalışmaları Satranç etkinlikleri yıllık çalışma planı

  2014-2015 Resim egzersiz çalışma planı (135,0 KiB, 2.340 hits)
Resim egzersiz çalışma planı, Ders dışı eğitim çalışmaları Resim etkinlikleri yıllık çalışma planı

 

 Egzersiz Planları” için 32 yorum

 1. teknoloji tasarım dersi öğretmeniyim..ders dışı etkinlik yapabiliyormuyuz. kendi branşımız da yapamıyorsak başka yolu varmı..yani kendi branşımız dışında bir belgemiz mi olmalı..olursa mesela hani alanlarda belge alabiliriz. şimdiden teşekkürler

 2. Rehber öğretmenlerin egzersiz yapmasında herhangi bir sorun yoktur. Şahsen ben satranç yapıyorum. Ayrıca aile içi iletişim kursu (belgeniz olmadan)açabilirsiniz. Belge 7-19 için gerekebiliyor. Şuanda belgesi olmadan aile içi eğitim konusunda egzersiz açan arkadaşlar var. Halk eğitim merkezli açılıyor bu kurslar. Haftada 10 saate kadar ücret alınabiliyor aile içi iletişim kursu için.

  1. Salih hocam, bu aile içi iletişim egzersizi ile ilgili bilgi verir misiniz. bu egzersizi açmak için neler yapmamız gerekiyor

 3. eğer belgeniz varsa rehber öğretmen de olsanız ders dışı etkinlik yapar ve ücretini alırsınız ki ben yaptım ve hiçbir sorun olmadı. Ama tabii ki kimse sizi bunu yapmaya zorlayamaz

 4. Deniliyor ki tam ücret alan ekstra ücret alamazmış.
  Yönetmelikten haberdar olmalarına rağmen ilgli yönetmelikteki şua cümleyi okuyamamışlar sanırım.
  ” fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. ”
  Altını çiziyorum “bakılmaksızın” diyor.
  Ne kadar bizde kabul etmesekte bizim atama kadromuz öğretmen.
  Tam ücret almamız ders dışı çalışma yapmamızı engellemez.

  Kanıtsız yapılan bazı yorumları yayınlamıyoruz.
  Lkin şu yönetmelikteki şu madde engeldir diye yayınlanan yorumları aktive ediyoruz.

  Yukarıda açıkca belirtilmiş. 18 saat dahi alsak buna bakılmaz. haftada 6 saate kadar alabiliriz.

 5. sayın özkan emiroğlu sitenizi beğeniyle takip ediyorum.madem egzersiz yapılabiliyorsa bir örneğinizi burada yayınlasanız da bizim de bilgimiz olsa.her türlü dökümanı burada yayınladığınıza göre bu egzersiz planlarının bir örneğini yayınlamanızda bir engel yoktur sanırım.sabırla bekliyoruz.şimdiden teşekkürler

  1. Sayın Selma hanım, Beklemenize gerek yok. Bir meslektaşımızın Ders dışı eğitim çalışmaları planını alıp burada yayınlayabilirim. Lakin onun hazırlayacağı ile diğer öğretmenlerin hazırlayacağı arasında içerik olarak fark yok. Sadece zaman konusunda herkes birbirinden farklı olabilir.
   İyi çalışmalar

   1. Sayın Özkan hocam Selma öğretmenim doru söylüyor. Yap bu iyiliği öğretmen arkadaşlara (ben hariç)dua alırsın. Bizde öğreniriz. yanlışlarımızı. Hadi at buradan bekliyorum.

   2. CABBAR CAVLAKKAFA cevabı verildi zaten. Rehber öğretmen farklı diğerleri farklı bir plan olmaz.
    Lütfen, bilmediğiniz konuda yorum yapıyorsunuz.
    Özet ve son söz rehber öğretmende okulun bir parçasıdır. MEM onayından sonra bu tür çalışmaları yaparilir.
    Çalışmaların ölçüleri var. Onlara dikkat etmek şartıyla.
    Ayrıca bu konuda tamam deyip uzatmanızın anlamı yok. Belliki anlaşamıyoruz bu konuda

   1. Peki. YArını sabırla bekleyeceğim. Eğer açıkca bir madde var ve bu konuda bir yanlışımız varsa utanılacak olan iddada ısrarcı olmaktır. Bu nedenle siz yeterki açık mevzuatı gösterin. Biz sizi kabul ederiz. Ancak yorumları göstermeyin.
    Çünkü mevzuat üzerinde yapılan yorumlar şahsidir. Açıkca bir hüküm yoksa ilgli maddeler yokken zorla yorum kabul edilemez.

  1. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ile ilgili yönetmeliğin Madde 55-“Eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanlara yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemez.” diyor. Tamam

   1. Bu engel bir madde kesinlikle değil.
    Egzersiz ders dışı bir çalışmadır.
    PDR ilke ve amaçlarına da kesinlikle ters değildir.

 6. CABBAR CAVLAKKAFA Aşağıdakine ek olarak
  hayal gücümüzü kullanabilirsek “proje çalışmaları” kapsamında rehberlik ile ilgli çalışmalar yapabileceğinizi anlarsınız.
  TAbii sizin bu konudaki beklentinize ve amacınıza bağlı.
  Rehberlikle ilgli üretebilen için çok projeler var.

  CABBAR CAVLAKKAFA özellikle silmedim ve buradan ekliyorum.
  Öncelikle hitabınızı eğitimciye yakışır şekilde olsun isterim.
  Rehber öğretmenin egzersiz yapmasını engelleyen bir madde yoktur.
  Hangi mevzuatın hangi maddesinde bu engel var lütfen yazarmsınızın? ÖZKAN EMİROĞLU

  1. Kendin bile yorumunda yazmışsın aynen aktarıyorum “Okul rehber öğretmeninin görevleri nedir? sorusuna vaşağıdaki cevabı vermişsiniz.1) Bireysel psikolojik danışma yapar. Kaldı ki bu psikolojik danışmanın asli görevidir. Hiçbir şey yapmasa sadece bunu yapsa dahi okuldaki sorunlara yetişemez. diyorsun o zaman ders dışı eğitim çalışmasını evdemi yapıyorsun hoca….sen psikolojik danışmanlık görevini layıkı ile yap, başkasının işinede karışma bence.

   1. Diğer öğretmenler nasıl yapıyor. Dersten öğrenci alarak mı?
    Ders dışı eğitim çalışması psikolojik danışmanlığa engel değildir.
    Ayrıca altını çizeyim ki model uçak yapımı konusunda belgem olmasına rağmen Ders dışı eğitim çalışması için başvuramadan gönüllü olarak bu hizmeti çocuklara verdim. Sizin belirttiğiniz gibi para peşinde dğiliz.
    Zu-i zan yaparak başkalarının hakkına girmeyin.
    Bu size son yazımdır. İyi çalışmalar.

 7. merhaba acaba rehber öğretmen egzersiz çalışması yapamaz mı ?bu konuda bılgı verebılırmısınız

  1. Yapabilir. Diğer öğretmenler nasıl ki egzersiz yapabiliyorsa aynı usullerle ve mevzuat ile Egzersiz çalışmaları yapar

   1. Özkan Emiroğlu kafadan atmışsın. Yönetmeliğe ters. İnsanları buşekilde yönlendirmeyin. Sonrada okulda müdürler ile öğretmenler arasında tartışma çıkıyor. sayın Özkan EMİROĞLU sen şu yönetmeliği Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar. (16/12/2006 tarihli ve 26378 Sayılı Resmi Gazete) ve şu MEB. Personel Genel Müdürlüğü?nün 1908/2011 tarihli ve 2010/49 sayılı Genelgelerini bir oku bakalım yapabiliryormu. Buradan ahkam kesme……..

    CABBAR CAVLAKKAFA özellikle silmedim ve buradan ekliyorum.
    Öncelikle hitabınızı eğitimciye yakışır şekilde olsun isterim.
    Rehber öğretmenin egzersiz yapmasını engelleyen bir madde yoktur.
    Hangi mevzuatın hangi maddesinde bu engel var lütfen yazarmsınızın? ÖZKAN EMİROĞLU

 8. Çok güzel bir site ben beğendim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Güzel bir konuyu tartışmaya açmışsınız. Bu konunun muhatapları öğretmenler olduğu için, yorumlar çoğunluk olarak ta öğretmenlerden gelmiş. Bu yorumları herkes okuyor, bende okudum. Üzüldüm!. Bu yorumları yazan öğretmenler bizim yeni neslimize ne verebilir, bence hiçbir şey bu sene yapılan YGS sınavı ile de benim bu fikrim örtüşüyor. Lütfen öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmayın. Hani öğretmen bir anne idi, bir baba idi. Bu ifadelerin geçtiği şiirleri seçip, öğrencilere okutturuyorsunuz. Fedakârlığa gelince hiç bir şey yok. Ağlamayın işinize gelmiyor ise yapmayın. Bu Ülkede demokrasi var. Hiç kimseye zorla iş (Çalışma) yaptırılamaz. Adana’nın Karaisalı İlçesi Beydemir köyünde fedakâr öğretmenler 16 tane öğrencisi olan bir sınıftan 12 tane Anadolu lisesine öğrenci gönderdi. Hiç bir maddi karşılık beklemeden öğrencilere gerekli çalışmaları yaptırdılar. İşte öğretmen bu….Bu öğretmenlere bari saygınız olsun….öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmayınız. Ders dışı eğitim çalışmasına gelince, bu programları yapan-yapacak olan öğretmen arkadaşlara sesleniyorum. Lütfen fiili olarak yapmış olmanız gerekir. Müfredatın dışında olan konuların seçilmesi gerekir. Ders konuları ile aynı konular programa yazılamaz. Öğrenci seçimine uzun bir zaman ayrılamaz. Kütüphane temizliği bu konulara girmez. Herkes öğretmen olamaz. Öğretmenlik bir sevgi mesleğidir. Öğrencisini ve işini sevmeyen öğretmen olamaz. Biz daha kişiliğimizi oturtturamamışız. Kişilik problemlerimizle uğraşırken, öğrencileri göremiyoruz bile??hep suçlamalar hep suçlamalar???Kendimizi görelim ki başkalarının da varlığından haberimiz olsun. Yoksa yorum yazmakla bu sitenin sayfaları dolmaz, bizde hiçbir işimi yapamayız. Yani işimize bakalım?..Yorumlar olumlu olsun. Sorunumuzu genelleyip, herkesin sorunu haline getirmeyelim. Kolay gelsin??..Bu arada egzersiz değil, bu ifade genelge ile değişti. Ders dışı eğitim çalışma programı. Tamam mı……bu konuda mutabık kalalım bari…

 9. bu konuda talim terbiye kurulu ek ders yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştirGÖRSEL SANATLAR..RESİM ,MÜZİK.BEDEN EĞİTİMİ.TEKNOLOJİ TASARIM .SATRANÇ .İZCİLİK.yani yetenek kazandıracak derslerle ilgili egzersiz yapılır…yoksa her dersin öğretmeni yapamaz..

 10. matematik öğretmenleri egzersiz yapabilir mi yaptığı egzersiz kurs şeklinde bir ders çalışmasımı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir