Eğitimde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Paylaşımları Toplantısı Yapıldı

Sivas Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ile birlikte organize edilen “Eğitimde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Paylaşımları-1 Toplantısı” 08/12/2011 tarihinde 09.00-15.40 saatleri arasında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.Toplantıya Vali Sayın Ali KOLAT,Vali Yardımcısı Veysel ÇİFTÇİ,Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürü Adem YILDIRIM,Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden katılan konuşmacılar,PDR Öğrencileri ile ilimizde görev yapan Rehber Öğretmenler katıldılar.

Açılış sunumunu gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Çetin ÖZDEMİR,Cumhuriyet Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmanın esas amacının rehberlik faaliyetleri kapsamında neler yapılabileceğini sorgulamak olduğunu ve bu sorgulamalar neticesinde yapılacak çalışmalarla birlikte ilimizin eğitim kalitesinin artırılmasında önemli mesafeler alınabileceğini ifade etti.Temel sloganlarının “eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” sözü olduğunu hatırlatan ÖZDEMİR,bu manada yapılacak tüm çalışmaların hep içerisinde olacaklarını , bu konularla ilgilenen herkese destek olacaklarını ifade ettiler. Sivas ilinde toplam 130 Rehber öğretmen olduğunu ifade eden ÖZDEMİR,bu rakamın arzu edilen düzeyde olmamasına karşın, ilimizde görev yapan rehber öğretmenlerin ilimizin eğitim kalitesine bir şeyler katma noktasında daha aktif rol almaları halinde ilimizin şu anki durumundan daha üst sıralara çıkabileceğini ifade etti.İlimizde özellikle bu gayeye hizmet edecek gönüllü rehberler öğretmenleri bir araya getirdiklerini ifade eden ÖZDEMİR,bu arkadaşlarla birlikte “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Çalışma Komisyonu” adı altında bir komisyon kurduklarını ve bu komisyonun düzenli aralıklar ile toplanacağını dile getirdi. Bu komisyon çalışmaları ışığında Sivas kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Sivas?ın yerel bir televizyon kanalında program yapacaklarını ayrıca ilimizde faaliyet gösteren Yeni Ülke Gazetesi?nde Rehber Öğretmenler için bir köşe oluşturulduğunu ve burada rehberlik üzerine düzenli olarak makaleler yazılacağını ifade etti.ÖZDEMİR,organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmalarını bitirdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr Tuncay DİLCİ, konuşmasında üniversitede görev yapan biri olarak; iletişime her zaman açık olduklarını ifade etti.Türkiye’nin değişik yerlerinde PDR Kongrelerine katıldığını ifade eden DİLCİ,insan yetiştirilmesine yönelik bir ihtiyaç olduğunu ve bunu gördüğünü ifade ederek bu anlamda rehber öğretmenlerimize önemli görevler düştüğünü ifade etti.Defolu insanların toplumumuzda giderek yaygınlaştığını görmekten büyük üzüntü duyduğunu ifade eden DİLCİ,insani yozlaşmanın önüne geçmek gerektiğini bu anlamda değerler eğitimi üzerine öğretmen adaylarının iyice yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Adem YILDIRIM ise stratejinin öneminden bahsederek bunu doğru ve yerinde taktiklerle buluşturmak gerektiğini ifade etti. Bu anlayışın eğitim kalitesini artırmada önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.Bu noktada rehber öğretmenlerimize çok iş düştüğünü ifade eden Adem YILDIRM,okullarda teorik ve pratik çalışmaların birleştirilmesinde rehber öğretmenlerin daha aktif rol alması gerektiğini dile getiren YILDIRIM, tüm katılımcılara yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Vali Sayın Ali KOLAT, ilimizde eğitim öğretimin kalitesini artırmak amacıyla ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, bu manada değişik düzeylerde toplantıların gerçekleştirildiğini ve buralardan çıkan sonuçlara göre ilimizde eğitimin kalitesini artırmak amacıyla birçok faaliyetin gerçekleştirileceğini ifade ettiler. Özellikle bu çalışmalarda üniversitemizin katkısını çok önemli bulduğunu ifaden KOLAT, yapılan tüm çalışmalarla birlikte; fikirler ile uygulamaların birleşmesi neticesinde güzel sonuçlar çıkacağını ifade ettiler. KOLAT, bu organizasyona katkıda bulunan herkese teşekkür ederek konuşmalarının tamamladı.

Daha sonra Sayın Valimiz Ali KOLAT, konuşmacılara yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür belgelerini takdim ettiler.

Takdimden sonra Cumhuriyet Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü ve Kulübünün tanıtımına yönelik bir sunumu CÜPDARK Başkanı Orhan YILDIRIM ile PDR öğrencisi Ayşe TOKER gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. M. Kasım ÖZGEN “Zihin Felsefesi” üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr Bilge UZUN ÖZER,”Neyi, Neden,Nasıl Erteliyoruz” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Programın öğleden sonraki oturumunda ise Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr Hülya ERCAN “Öğrencilerde İnternet Kullanımı Alışkanlıkları” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Son olarak, Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Tuncay DİLCİ “Eğitimde Yaşanan Genel Sorunlar” konulu bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmanın ardından konuşmacılar sahnede katılımcılar ile karşılıklı olarak soru cevap şeklinde eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin fikir paylaşımı gerçekleştirdiler. Bu çalışmadan sonra program sona erdi.

Eğitimde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Paylaşımları Toplantısı Yapıldı” için bir yorum

  1. Değerli arkadaşlar güzel bir programdı. Bu tür etkinliklerin ve paylaşımların Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini hakettiği yere götüreceğini düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir