“eba.gov.tr” Çevrimiçi Sosyal Eğitim Platformu

Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımının desteklenmesi ve teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. Bu çalışmanın, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve incelemeden geçmiş doğru e-içerikler sunarak yapılması planlanmaktadır.

Bu proje sayesinde bütün öğrenciler aynı standartlarda eğitilecek, kullanılan eğitim kaynakları bakımından eşit haklara sahip olacak ve böylece eğitimde fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır. MEB ve eğitim firmaları tarafından hazırlanan bütün dijital kaynaklar EBA?da paylaşılırken öğretmenler ve öğrenciler de paylaşımda bulunmaya başlayacaklardır. Böylece kaynak denizi oluşturulacaktır ve bu kaynaklar öğrenmeye hevesli herkese açılacaktır. Bu da eğitimin kapılarını bütün insanlara açacaktır. Böylece eğitim dört duvar dışında da gerçekleşmiş olacaktır. Bu da iyi hazırlanmış kaynakları kullanarak bilgiden bilgi üreten bir ülkenin temellerinin atıldığının sinyalidir. Bütün bu özellikleriyle EBA eşit olarak dağıtılan eğitimi dünyaya sunmanın en iyi yolu olmaya aday olacaktır.

Öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları için tasarlanan EBA;

  • Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,
  • Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak
  • İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek
  • Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak
  • Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak
  • Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek
  • Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur

Etiketler: eba.gov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir