E-Kitap satışları artıyor. E-Kitap’ın avantajları ve dezavantajları nedir?

Birçok kişi e-kitap’ın (e-book) yazılı kitabın önüne geçemeyeceğini söyler. Daha çokta e-kitabın yazılı kitap kadar tat veremeyeceğini düşünürler. Tat verip veremeyeceğini bilemem sonuçta bir alışkanlık meselesidir. Elbette yazılı kitap gibi üzeri çizilemeyecek ve şarj bitti gibi sorunları olmayacak, ancak e-kitabında (e-book) kendine göre üstünlükleri olduğu ortadadır. E-kitapta işaretleme yapmak için daha renkli alternatifler olacağı kuşkusuz. Üstelik daha fazla ve detaylı not almak mümkün olacaktır. Aldığın notları toplu bir şekilde okuma, hatta yazıcıdan çıkartma imkanı olacaktır. Daha da ileri gidersek kitapla ilgili anlık sesli not almak mümkün olabileceğinden bilginin yayılması ve işlenmesi daha da kolaylaşacak ve hızlanacaktır.

E-kitap (e-book) konusunu klasik yazılı kitap mantığı gibi düşünmemek gerekir. Bu durumda E-kitapın (e-book) yaygınlaşacağını daha iyi görebiliriz. Yeni nesil basın daha interaktif olacaktır. Bilgilerin daha görsel imkanlarla sunulacağı için okuma alışkanlığı daha küçük yaşlara ineceğini düşünüyorum.

Düşünülenin aksine e-kitap (e-book) satışları zaman içinde daha da arttıracaktır. Üstelik bunu kanıtlayan verilerde elimizde mevcuttur. Bir örnek vermek gerekirse Amazon geçen günlerde “e-kitap satışlarının basılı kitap satışlarını geride bıraktığını” açıkladı. Açıklamaya göre 2012?de satılan her 100 kitap başına 114 e-kitap satılmış. 

E-Kitap’ın avantajları diğer avantajları

E-kitabın (e-book) avantajlarından biride kitap maliyetleri düşeceği için okuyucunun ödeyeceği para miktarıda düşecektir.

Kütüphaneyi yanında taşıyabileceksiniz. Bilgiye ulaşmak için evinizdeki kütüphaneye gitmeniz gerekmeyecektir. Her an bilgiyi yanınızda bulabileceksiniz.

Kağıt tüketimi azalacak.

Kitap içinde aradığını bilgiyi kolay bulabileceksiniz.

Beğendiğiniz ve altını çizdiğiniz bilgileri anında arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

“Baskısı tükenmiştir” gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

Şuan E-Kitap’ın avantajları diğer avantajları konusunda bunlar aklıma gelenler. Daha fazla avantajları elbette vardır. Zaman içerisinde bunlarıda yaşayacağız. Sizin aklınıza gelen avantajlar varsa aktuelegitim.com un alttaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

E-Kitap’ın eksiklikleri nedir?

Birçok yazılı kitap henüz E-Kitap haline getirilmemiş olması en en önemli dejavantajlardan biridir. Bu sorunun yakın bir zamanda giderileceğini düşünüyorum.

Yazılı kitabı arkadaşınla paylaşma imkanın olabiliyor. Ama E-Kitap nasıl paylaşılır onu bilemiyorum. Cihaz olarak vermezsiniz. İçinde birçok bilgi olacaktır. İçindeki dosyayı veremezsiniz telif hakları sorunu yaşanabilir.

Kısaca gelecek e-kitabın (e-book) olacaktır.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

Özkan Emiroğlu

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir