Duygusal zekamızı nasıl ölçebiliriz? Duygusal zekanın 5 unsuru nedir?

Duygusal zeka (EQ) ne olduğu konusunda birçok tanım ve yazıya rastladım. Ancak bunlar içinde en kapsamlısı ve açıklayıcı tanım olarak bana Danile Goleman’nın kitabında ki açıklama geldi. Buna göre Salovey meslektaşı Gardner ile birlikte duygusal zekayı beş başlık altında açıkmışlar. Buna göre duygusal zeka; ”

  1. Bireyin kendini tanıması, duygularını tanıması, duygusal tepkilerinin farkına varması.
  2. Duygularını idare edebilmek, bunun için öncelikle bireyin kendini tanıma sürecini halletmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin bazı durumlar karşınında alıngan olduğunu fark etmeyen birisi bunu başka bir tür problem seviyesinde yaşayarak çevresiyle sıkıntısının artmasına neden olabilir. Ancak alınganlığını fark eden birisi bu duygusunu idare etmesi gerektiğini daha iyi anlayacaktır. Ve  bu konuda kendi içindeki alınganlık seviyesini gözden geçirecektir.
  3. Kendini harekete geçirmek, duygularını belli bir amaç için harekete geçirebilmek önemli becerilerden biridir.
  4. Empati, başkalarının duygularını anlayabilmek, hissedebilmek olar ile olan ilişşkilerimizin gücünü arttırması bakımından da önemlidir. Ayrıca öğretmenlik, idarecilik ve psikologluk gibi meslekler açısından önemli bir beceridir.
  5. Duygusal zekanın diğer önemli unsurlarından biride ilişkilerimizdeki başarıdır.”

Bu 5 başlık konusunda ki ayrıntılı bilgiyi Daniel Golemen’ın “Duygusal Zeka” isimli kitabında bulabilirsiniz.

 

Diğer bir konu duygusal zekayı ölçen doğru bir ölçek var mı? Aslında yukarıda ki tanımdan da anlaşılacağı gibi duygusal zeka anlaşılır bir tanımı olsa da dar bir konu olmadığı için ölçülmesi kolay bir zeka olmadığını düşünüyorum. Ancak geliştirilmekte olan ve üzerinde çalışılan birçok duygusal zeka ölçekleri var. Belli bir oranda duygusal zeka ile ilgili kıyaslar ve açıklamalar yapılabilir.

Ayrıca duygusal zeka geliştirilebilir olduğu için buna uygun bir ölçüm aracı geliştirilmesi ve buna dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir