Düşüncelerin sihirli etkisi

Psikolojide sihirli değnek sonunda keşfedildi. Ve sizleri bekliyor!

Sihir; kişilerin düşüncelerini değiştirmesini öğrenmeleriyle başlıyor. Düşünceleri değiştirmek ise Bilişsel Davranışçı Terapiyle mümkün! Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): İnsanların hayatları boyunca kullanabileceği öğrenilebilir bir terapi yöntemidir.

Hayatımız boyunca birçok doğru-yanlış bilgi öğreniyoruz ya da öğretiliyor. Bu bilgiler gerek mizaç gerek sosyal çevre ve aileyle birlikte öğreniliyor. Bu öğrenilenlerle birlikte, durumlara herkes kendi bakış açısıyla bakıyor. Farklı bakış açılarına biz ‘’psikolojik gözlük’’ diyoruz. Her bireyin farklı kendisine ait bakış açısı(psikolojik gözlüğü) vardır. Bireylerin psikolojik gözlükleri problemli olduğunda ortaya içsel ve sosyal ilişkilerinde sorun çıkmaktadır.

BDT (Bilişsel Davranışsal Terapi)’ de amaç gerçeği olduğu gibi göstermektir. Bireyin psikolojik gözlüğü bir algı olabilir. Bu algıların her zaman doğru olduğunu söyleyemeyiz. Algılar hatalı olduğunda asıl realite, bireyler tarafından bulunamamakta ve bir sorun ortaya çıkmaktadır.

Gerçek ne olursa olsun kişinin algısı daha önemlidir. Bireyler algılarıyla yaşar. Kişinin algısı neyse gerçeği de odur. Yıllardır pekiştirilmiş bir öğrenme geçmişi (algısı) vardır. Değişmemek için direnç gösteren algı, zaman içerisinde gerçekçi olmaya başlar.

Asıl sihir; burada dirençli ve gerçekçi olmayan düşünceleri değiştirmektedir.

BDT, tekniği herhangi bir problemi olan birçok ergen ve yetişkinlere uygulanabilir. Spesifik olarak uygulanabileceği dallar; Depresyon, Özgül Fobi, OKB , Yaygın Anksiyete, Panik Atak.

BDT’nin özünü öğrenebilen bireyler(danışan) bu terapiyle birlikte kendi kendinin terapisti olabilir. BDT düşünceler ile çalıştığından dolayı süresi kişinin terapistle etkileşimine ve kişinin direncine bağlı olarak değişmektedir. Danışan kendini açtığı taktirde süre 2-10 seans arasında değişmektedir.

Yaşam Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi / Amasya

Psikolog Birce ARIKAN                                                                     

Psikolog Cem KUTLUHANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir