Düşük YGS-LYS puanıyla nereleri tercih edebilirim?

Tercih döneminde rehber uzmanların karşısına gelen en çok sorulardan biridir. Aday çok düşük bir puan almıştır. Ve üniversiteye yerleşmek istiyor. Yerleşmek istemekle kalmıyor ileri de kendine iş olanağı sağlayabilecek bir bölüm önerilmesini bekliyor.

Düşük puan ile meslek garantisi veren programlar-bölümler var mı? Bu duruma nasıl baktığınıza bağlı olarak değişir. Hiç bir bölüm amaçsız olarak açılmamıştır. Her bölümün bir amacı vardır. En önemli amacı da bir meslek kazandırmaktır. Peki durum böyle olmasına rağmen neden insanlar düşük puanlı olmalarına rağmen hala meslek garantili bölümler önerilmesini istiyor. Çünkü meslek seçimi konusunda yeteri kadar kendini ve meslekleri tanımamış ve bu konuyu hep ihmal etmiştir. Zamanında yapabileceği meslekler konusunda kafa yoran birisi buna göre gerekli adımlarını atar ve önlemelerini alır.

Kısacası tüm programlar kişisine göre meslek kazandırır. Yeter ki o programın hakkını verin, araştırın, geliştirin ve yaptığınız işi sevin.

Bu yazıdan yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı ve sizin LYS-LYS başarı durumlarınızı bilmediğim için tercih önerisi beklemeyin. Ancak düşük YGS-LYS puanıyla nereleri tercih edebileceğinizi bulmanız için strateji önerebilirim.

Öncelikler bir tercih motoru edinin. İnternette bu tercih motorları rahatlıkla bulabilirsiniz. Başarı sıralamasına göre 2 yıllık ve lisans bölümlerinde arama yaptırın. Başarı sıralamasına göre ilginizi çektiğini düşündüğünüz programların listesini yapın. Daha sonra bu programların özelliklerini ve iş olanaklarını araştırın. Ancak iş olanaklarını devlette olarak sadece araştırmayın. Özel kurumlarda bu programla ilgili iş bulabilecek misiniz ya da kendinize iş kurabilecek misiniz? bunları araştırmaya çalışın. Bu listedeki programları uzmanlarla tartışırsanız size daha fazla yardımcı olacaktır.

Özetle örnek vermek gerekirse, kimisi için “Bilgisayar Programcılığı” işsizlik demek iken bilgisayar progracılığını seven, araştıran, bu konuda kendini sürekli geliştiren bir başkası için çok iyi bir iş kapısı olacaktır.

[reklam]

 

Düşük YGS-LYS puanıyla nereleri tercih edebilirim?” için 2 yorum

  1. slm,mesela ilk tercihim tıp olsun ve ikinci tercihim de muhasebe olsun.bi başkası da ,lk tercih olarak benim ikinci tercihim olan muhasebeyi vermiş olsun.ama benim puanım onun puanından yüksek olsun.tıp bana gelmezse muhasebe ilk tercihi olduğu için ona mı gider yoksa benim puanım yüksek olduğu için bana mı gelir.buna benzer bi tercih sıralaması yapmayı düşündüğüm için böyle bir örnekleme yaptım.cevabınızı merakla bekliyorum,teşekkürler

    1. Puan üstünlüğü önemlidir.
      İsterseniz muhasebe 20 nci terciniz olsun fark etmez. Muhasebeyi ilk detcihlerine yazanlardan puanınız yüksekse bu sizin hakkınız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir