Dostluk Anlayışı

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikaye anlatılır.

Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışırlar, biri ötekine bir tokat atar.

Tokatı yiyenin canı çok yanar ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar:

?BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BANA BİR TOKAT ATTI?.´

Yıkanabilecekleri bir Vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler.

Tokadı yiyen yıkanırken batağa saplanır, boğulmak üzereyken Arkadaşı tarafından kurtarılır.

Tam selamete çıktıktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır:

?BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BENİM HAYATIMI KURTARDI?.´

Tokadı vuran ve sonra en iyi arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der,

?Senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın, ama şimdi kayaya kazıyorsun,neden??

Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir.

Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin.

Ama biri bize iyi bir şey yaparsa onu kayaya kazımalı ki onu hiçbir rüzgar yok etmesin.

Dostluğun önemini bu denli güzel dile getirmektedir yukarıdaki öykü.

Lakin toplumumuzda bunun çoğunlukla tersinin yaşandığına şahit oluruz.

Bunu kendilerini iki önemli dost olarak niteleyen kişiler arasında geçmesi muhtemel şu örnekle açıklayayım: dostlardan biri diğerine defalarca yardımcı olmuş, 1 defa olamamış veya olmamış ise, diğeri yardım alamadığı o 1 defaya odaklanarak daha evvel edilmiş olan yardımları veya iyilikleri gözardı eder, arkadaşına karşı bi anda olumsuz duygular beslemeye başlar, hatta öyleki defalarca yardımını aldığı biricik arkadaşı artık kendisinin hiç tanımadığı ona iyi veya kötü anlamda bir etkisinin bulunmadığı kişiden daha değersizdir onun için. yani yolda görse tanımayacağı kişilerden daha olumsuz duygular besler cefakar arkadaşına karşı.

Bunu, yanıt verilen öykünün olaylarına karşı gösterilen tepkiyi tersine çevirerek düşünürsek: tokatı yiyen arkadaşın bunu kaya parçasına yazması, hayatının kurtarılmasını da kuma yazması ile eş tutabiliriz.

Hatta öyle ki incinme hakkında ünlü sözlerimiz bile vardır ki şöyle der: “bir insanı kırmak kolaydır ama tekrar kazanmak çok zordur” ama neden zordur ki? kıran kişi belki de daha sonra pişman olacağı bir hata yapmıştır belki de yaşadığı sıkıntılardan dolayı o an sağlıklı düşünememiştir ki bu normal değil mi? (bilinçli olarak yapılan veya bir takım patolojik süreçlerin beslediği, karşısındakini hiçbir şekilde önemsemeyen öfke ataklarını ve zarar verici davranışları bunun dışında tutuyorum).

Her insanın olaylara karşı esnek bakamadığı, öfkeli olduğu anlar olmuştur.

Kırılan kişi neden ne olursa olsun arkadaşına darılmış ve araya bir daha yapılandırılamayacak kadar mesafe koymuşsa, o zaman arkadaşların zor günlerde birbirlerini anlamaları gerektiği, bağışlayıcı olmaları gerektiği, her ne bahasına olursa olsun iyi veya kötü yönleriyle birbirlerini koşulsuz kabul etmelerinin gereği nerede kalıyor? bu kadar ucuz mu ilişkileri sona erdirmek? Bir kez istemediği biçimde davrandı diye arkadaşlığa dinamit koymak?

zor durumunu anlayacak kadar, bundan dolayı arkadaşına kırılmayacak kadar hatta zor durumunda ona destek olacak kadar esnek olmaz ise bir dost, gerçek dostluk ile bağdaştırılabilir mi bu durum?

Dostluk bir binanın yapımının zor yıkımının kolay olması ile eş anlamda tutulup ta insan ilişkilerine bir taş parçasına benzer değer biçmek ne derece adil?

Bu yazıyı yapılan araştırmalara göre günümüzde toplumlarda kişilerin tahammül sınırlarının giderek düşmekte olduğu gerçeği üzerine yazdım.

Dostluğa biraz farklı bir perspektiften bakmaya çalıştım.

Gerçek dostluk, oluşturulması da yıkılması da o kadar kolay olmayan, zaman ile harmanlanan, karşılıklı güven sevgi ve saygı ile beslenen, koşulsuz kabul, esneklikle yoğurulması gereken bir eserdir bence.

Kişiler arası ilişkilerde daha esnek, daha empatik olunması, olaylara daha optimal perspektif geliştirilmesi dileğiyle herkese sevgiler..

ALPER MERCİMEK

PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Dostluk Anlayışı” için bir yorum

  1. Soyledikleriniz cok dogru ama dostluk o zaman daim olurki bu anlami her iki taraf anlamish ve kavramish olsun. her iki taraf bir birini kayb etmekten korkmush olsun. Hata yaptiginda hatasini anlayib da ayni hatayla arkadashina darbe vurmamlsh olsun. Saygi duysun, sevsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir