Doğru tercih sıralaması üniversite kazanma şansımı arttırır mı?

Üniversite sınavından sonra adayları en çok düşündüren konulardan biri de üniversite tercih sıralaması, tercih listesini nasıl hazırlaması gerektiği konusudur.

Tercih listesini nasıl hazırladığınız elbette çok önemlidir. Ancak bu listeyi hazırlarken daha çok ilgi duyduğunuz bölümleri ve üniversiteyi öncelik vermelisiniz.  Bazı adaylar bu konuda çok kaygı duymaktadır. Sanki sıralama da yanlışlık yaparlarsa kazanma şanslarını olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar.

Söyle örnek verelim. Diyelim ki siz 10 tercih yapacaksınız. Ve yine farz edelim ki bu 10 tercihlerden sadece 1 tanesi için puanınız yeterli olacaktır. Şimdi siz nasıl  bir tercih sıralaması yapmalısınız ki gelebilecek bu bir tane tercihiniz gelebilsin? Elbetteki bu 10 tercihi ençok istediğinizden en az istediğinize göre yapmalısınız. Çünkü önemli olan öncelik sıralamasıdır. Siz gelebilecek bu bir tercihi ister başa yazın ister sona yazın kazanma şansınızı etkilemeyecektir.

Ancak diyelim ki 10 tercihten 2 bölüme yerleşebilecek bir puana ulaştınız. Bu durumda  elbette sıralamanın önemi daha da ortaya çıkıyor. Örneğin; diyelim ki TM puanında  430 larda hukuk ve 400 puanlarda psikoloji bölümlerini tercihlerin arasında bulunduracaksın. Senin puanında ortalama 445 lerde olsun. Yine burada önemli olan en çok neyi istediğindir. Eğer siz kazanma şansım artsın mantığı ile istemediğiniz bir bölüm olan psikoloji bölümünü ilk tercihlere , hukuk bölümünü de çok istemenize rağmen sonlarda yazarsanız bir hata yapmış olursunuz. Çünkü sistem her zaman ilk tercihlere bakar. Eğer birinci tercihe yerleşecek yeterli bir puana ulaşırsanız ilk tercihe yerleşirsiniz ve diğer tercihlerinize bakılmaz. Bu nedenle eğer çok istiyorsanız hukuk bölümünü ilk tercihe yazmalısınız. Eğer hukuğa yerleşemezseniz bu durumda psikoloji bölümü hakkınız kaybolmuş olmaz.

Doğru tercih nedir?

Doğru tercih, en çok istediğinizi tercih listenizde başlarda bulundurarak istek sıranıza göre tercihlerinizi sıralamaktır. Bazıları doğru tercihi illaki bir yere yerleşme olarak görüyor. Bu durumda istemediğiniz halde elbette düşük puanlı bölümleri ve üniversiteleri tercih listenizde bulundurmak suretiyle kazanma şansınız attır. Ama bizim tavsiyemiz olabildiğince arzu ettiğini ve isteyerek gidebileceğiniz üniversite ve bölümleri tercihleriniz arasında bulundurmanızdır.

Konuyla ilgili sorularınızı bu yazının yorumlar bölümünde sorabilirsiniz.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir