Dikkat dağınıklığı için ne yapmalıyım?

Gün geçmiyor ki dikkatim dağınık şikayeti ile bir öğrenci veya velisi servise gelmesin. Öğrenci psikiyatriden bu yönde ilaçlara yöneldi. Sağolsun psikiyatrist hemen ilacı yazıyor.

Bazı arkadaşlar bu problemi DEHB’ye bağlayabiliyor. Bazı arkadaşlar testlere yöneliyor. Arkadaşlar! Dikkat nedir? Bir canlı bir konuya, duruma neden dikkat eder. Dikkat bölünmesi nedir? Bu süreci incelerseniz, dikkat eksikliği nedeninin motivasyon yani güdülenme süreci ile alakalı olduğunu çok iyi görebilirsiniz

Birey amaca, anlama yeterince güçlü odaklanmamış ise veya bu amaca ulaşamayacağı başaramayacağını düşünüyor ise dikkat oluşmaz veya yeterince oluşmaz.

Temel anahtar ilgidir.

İlgi ise amaç ve hedefe isteklilik ile güçlü olur.

Bir kişi bir konuda yeterli dikkat sağlamıyor ise o konuda içsel isteği yoktur.

Güdülenme, motivasyon konferansları veya sınıf, grup etkinlikleri sağlanmaya çalışılması gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Bu konuda gerekli olan bireyin kendini tanıması, iç görü yakalayıp buna göre doğru hedefe istek oluşturması gerekir. Bunun için ise bizlerin yardım isteyen bireyi kişisel rehberlik ve psikolojik danışma sürecine alarak, bireyi tanıma tekniklerini kullanmamız önemlidir.

Eğer öğrenci, birey dikkat eksikliği yaşıyorum diyor ise hangi süreçte yaşıyor ise o süreç ile ilgili hedefi içselleştirmemiştir.

Öğrenci aslında bu hedefi istemiyordur.

O halde öğrenci gerçekçi ve içselleşrilmiş bir amaç, anlam oluşturmalıdır.

Birey içsel olarak güçlü dikkat sağlayacağı doğru bir hedef belirlemek için çevresinin istekleri değil kendi isteklerini fark etmelidir. Bunun için ise ; Ben kimim? Özelliklerim nedir? Ne istiyorum? sorularının cevabına ulaşmalı ve iç görü oluşmalıdır.

Birey gerçekten istediği bir anlam için yüksek motivasyona ve bu hedefe bağlı yüksek dikkat oluşur.

Bunun sonucunda Tıp fakültesi hedefi olan ancak bir türlü yeterli motivasyon sağlayamayan bu nedenle dikkat eksikliği yaşayan bireyin hedefini örneğin çok istediği tiyatro oyunculuğu ya da sanayide iyi bir kaportacı olma hedefine çevirdiğinde bu yeni amaç yolunda üst düzey güdülenme ve dikkatin kendiliğinden içsel olarak gerçekleştiği görülecektir.

Özetle, dikkat eksikliği var ise bireyin o süreçte sorguları vardır, gerçekten o hedefi istediği noktasında şüpheleri vardır ve bu nedenle dikkati sağlayacak ilgi ve güdülenme enerjisi oluşmamıştır.

Oğuz Özat
Psikolojik DanışmanDikkat dağınıklığı için ne yapmalıyım?” için bir yorum

  1. yerinde tespitler hocam.
    dikkat eksikliği sadece dehb veya ilgisizliğe de bağlanamayabilir. mesela sağlık sorunları olan (göz, kulak vb. ailevi sorunları vb) dikkatini yoğunlaştıramayabilir. günümüzde hızla akıp giden bir hayat ve medya var. bunlar da dikkat sürelerini oldukça düşürüyor. mesela çizgi filim veya internet ile büyüyen yaşayan bir genç dikkatini ancak hızlı akıp değişen şeyler üzerinde toplayabiliyor. sınıfta garibim normal koşullarda ders anlatan öğretmen ona yavaş gelmektedir. bu da dikkatini koparabiliyor.
    yine öğretmenin ders anlatma metodları da dikkati zedeleybilir.
    ama özellikle günümüzde daha çok ilginin yokluğu buna sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir