Dershanelerin rehberlik öğretmeni sorunu çözülüyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel dershaneler, son yıllarda rehber öğretmen bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Rehber öğretmen, dershanelerde bulunması zorunlu personel olduğundan, kurumda rehber öğretmenin olmaması dershaneleri zora sokmakta, 15 günden 3 aya kadar geçici olarak kapatma cezası dahi verilebilmektedir.

Bakanlık 9 Mart 2010 tarihinde yayımladığı yazıyla felsefe grubu öğretmenliği, eğitim bilimleri bölümü, formasyon almış sosyoloji ve felsefe bölümü mezunlarından halen dershanelerde çalışmakta olanlara kurs açarak. başarılı olanların rehber öğretmen olarak görevlendirilmesi yönünde bir çalışma başlatmıştır. 29 Mart 2010 tarihinden itibaren 5 merkezde (Ankara, İzmir, Erzurum, Beşiktaş/İstanbul, Kadıköy/İstanbul) yapılacak kursa toplam 690 öğretmen katılabilecektir. Kursa katılım için müracaatlar 11-15 mart tarihlerinde yapılacaktır. Kurs süresi 210 saattir. Her dershaneden ancak bir öğretmen kursa katılabilecektir.

Müracaatların biraz daha geç başlatılması halinde, dershaneler sözkonusu yazıda belirtilen alan mezunlarını işe başlatıp kursa gönderme yoluna gidebilirlerdi, böylece atanamayan öğretmenlerin bir kısmına dershanelerde istihdam imkanı sağlanmış olunurdu. Müracaatların hemen başlatılması ve kursa katılmak için dershanede çalışılıyor olma koşulu getirilmesi, atanamayan öğretmenlere baştan iş imkanı doğmasına engel olsa da kurs sonrasında rehber öğretmen olarak çalışmaya başlayacak dershane öğretmenlerinden doğacak açık nedeniyle ikinci aşamada yine iş imkanı doğabilecektir.

Sözkonusu resmi yazının bağlantısı: http://ookgm.meb.gov.tr/gen_2010/09032010_2010.pdf

mufettisler.net

Dershanelerin rehberlik öğretmeni sorunu çözülüyor” için 3 yorum

 1. ya bu felsefeciler yuzunden pdr ne hale geldı bıde marıfetmış gibi kurs acıyorlar.45 gunde sınıf ogretmenı 30 gunde zıhınsel engelıler ogretmenı eee pdrcı en cabuk kac gunde yetısıorrrr. mubarek salatalık yetişiyor sankı

 2. Bu yazının eklenmiş olmasından bu durumun kabul ediliyor anlamı çıkmamalıdır. Bu konuda birçok defa olumsuzlukları dile getirdik.

  Bencede dile getirilmeli. Ama bunun öncülüğünü derneğimiz Yapmalı.

  Ayrıca önerileride birçok defa dile getirdik.

  Bu önerileri dikkate almak bir yana neden öyle düşünüyorsunuza getirenler oldu.

  Fikir ve alternatif üretmezsen senin adına üretirler dedik ve öylede oluyor. Karşı çıkmadan önce probleme çözümün cevabı önemli artık.

  Ayrıca derneğimize uye olmamakla bireysel desteğmizi de gösteremediğimizi düşünüyorum

 3. Hatalar yapılmaya devam ediliyor.

  Bu haber bu başlıkla bu sitede yayınlanmamalı arkadaşlar… Dershanelerin rehberlik öğretmeni sorunu çözülüyorda rehberlik servislerinin hizmet kalitesi sorunu ne hale geliyor…
  Tepki haberi çıkmalı idi bu siteden yanılıyor muyum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir