Dershaneler kapatılsın mı?

Bu sorunun cevabını düz bir mantıkla vermek zor. Dershanelerin kapatılmak istenmesinin altındaki siyasi nedenler benim ilgi alanıma girmiyor. Kapatılsın yada kapatılmasın diye bir tercihte de bulunmayacağım. Ancak elimden geldiği kadar durumu kısaca ortaya koyup kararı okuyuculara bırakacağım.

Bildiğiniz gibi dershaneler belli bir ihtiyaç sonucu ortaya çıktı. Bu ihtiyaçlar ortadan kalkmadığı sürece de dershaneler isim olarak değişse bile  varlıklarını bir şekilde devam ettirecektir.

Bir düşünün, üniversitelere ve liselere (fen lisesi, öğretmen lisesi) sınavla öğrenci alınıyor. En iyi üniversite ve liseler için öğrenci yüksek bir puan alması ve birçok kişiyi geçmesi gerekiyor. Peki bu durumda  bir anne baba olarak siz ne yaparsınız? Çocuğunuzun eksik kaldığı ve zorluk çektiği dersler için takviye almasını istemez misiniz? Yada “benim çocuğum okulda öğrendiği bilgiyle yetinsin” mi dersiniz?

Eğer bir sınav yapıyorsanız. Eğer öğrenciden bir performans bekliyorsanız. Az yada çok, öğrencide ve anne-babada bir kaygı oluşur. Dolayısıyla bu kaygı sonucu anne babalar çocuklarının daha iyi bir üniversiteye yada liseye gitmeleri için takviye almalarını isterler.

dershane-kapatilsinmi

Diğer taraftan dershanelerin bu şekilde vazgeçilmez ve temel ihtiyaç gibi sunulması ve paralel eğitim haline dönüştürülmesi de eğitim anlayışı açısından son derece zararlı görüyorum. Ancak önceki satırlarımda da belirttiğim ihtiyaç bu durumu besliyor. Bu problemin dershanelere olan ihtiyaç ortadan kaldırılmadığı sürece biteceğini düşünmüyorum.

Bizce ortada her iki açıdan cevaplanması gereken ciddi sorular var.

Peki dershanelere olan ihtiyaç nasıl azaltılır.

Bunun uzmanlar tarafından tartışılmasının ve bunun için de eğitim şurasının düzenlenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Üniversitelerin sayısal olarak artması yanında niteliksel olarak ta arttırılmalıdır. Üniversitedeki bölümler mikro ve makro ihtiyaçlara göre açılmalı ve kontenjanları belirlenmelidir.

MEB Meslek kazanımının sadece üniversite yoluyla olmayacağını göstermelidir. Bunun için içi doldurulmuş ve ihtiyaca yönelik kursların güçlendirilmesi gerekiyor.

Liseler coğrafi olarak dengeli dağıtılmalıdır. Örneğin fen liselerinin kontenjanları bölgenin nüfusa orantılı olmalıdır.

Ortaokullar da not sistemi sağlam temellere oturtulmalıdır.

Liselerin sadece üniversiteye açılan kapı olmadığını meslekte kazanılabileceği gösterilmelidir. Bunun için meslek liselerinin altyapıları güçlendirilmelidir.

Hayat boyu öğrenme ve mesleki becerileri geliştirme kurslarının açılması teşvik edilmelidir.

Şuan için aklıma bunlar geldi ve paylaşmak istedim.

Ancak şunu da belirtmem gerekir ki hangi önlemi alırsanız alın anne babaların çocuklarıyla ilgili gelecek kaygılarını ortadan kaldıramazsınız. Dolayısıyla alınan kararların olabildiğince pedagojik ve gerçekçi olmasına dikkat edilmelidir.

Konuyla ilgili olarak yorumlar bölümünde sizlerinde düşüncelerinizi bekliyoruz.

https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Dershaneler kapatılsın mı?” için bir yorum

  1. neden kapatılsın sorusunu soran çok oldu ama ne hikmetse cevap verebilen biri olmadı
    neden mi çünkü cevap verise idi hükümetin milli eğitim politikasının ne kadar basit ne kadar içler acısı (ki 11 yılda 5 milli eğitim bakanı değişmiştir) olduğu okulların sadece öğrencileri bir kap gibi GÖRÜP YUKARIDAN İNME kalıp programlar ile öğretmenlerin niteliği azaltılıp kalabalık sınıflarla da eğitimin kalitesi düşürülmüştür bu aşamada siz sorun bizde derseniz millet sizin programınıza yüklenecek bu da oy kaybıdır……asıl dzüeltilmesi geeken okullar programlar iken neden dershaneler o zaman özel hastahaneleri özel ünvleride kapatın ansılsa herkes gidemiyor haksız rekabet var..ve gelelim özel okula dönün yalanına bugün özel okulların çok azı kontenjanı doldurabiliyor iken yarın dersanelerin açacağı özel okullar nasıl dolacak…,
    daha çok şey yazılır ama anlayan bulmak zor olduğu için yazmak da zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir