Dershane yok. Sınava nasıl hazırlanacağız?

Birçok öğrencinin ortak sorusu ve problemi olduğunu düşünüyorum. Şuana kadar öğrenciler dershane sayesinde kazanmasalar da dershane sayesinde rotalarını çizebiliyorlar ve tutunabilecekleri bir dal oluyordu. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren dershaneler olmayacak. Birçok öğrenci kendine göre bir çıkış yolu arayışı içinde. Kimisi özel okul kimisi özel ders kimisi de okulunun ve bireysel imkanlarıyla sınava hazırlanacaktır. Bu yazımda kendi imkanlarıyla hazırlananları motive etmek ve bir rehber sunmak istedim.

Artık dershane yok. Sınava nasıl hazırlanacağız? Nasıl sınavda başarılı olacağız?

1. Öncelikle unutma ki senin gibi milyonlarca aday aynı durumda. Sınava hazırlık konusunda aynı durumdasınız.

2. Dershaneler son yıllarda daha çok umut kapısı oldu. Üniversiteler de lisans bölümü kontenjanı 430 binlerde olduğunu düşünürsek sınava giren 2 milyon insanın dershaneye gitse bile herkese kazandırma iddiası zaten gerçekçi değildi. Dershaneler sadece tekrar ve çalışma disiplini olan adayı desteklemesi bakımından faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle eğer çalışma disiplininiz varsa bunu dershanesiz de yapabileceğinize inanmalısınız.

3. Mutlaka ders çalışma programınız olsun. Çalışma disiplini ve azmi sınava hazırlık aşamasında çok önemlidir.

4. Periyodik olarak deneme sınavı yapın.

5. Konu çalışmalarınızda takıldığınız da kendisinden yardım alabileceğiniz bir öğretmeniniz ya da arkadaşınız olsun.

6. Öğrendiğiniz konuları belli periyotlarda soru çözerek tekrar edin. Takıldığınız konuyu mutlaka oluruna bırakmayın. Mutlaka anlayıncaya kadar aralıklı tekrar edin. Konuyu gözden geçirin.

7. Kazanmak için dershane şart düşüncesini zihninizden atın. Önemli olan konuları öğrenmeniz ve bu konuda zaman zaman destek alabileceğiniz birilerinin yakınınızda olmasıdır. Eğer çalışma isteğiniz yoksa zaten dershane de işinize yaramayacaktır.

8. Zayıf olduğunuz konuları belirleyin ve onları sistemli olarak öğrenmeye çalışın.

9. Aylar sonra gireceğiniz sınav için konu yetiştiremeyeceğim endişesine kapılmayın. Mutlaka her gün düzenli çalışın ve elinizden geleni yapın. Şimdiden sınav sonucunu ve başarısızlığı düşünerek şuan ki sabrınızı harcamayın.

10. Anlamadığınız ya da anlamakta zorlandığınız konuyu birine sorun. Yine de tam anlamadıysanız o konuyu öğrenmek için bir iki hafta erteleyin. Bazen o konuyu öğrenmek için henüz zihin hazır olmamış olabilir. Ona zaman vermek gerekir.

11. Arkadaşlarınızla eğlenceli zaman geçirmeyi de unutmayın. Öğrenme için sizi motive edecektir.

12. Zaman zaman içinizde umutsuzluk, başaramama korkusu gibi duygular yoğunlaşabilir. Bu gayet normaldir. Bu durumda kendinize olan inancınızı tekrar arttırarak yolunuza devam etmeyi kendinize telkin edin.

Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

[reklam]

Dershane yok. Sınava nasıl hazırlanacağız?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir