Ders çalışmayı neden sevmiyorum?

Bu sorunun net cevabını bulmak demek, çocuklara ders çalışmasını sevdirmenin yolunu da bulmak demektir. Ancak cevabı net olmayan sorulardan biri olduğunu düşünüyorum. Ve bireye göre değişen bir durumdur. Bu nedenle her birey neden ders çalışmayı sevmediğini konusunda kendi nedenlerini keşfedmelidir. Bu konuda size yardımcı olacak birkaç madde sıralamak istiyorum.

Öğrenciler ders çalışmayı neden sevmiyor?

– Kendine göre neden ders çalışması gerektiği konusunda kendi içinde net cevabını vermediği için olabilir. “Öğrenmek için, üniversite için, başarılı olmak için, kariyer için, bilişsel ihtiyaçlarımı karşılamak için vs vs”

En önemli denelerden biri alışkanlık kazanamadığı için olabilir. Temelden okuma yazmayı sevmeyen bir öğrenci daha sonra da ders çalışmayı sevme konusunda problem yaşayabilir. Bu noktada en azından 1-2 yıl kendini zorlayarak amaçlarına ulaşmak için ders çalışması faydalı olur. Bu şekilde amacına ulaşan öğrenci daha sonraki yıllarda kendi ders çalışmayı sevebilie.

– Dönemsel olabilir. Lise 1 öncesi kendi başına ders çalışan bir öğrenci artık ders çalışma konusunda zorlanıyorsa geçici bir ilgisizlik olabilir. Ama bu kalıcı bir hale gelmemelidir. Ergenlik dönemi dediğimiz bu dönemde genelde öğrenci kendi içine dökünük ve arkadaşlık merkezinde hareket ettiği için ilgisini derslere verememektedir. Ayrıca hızlı bedensel değişimden dolayı enerjisi azalan genç yine derslere gerekli enerjiyi veremeyebiliyor.-

Ders çalışmak akademik beceriyi gerektirir. Ancak her öğrenci akademik yapıya sahip olamayabilir. Bazı öğrenciler daha çok beceri, yetenek gereketiren işler yapmak isteyebilir. Örneğin ahşap işleri ile uğraşmayı seven bir öğrencinin yeri atölyedir. Eğer siz onu kütüphaneye zorlarsanız elbette ders çalışmayı sevmeyecektir. Onun dersi atölyede üretmek ve bedensel uğraşıdır.

Kişilik yapısı da bu konuda önemlidir. Doğada çalışmayı seven, hareketli bir yapıya sahip bir öğrenci durağan ve kapalı bir ortamda afakanlar basabilir. Ancak bu öğrenci sorumluluk duygusuyla hareket ederek bazı isteklerini ertelemeyi öğrenmelidir. Kendine uygun çalışma saatleri belirleyerek ders çalışmaya kendini motive etmelidir.

– Altyapının çok eksik olmasıda ders çalışma konusunda motivasyonumuza zarar veriyor olabilir. Örneğin kelime haznesi 14 yaşa göre çok düşük olan bir öğrenci kitap okurken zorlanacağı için okuma hevesi kırılabilir. Bu durumda mümkün olduğu kadar bu eksikliğini gidermeye çalışmalıdır. Zaman içinde bu eksiklik tamamlandıkça okuma hevesi de artabilir.

Burada aklıma gelen bazı nedenleri sizler ile paylaşmaya çalıştım. Elbette drs çalışmayı sevmemenin nedenleri bu kadarla sınırlı değildir. Lakin kendinizi bu konuda anlamanız için ufak bir rehber olması niyetiyle yazdım. Sorularınızı ayrıca yorumlar bölümünde cevaplamaya çalışabilirim.

Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstermek şartıyla sitenizde yayınlayabilirsiniz.

[reklam]

Ders çalışmayı neden sevmiyorum?” için 4 yorum

  1. Ders çalışmaktan nefret ediyorum . sporcuyum ben ve sürekli sporla ugrasmak istiyorum ama bi yandan ygs sınavından çok korkuyorum ne yapmalıyım peki

      1. Ders çalışmak için nedenin olmalı öncelikle. sizin nedeniniz.

    1. YGS için kitap oku. Çoğrafya tarih derslerine çalış. Gitmek istediğin bölüm sporla ilgili sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir