Ders çalışma programı ne işe yarar?

Rehberlik servisine başvuruların önemli bir kısmını ders çalışma programları talepleri oluşturur.

Çoğunlukla anne kaytarmacı oğlu için bir medet olur niyetiyle, danışmandan ders programı ister:

Anne: Bir tane yazıp verseniz.

Danışman: Daha öncekilere uydumu?

Anne: Buna belki uyar. Allah büyük.

Anne çoğunlukla çocuğuna muska almaya gelen biçare gibidir. Biz danışmanlar bu hoca yakıştırmasından hoşlanmayız. Nede olsa çağdaş eğitim tedrisatından geçmişizdir. Kaygılı gözlerle bekleyen anneye;?size iki saat tekrar, bir saat gelecek derslere hazırlık yazıyorum. Yalnız bunlar uykudan önce olacak. Programa uymada sorun yaşarsanız; bir daha gelin. İlaçta, pardon programda değişiklik yaparız? tarzı doktor yaklaşımını daha bir tutarız.

Mesleğe ilk başladığım yıllarda standart bir çalışma programı hazırlamaya bayağı kafa yormuştum. Yaptım da. Ancak bunun kıymetini öğrencilerin bilmemesi, doğrusu beni bayağı hayal kırıklığına uğratmıştı. Daha sonraları boş bir çalışma formu verip, onların doldurmasını istemeye başlamıştım. Nede olsa hapsinin alışkanlıkları başka başkaydı. Dağıttığım formlardan pek azı geri dönerdi. Hazır reçete almak onlara daha kolay geliyor olmalıydı. Başka şeylerde denedim tabii. Planlı olmak konulu dramalar, çalışma öncesi meditasyon, diyet reçeteleri, hatta modaya uyup hipnoz çalışmaları?vs. İtiraf edeyim, mesleki olmayan nasihat, kıyaslama(bunu örnek verme şeklinde kılıfa uyduruyordum) vs gibi durumlara başvurmadım da değil.

Son zamanlarda kemale erdiğimden midir bilmem biraz kaderci oldum. Gördüğüm kadarıyla ders çalışanlar ders programına uyarken, çalışmayanlar hiçbir şekilde uymuyorlardı. Öyleyse çalışma programı ancak kısıtlı sayıda (ders çalışma alışkanlığı olan ama geliştirme isteyenler) öğrenciye hitap eden bir teknikti. Oysa bizlerden beklenilen ders çalışma alışkanlığı hiç ya da çok az olan öğrencinin çalışmasına destekti. Onların merhemi de çalışma programı olamıyordu. Öyleyse ders çalışma programı neye hizmet eder? Çalışan öğrenciyi zaten çalıştırmaya mı? Çalışmayan öğrenciyi oyalamaya mı? Danışmanlara akıntıya kürek çektirerek, kaslarını güçlendirmeye mi? Velilerin bir parça gönlünü rahatlatmaya mı? Kalan 10 yıllık mesleki gelişim sürecimde, çalışma programı maceramın bilinmezliği, benim için ayrı bir heyecan konusu.

Erdal Kaya

Ders çalışma programı ne işe yarar?” için 10 yorum

  1. Ders çalışma programları iki ucu keskin bıçak gibidir çalışma alışkanlığı olan öğrenciler için yararlı olurken çalışma alışkanlığı olmayan öğrenciler için özgüven bunalımı yaratmakta kendisinin yetersiz olduğu hissini uyandırmaktadır.

  2. yazılanlar gerçektende doğru.3 yıllık öğretmenlik hayatımda benden istediklerinde içimden geçirmiyor değilim ne işe yarayacaksa diye. ben öğrencilik hayatım boyunca bir plan yapıpda çalışmamışım ama hedef belirlemiş ve gerçekleştirmişimdir.ama rehber öğretmen olunca öğrencilerin istedikleri bundan öte bişey olmuyor.ders konusunda tabiki.ama arkadaşın dediğide doğru hedefi olan ve takip edildiğinde başarlı sonuca ulaşılabilir.

  3. evet belki çalışma prograı yapmak işe yaramıyor. Ben de bazen bu duyguya kapılıyorum.ancak gözardı edilen bir husus var bence. Program sayesinde rehberlik servisi ile öğrenci arasında ilk köprü kurulmuş oluyor.Sıcak bir karşılama onu anlayabileceğimizi ona yansıtacak hoş bir sohbet inanın etkili olacak ve öğrenci ile ilk adımları atmış olacaksınız.Ben uyguluyorum ve faydasını da görüyorum.Bu açıdan bakarsak program ne işe yarar sorusuna verilebilecek bir cevap olabilir diye düşünüyorum.

  4. nalan arkadaşa katılıorum. aklın yolu 1 miş gibi ben de benzer şekilde uygulama yapıorum başarı oranını arttırıor..

  5. çalışma programını yapmak yeterli değil öğrencinin bu programa uyup uymadığı kontrol edilmeli. mesleğe başladığım ilk yıllarda bu işi aileye bırakmıştım ama şimdi kendim denetliyorum. her hafta sonu cuma günü öğrencilerin hangi konuları çalıştıklarını ve kaç soru çözdüklerini istiyorum. onlara bir defter tutuyorum aynı şekilde bende notumualıyorum. böylece özellikle orta derecede olan öğrencileri kazanmış durumdayım. aile ile işbirliği yapınca işe yarıyor. hedefi olmayan öğrencilerde işe yaraması mümkün değil. o nedenle öğrencilerle birlikte hedef koyuyoruz ve hedefe ulaşmaya çalışıyoruz. bu hedefler yakın hedeflerden olunca daha etkili oluyor.

  6. ben araştırdım araştırdım en güzelini burda buldum bu yazıyı yazana teşekkürler…. tabikide ödevim için

  7. bir öğrenci ders çalışma programı istiyorsa o öğrencinin ciddiyetinden şüphe etmek gerekir. çünkü öğrencinin neye ihtiyacı olduğunu kendisinden iyi kimse bilemez. ayrıca öğretmenin hazırlayacağı çalışma programı zamanla sınırlı olacaktır. oysa ders çalışırken hedef konu olmalıdır.bay bay

  8. evet bende tamamen katılıyorum çok haklısınız keşke bütün öğrenciler çalışsa ama yapmıo bazı arkadaşlarımız tabi bunda öğretmenlerimizin bir suçu yok tamamen öğrencilere kalmış bişe öğrenci evde yoğun bir şekilde çalışmalı meraklı olacak bişeyleri merak edip araştırma yapacak ki okulda zorlanmasın yani arkadaşlar bende internete takılacağınıza gelin böyle sitelere bakın hem merakınız gelişir hemde boş durmamış olursunuz arkadaşlar benim size sadece tek söyleyeceğim çalışın çalışın size zararı yok tam tersi size faydası olacak nese ben kaçtım oks var bu dönem çalışmam lazım ya bybybyby

  9. tamamen size katılıyorum. işin kötü tarafı bir arpa boyu yol katedemeyişimiz.öyleyse nedir bu ders çalışma proğramı. artık bu nedenle gelen veli ve öğrenci görmek istemiyorum.öğrenci ilkokul 1. sınıftan itibaren ders nasıl işleniyor görüyor. o hakde kendiside evde o şekilde çalışacak. öğrenmek istediği şeyi ya okuyacak ya yazacak veya biri anlatacak dinleyecek başka yolu yok.bu konu da çok ızdıraplıyım.neyse….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir