Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Öğrenciler ders programlarını genelde bir başkasına hazırlatmayı tercih ederler. Bunun nedenini öğrencinin ders çalışma programını nasıl yapması gerektiğini  bilmiyor olması değil elbette. Bunun nedeni birilerinin çıkıp öğrencinin yerine hiç uyamayacağı  programı hazırlamasıdır. Birçok öğrenci rehberlik servisine gelip, hazır bir ders programı istiyor. Bu son derece yanlış bir talep.  Önemli olan öğrencinin kendisi ders programı yapabilmesini öğretmenktir. Kısaca “Balık tutmasını öğrenmeli.”

İşlevsel Bir Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Bu konuda yazılmış birçok kaynak var. Tüm bunları ders programı hazırlamak için öğrencinin incelemesi mümkün değildir. Bunun için burada kısaca püf noktalara değineceğim. Ayrıca yazının sonunda dökümanlar bölümüne eklediğim örnek ders çalışma programlarını inceleyebilirsiniz.

Değerli öğrenci arkadaşım! Eğer ilk defa bir program hazırlıyorsan öncelikle şunu bilmelisin ki programın kalıplaşmış bir şekli, formatı yoktur. Başarıya direkt götürecek sihirli bir ders programı da yoktur. Programın asıl başarısı sizin gösterdiğiniz sabı ve azimde saklı olduğunu unutmayınız. Yazının sonunda verdiğim örnek ders çalışma programından da anlaşılacağı üzere programı istediğiniz şekil ve formatta hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle kendinizi tanıyın.

Öncelikle kendinizi tanıyın. Hangi saatte enerjiksiniz, hangi saatte ders çalışma sizin için verimli oluyor, kaçta uyukunuz geliyor, yemek saatleriniz nedir?, hangi dersi kolay yada zor anlıyorsunu, arkadaşlarınıza nekadar zaman tanımalısını, seyrettiğiniz filmler, ailenizle geçireceğiniz vakitlerin hepsini düşünün ve bir kağıda yazın. Bunu haftalık olarak yapın. Hangi gün kime ve neye ders dışında zaman harcadığınızı bilin.

Ders çalışma programınızı haftalık olarak düzenleyin. Haftanın her günü ne yapacağınızı yazın.

Ders çalışma programında o gün içinde okulda gördüğünüz derslere takrar saatleri ayırın. Bir sonraki günün derslerinide gözden geçirecek şekilde planlayın. Örneğin salı günü okuldan çıktınız. İlk sıralara o günkü derslerin tekrarını koymanızda fayda görüyorum. Sonraki aşamada Çarşamba göreceğiniz dersleri alın. Böylelikle aynı derse iki gün içinde (Okulda öğretmenin de anlattığını hesaba katarsak) üç defa tekrar yapmış oluyorsunuz.

Ders programında çalışacağınız dersin kaçta başlayacağını ve kaçta biteceğini yazın. Ancak bunu uygularken esnek olmaya özen gösterin. Diyelim ki matematik çalışıyorsunuz. 40 dakika zaman vediniz. Ama yetmedi. 50 dakika oldu. Önemli değil. O günkü kalan derslerinizi 10 ar dakika ötelemelisiniz.

Öğrenciler ders çalışma programlarında zorlandığı derslere genelde çok yer vermediklerini görüyorum. Yanlış bir alışkanlık. Aksine zorlandığınız derslere öncelik vermelisiniz. Ve zamanı biraz daha uzun tutmalısınız. Bu derslerden kaçmak yerine çevrenizdeki olanakları kullanmayı da programlamalısınız. Örneğin matematikte zorlanıyorsanız daha iyi anlayan bir arkadaşınızdan destek almaya çalışın, öğretmeninize gitmekten çekinmeyin. Yardımcı kaynaklar alarak konuyu farklı açılardan öğrenmeye çalışın. Olduğu kadar yapın. Bunu yapmadığınız vakir. Dünyanın en iyi programı size hiçbir faydası olmayacaktır.

Benzer dersleri üst üste koymayın. Bilgiler karışmasın.

Bir ders çalışma süresi 20 dakikadan az olmasın, 40 dakikadan fazla uzun sürmesin.  Ancak matematik gibi problem çözerken birden kesemeyeceğiniz durumlar ve konu bütünlüğünü bozamayacağınız durumda bu 40 dakikayı makul düzeyde uzatabilirsiniz.

Mutlaka her ders çalışa sonunda 10 dakika dinlenme koyunuz. Bu dinlemnme aralıkları bilgilerin sindirilmesi açısından önemli. Bu dinlenme aralıklarını kendinize ödül olarak sunun.

Örnek ders programını dökümanlar bölümünden alabilirsiniz.

Kaynak:  https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?” için 96 yorum

 1. merhaba ben fatma .10.sınıfım ve daha önce ders çalışma programı hazırlamaya çalıştım ama yapamadım.yardım edermisiniz derse giriş 8.00,çıkış 15.20

 2. Ben 7. sınıfım. Okul girişinde saat 08:30’da servise biniyorum saat 09:00’da ders başlıyor. Okul çıkışında saat 15:00’da servise biniyorum saat 15:30’da eve geliyorum. Ben okula giderken her derste uykum geliyor ve başımı sıraya koyunca Hocalar bana kızıyor Senin uykun mu geldi diyorlar ve Benle bundan çok utanıyorum.
  Ben bu Uyku sersemi mi Nasıl giderebilirim?
  Ve arkadaşlar ben hiç hiç teşekkür ve takdir alamadım 4 5 ve altıncı sınıflarda hiç tutturamadım sebebi uyku serserinden saat 12 ve 1arasında uyuyorum.
  Arkadaşlar lütfen bana yardım edin lütfen lütfen lütfen
  Bu siteyi kim yaptıysa o da bana lütfen yardım etsin lütfen lütfen lütfen

 3. Ben Melek 6. Sınıfa gidiyorum ders notlarım 70 den yukarı çıkamıyor . Derse başlama saatim 7:20, çıkış saatim13:00 lütfen bir çalışma programı hazırlayabilirmisiniz?

 4. Merhaba BN erkan 9. Sınıfım ama ingilizce ve coğrafya ortalamamı düşürerek bazı kişilerin beni geçmssini sağlıyor lütfen yardım edin ne yapmalıyım nasıl okul birincisi olurum..

  1. Aslında diğer derslerde nasıl başarılı oluyorsan bu derslerde de benzer şekilde başarılı olabilirsin. Ders programında bu derslere hergün artı (ihtiyacına göre) 20-40 dakika arasında yer verebilirsin

 5. 7. Sınıf öğrencisiyim düzenli çalışmıyorum yazılılara çalışmak son güne kalıyor ders programı hazırlamama yardımcı olur musunuz hocam

 6. Ben 8. Sınıfım içimde zerre kadar ders çalışma isteği yok bu yüzden beni ders çalışmaya ısındıracak bir kolay ders çalışma programı varmı?

  1. Üzgünüm. Bu konuda böyle bir formül yok. Çalışmak sevilmiyorsa bile sorumluluk ve gelecek hedeflerimiz bizi motive edebilir.

 7. Arkadaslar lutfen bana bir 7. Sinif ders programi ayarlarmisiniz okula giris saatim 7 30 cikis ise 1 bucuka evde oluyorum

  1. Her öğrenciye farklı bir program hazırlanması gerektiğini belirten güzel bir yazı. Gel de öğrencilere anlat. Hocam Aliye neden 50 dakika yazdınız bana30, Ayşeye neden 30 soru yazdınız bana 20. Program öğrencinin isteği ve yeteneği göz önüne alınarak hazırlanmalı bu kolay da bunu anlatmak zor.

  2. Azra 1.30 da evde oluyorsan yarım saat okuldan geliş ve dinlenme yap sonra 1 saat konu tekrarı okulda olanları gözden geçir anlamadığın konuşarı youtube dan veya eğitim siten varsa (morpa,okulistik) ordan dinle 10 dk mola ver ve ödev yap benim ödevyapmam yarım saat ile 1 saat arası oluyor. Sonra zaten akşam yemeği yersin sonra ben 1 saat kadar bi zamanda test çözüyorum en az 80 soru olacak şekilde.(bizim sınıfta her kes 80 soru çözüyo ve perşembeden perşembeye kontrolcü arkadaşlara 560 soru gösteriyoruz). Sonra 2 saat serbest zamanın olsun telefona bak televizyon izle ailenle vakit geçir.sonra yarım saat eb az 20 sayfa olacak şekilde kitap oku yarım saat uykuya hazırlık ve uyku. (Uykuya hazırlıkdan kastım meyve ye dişini fırçala saçını tara). Ben genelde 11 civarında uyuyorum. Sana yardımcı olabildiysem ne mutlu bana iyi dersler

 8. Selamlar ben 12! Sinoif ogrrenciisiyim YGS ye hazirlaniyorum ama nazil bir yol işleyeceğini bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 9. Merhaba ben bu sene 8.sınıfa geçtim şimdiye kadar 5 teşekkür 1 taktir aldım ve 80 in altında karne ortalamam yok ben fen lisesine gitmek istiyorum 483 puan bu sene çok çalışsam gitme ihtimalim var veya ne kadar çalışmalıyım lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Düzenli çalışmalısın hemde çok düzenli ve ders çalıştıktan sonra asla tv filan izleme lise çok önemli instagram: @alperenbeyciogluu mesaj atman yeterli takip istegi fazla seni goremem mesaj at
   Bende üniversitesiye hazırlanıyorum
   Başarılar

 10. merhab hocam ben 9. sınıfı bitirdim ama yazın pek çalışmadım hedefim tıp ve ygs için geç kaldımmı 10.sınıfta ygs ye başlasam hedefime ulaşırmıyım yani bu yaz bişey yapmadım diye kaybım var mı

  1. YAzın tekrar ile pekiştirmiş olmak elbette zaman kazandırır. Ama çalışmamış olmak bundan sonrası için bir kayıp değil.
   Yeter ki bilinçli ve progaramlı çalışın.

 11. Öncelikle herkese merhaba. Bende sizler gibi bir öğrenciyim. Öncelikle rahat olmalısın.
  Örnek: Salonda çalışmak. Salonda çalışmayın ki zaten çalışamazsınız. Neden mi? Salonda, kardeşlerin var. Televizyon var. Yani uygun yerleri seçmelisin. Masana ilham verici sözler yazabilirsin. Mesela sevdiğin bir ünlünün sözlerini. O sana iyi gelecektir. Ders çalışmadan önce ağır şeyler yeme. Yoksa karnın ağrır. Mesela cips, çikolata ve meyve suyunu aynı anda yersen miden bulanır ve bozulabilir. Ders çalışmaya gelirsek. Ödev de, ders çalışmak kadar önemlidir. Yani ilk başta tekrar et. Yaz tatilindeyiz. Eksik olduğun konu varsa tekrar et. Sonra tatil ödevini yap. Test çöz. Ama yapabildiğin kadar yap, kendini zorlama :) Unutma; bir yerden çalışmaya başlarsan, devamı zaten gelir. Ve bir bakmışsın, okullar açıldığında güzel notlar alıyor, arkadaşlarınla beraber eğlenceli vakitler geçirmeye zaman kalıyormuş. Hepinize başarılar dilerim :)

 12. Ben hiç kendime göre ders çalışma programı hazırlayamıyorum hazırlasam da tam anlamıyla uyamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin. =(

  1. Merhaba Ecem su, biliyorum yaz tatilindeyiz ama şimdi de çalışmamız gerek. Her neyse. Google’dan, ailenden, öğretmeninden (rehberlik öğretmeni sana yardımcı olabilir) örnek çalışma programlarına bakabilirsin. Örnek: 6. sınıf isen ona göre program hazırla. Seni fazla yormamalı. Yoksa ders çalışmaktan nefret edersin ve notların düşer. Başarılar dilerim :)

  2. Malesef bende de var o srunn hazrlasamm daha duzenli caliscamm ama.olmuyoo yapmiyomm gunn belorli saatlerininyapimm diyomm odaa olmuyooon..

   1. Ders programları zaten saati saatine günü gününe uyulmak için değil, bir düzen oturtmak için var. Örneğin bir gün evde olamazsın bunun için üzülüp bütün düzeni bırakmaktansa devam et alışman 1-2 hafta sürse de düzenini oturttun mu bir akşam çalışmasan kendini suçlu hissedeceksin . Beynimiz bunu böyle kabullenir.

  3. bende senin gibiyim ama son dönemlerde düzeltmeyi başardım sınıfında senden iyi kişiler varsa onları geçmek için kendine söz ver hırslanırsan daha başarılı olabilirsen bana bunu matematik öğretmenim söylemişti ve çok etkilenmiştim :)

 13. çok başarılı buldum fakat kendime uygun bir ders çalışma programı yapamıyorum lütfen yardımcı olun ben TEOG öğrencisiyim:(

 14. ben calısmayı çok seviyorum ama bır turlu basarıya ulasamıyorum ders calişma programı nasıl hazırlarımmm

 15. Ben bu sene Lise 2 ye gectim. Ben 8. Sinifta cok basarili biriydim. Liseye gectim notlarim dustu ve artik nasil ders calisacagimi bilmiyorum. Ben artik cok calismak istiyorum ama bunu nasil yapacagimi bilmiyorum bana yardim eder misiniz?

  1. Lise bir genelde derslerden uzaklaşıldığı ve gencin başka öncelikleri olduğu bir dönem. Bu noktada hedeflerini keşfedip bunlara ulaşmak için kendi otivasyonunu bulmalısın.

 16. ben bu sene 8.sınıfım şimdiden sosyal medya hesapları gibi kapattım dikkat dağılsın diye. bana bir program lazım fakat başaramıyorum yardım edermisiniz ?

   1. ders çalışma programı hazırlarken neleri dikkate almalıyız?ve kaç saat ders çalışmalıyız bunlar hakkında bilgi verirmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir