Ders çalışma motivasyonu için kısa kısa 13 öneri

Ders çalışma motivasyonun için yapabileceklerini kısa ve somut bir şeklinde 13 maddede özetlemeye çalışacağım.

Ders çalışma motivasyonu için kısa kısa 13 öneri

1. Çalışmaya oturmadan önce sanki okula gidiyor gibi, günlük, rahat kıyafetlerini giyinmen, yatmaya yakın  ise pijamalarını giyinmen senin motivasyonuna iyi gelebilir.

2. Kendine gün içinde çalışacağın bir zaman belirlemen senin motivasyonunu olumlu etkleyecektir. Örneğin hafta içi hergün saat 10 ile 14 arası ders çalışma zamanı olarak belirleyebilirsin. Bu konuyla ilgili örnek bir zaman ya da yaşam çizelgesini açıklamalar bölümüne ekleyeceğim.

VİDEO OLARAK İZLEMEK İSTERSENİZ

3. Bu dönemde, kırıcı olmamak şartıyla, toksit arkadaşlarına ve çevrene kendini kapatabilirsin. Özellikle çalışan arkadaşlarınla görüşmeni öneririm. Yani olumsuzluk pompalayan, yapamazsın, kazanmazsın, niye çalışıyorsun gibi negatif çevrenle, sınava kadar görüşmemek sana hiç bir şey kaybettirmez, aksine şu an için kazandır.

4. Ders çalışmaya başlamakta sıkıntı yaşıyorsan, ders çalışmaya kolaydan ve az miktarda başlayabilisin, ama zor olan dersleri yorgun olacağın son saatlere kırakmamalısın.  Kolayla başlamak ve çalışacağın konuları küçük parçalara bölmek seni motive edecektir… Ancak bazı kişiler, örneğin benim gibiler, zordan başlamayı sevebilir. Bu kişiler, zor dersleri aradan çıkartıp, geri kalan zamanında, artık çalışacağı konuların daha kolaylaştığını düşünerek, kendine olan güveni ve çalışma motivasyonu artabiliyor. Artık kolaydan mı, yoksa zordan mı başlarsın, bunu durumuna göre kendin karar verebilirsin.

5. Sürekli zihinsel aktiviteyle meşgul olmak senin motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Ders dışında eğlenceli ve rahatlatıcı etkinlikleri bu maratonun içerisinde mutlaka yer vermelisin. Ev işi yapmak, ev içinde egzersiz yapmak, hobilerinle ilgilenmek, arkadaşlarınla canlı yayında görüşmek gibi. Arada farklı ama yormayan fiziksel aktiviteler yapmak senin motivasyonuna iyi gelecektir.

6. Masanda sadece çalışacağın kitabın, defterin, ders araç ve gereçlerin olsun. Gereksiz eşyaları çevrenden uzak tutmalısın. Ders çalışma ortamını sadeleştir. Bu şekilde zihnin de sadeleşerek, dikkatinin toparlanmasında kendine yardımcı olursun.

7. Bu söyleyeceğim yöntemi bir çok yerde duyabilirsin. Onun için ayrıntısına girmeden kısaca anlatacağım. Sana Pomodoroyu kullanmanı öneriyorum. Bu senin dikkatini yoğunlaştırmana yarcımcı olacak bir yöntem.  Süre ölçer kur ve 25 dakikaya ayarla.  25 dakika çalış 5 dakika kendine dinlenme arası  ver. Bu şekilde her 4 oturum, bir pomodora ediyor. 4 ncü çalışmadan sonra daha uzun bir mola vermelisin. Molaları ihmal etmemelisin. Çünkü molalar motivasyonun devamlılığını sağlanmasında sana yardımcı olur. Ayrıca öğrenilen bilgilerin zihninde demlenmesi yani bilgilerin sindirilmesi için molalar önemli.

8. İhtiyaç duyduğunda günün belli zamanlarında, örneğin akşam yatmadan önce, ya da güne başlarken, Kısa motivasyon videoları izleyebilirsin.

9. Kendine istersen yarım gün dinlenme günü ilan edebilirsin. O vakitte hiçbir ders çalışma. Zihnin rahatlasın. Bir müddet çalışmanın stresinden, gerginliğinden uzaklaş. Örneğin Pazar günü yarım gün tatil vereceksen, o gün denemeyi saat 10- 13 arası yapabilir, daha sonrasında dinlenme moduna geçerek zihnini ve bedenini rahatlatabilirsin. Bu dinlenme sürecinde 5 nci maddede anlattığım öneriler uygulanabilir.

10. Yapmış olduğun çalışma planına uygun olarak, akşam ya da sabah saatlerinde 5-10 dakika vakit ayırarak kendine günlük bir görev listesi hazırlamanı öneririm… Bunu uygulamalı bir örnekle biraz açalım…

Diyelim ki ben eşit ağırlık bir öğrencisiyim. Bugün Türkçe dersinden fiilimsilere çalıştım, sonra pekiştirmek için soru çözdüm diyelim. Yarın bu fiilimsiler konusunu 20 soru ile biraz daha pekiştirmeyi planlıyorum. Peşine 40 paragraf sorusu çözeceğim. Türkçeden sonra ise matematikten 50 soru çözmeyi planlıyorum.  Diyelim ki coğrafyada bugün soru çözerken iklim konusunda problem yaşamıştım. Yarın iklim konusunda tekrar yapıp, 20 tane pekiştirme sorusu çözeceğim. İşte bu şekilde yarın yapacağım somut, net bir bir görev listem oluşmuş oldu.

Bu görev listesi kısa, ulaşılabilir, somut hedeflerden oluştuğu için daha uygulanabilir olacak ve seni daha çok motive edecektir. Ayrıca O gün bittiğinde, listende attığın çentikleri görünce, kendinle gurur duyacaksın. Ve bu sana sonraki gün için, daha çok motive olmanda yardımcı olacak.

Ayrıca bu görev listesini senin kendinle yaptığın bir anlaşma olarak görebilirsin. Bu görevleri tamamladığında da, fazla abartmamak şartıyla, kendine önceden belirlediğin ödüller verebilirsin. Bu da ayrıca, sana, kendini iyi hissettirecektir.

11. Kendini başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçmeni öneririm. Kimin ilerde, kimin geride olduğunu bilemezsin. Büyük ihtimalle, her kıyasladığın kişiyi hep kendinden daha iyi olduğunu düşüneceksin. Bu da doğal olarak senin motivasyonunu olumsuz etkileyecek.

Bugün geri olabilirsin… Ama bu, yarın, senin ileride olamayacağını göstermez.

Kaldı ki… bugün gerideysen bile, geride kalmanın nedeni yine senin yapmadığın şeylerden dolayıdır, yoksa başkalarının senden daha iyi olduğu için değil.

İllaki biriyle kıyaslayacaksan…, kendini, kendinle kıyasla. Bugününü, dününle kıyasla… Dün ne kadar çalıştın… Bugün ne kadar çalıştın… Ya da düne göre bugün yeni neler öğrendin, şeklinde kendinle kıyasla. Bu yaklaşım sende daha az stres yapacağı gibi seni daha çok motive edecek, ayrıca iyi hissettirecektir.

12. Motivasyonun için Molalarda bedensel ve ruhsal gevşeme egzersizleri yapman faydalı olur. Örneğin sandalyede ya da uzanarak aşamalı gevşeme egzersizini rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yapabilirsin. Bunu nasıl yapacağını internette araştırarak bulabileceğin için ve de konunun uzamaması için detayına girmiyorum.

13. Çalışmak için mutlaka nedenlerin vardır. Çalışma nedenlerini hatırlatacak notları odanda göreceğin yerlere asabilirsin. Örneğin hedefini ya da seni motive eden güzel sözleri büyük puntolarla ve renkli şekilde yazarak duvarına asabilirsin.

Evet, ders çalışma motivasyonuna iyi gelebilecek 13 önerimi seninle paylaştım. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, hoşça kal……

AktuelPDR’yi kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir