Ders Çalışma Alışkanlığı ve Verimliliği Değerlendirme Anketi

Bu form bir ihtiyaçtan kaynaklanarak hazırladım. Öğrenciler rehberlik sevisine geldiğinde onlara bu konuda belli bir standartta göre nasıl bir çalışma yapacağımızı belirleyemiyoruz. Bazılarına sorduğumuz bazılarına da unuttuğumuz bazı sorular olabilmektedir. Birincisi bunu önlemek için böyle bir form uygulamalarım esnasında da faydalı olmuştur.

İkinci öğrenciyi takip etmem ve daha sonra yeni önlemleri birlikte alabilmemiz için ders çalışma alışkanlığı ve verimliliği değerlendirme anketi faydalı olduğunu açıkça söyleyebilirim.

Üçüncüsü öğrencide farkındalılığı sağlamamda bana yardımcı oldu. Örneğin yanlış çalışma alışkanlıkları ile ilgili sorular öğrencide farkındalılıklar oluşmasını sağlıyor. Öğrenci kendi edindiği yanlış çalışma alışkanlıkları nedeniyle başarısının düştüğünü görebilmektedir.

Ders Çalışma Alışkanlığı ve Verimliliği Değerlendirme Anketi naslı kullanılır nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle bu formu kendi ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz. Ancak kaynak belirtmeyi unutmamanızı rica ederim.

Bu anketi öğrenciye vererek kesinlikle uygulamayın. Öğrenciyle röportaj yapar gibi ve sohbet havasında yapmanız daha faydalı olacaktır. Örneğin “Konuyu anladıysam bir tekrarla yetinirim” sorusuna evet diye yanıtlıyorsa yaptığı bu davranış yanlış olacaktır. Anladığı konuyu aralıklı tekrar etmesi ileride ki sınavlarda göstereceği başarılar açısından önemi öğrenci ile tartışılmalıdır. “Hayır” demiş ise konuyu anladıktan sonra aralıklı tekrar yapıp yapmadığı öğrenilerek yapıyorsa bunu teşvik etmek gerekir.

Mümkünse soruların yanlarına kısa özetler de alınabilir.

Bu çalışmayı bitirdikten sonra öğrenciye gözlem ve değerlendirme için bir ay sonrası tekrar görüşüleceğini belirtmeniz faydalı olur. Bu şekilde ders çalışma alışkanlığı ve verimliliği değerlendirme anketi ile ilgili çalışmanın havada kalmamasını sağlamış olursunuz.

Benim amacım 12 yıldır PDR çalışmalarını soyuttan somuta döndürmektir.Bu çalışmada bunun neticesidir.

Lütfen bu çalışmalarımı diğer meslektaşlarımızla da paylaşalım.

  Ders Çalışma Alışkanlığı ve Verimliliği Değerlendirme Anketi (19,1 KiB, 7.888 hits)
Ders Çalışma Alışkanlığı ve Verimliliği Değerlendirme Anketi

 Ders Çalışma Alışkanlığı ve Verimliliği Değerlendirme Anketi” için 6 yorum

  1. Hocam, paylaşımlarınızdan oldukça fazla istifade ediyorum, çok teşekkür ederim. Ders Çalışma Alışkanlığı ve Verimliliği Değerlendirme Anketini nasıl puanlayacağımı anlamadım. Değerlendirme formunda ” anket puanı ” bölümü için değerlendşrmeyle ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olursanız cok sevinirim, iyi çalışmalar diliyorum.

    1. Bunun değerlendirmesi için belli bir puanlama sistemi yok. Burada bulunan yanlış alışkanlıkların farkına verılmesı ve düzeltilmesi üzerine hazırlanmış bir formdur

  2. pdr dökümanlar kısmına da baktım ama anketi göremedim.
    link göndermeniz mümkün mü?

    sitenizi yeni yeni takip ediyorum ve çok istifade ediyorum.
    paylaşımlarınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir