Ders çalışırken neden dikkatimi toplayamıyorum

Aslında her öğrenci ders çalışmak ister. Ancak bir çoğu kendini motive edemez ya da ders çalışmaya başladığında dikkatini toplamakta güçlük çeker. Peki neden ders çalışmayı öğrenci istediği halde dikkatini veremiyor.

 1. Ders çalışmanın dışında çok fazla uğraşın olması. Ya da yapmak istenen başka faaliyetlerin olması.
 2. Zihnimizin özel problemler ile meşgul olması ve bunları düşünmeyi erteleme alışkanlığımızın olmaması. (Zihnimizde çözmemiz gereken özel problemlerimiz varsa bunları çalışma saatinin dışında düşünmeye kendimizi alıştıra bilmeliyiz)
 3. Çalışacağımız konu ya da dersin zor olması dikkatimizi bozabilir. (Unutmayın ki her şey kolay olana kadar zordur)
 4. Aceleci olmak dikkatimizi toplamamızı engelleyebilir (Biran önce olup bitsin tarzı derse konsantrasyonumuzu bozabilir)
 5. Zihnimizi zoru sevmemesi. Ders çalışmak zihni yorması bakımından dikkatin devamlılığını engelleyebilir. Böyle durumlarda ara vererek kendimizi tekrar derse vermeye motive etmeyi öğrenmemiz gerekir.
 6. Bize uygun doğru zamanda ders çalışmaya başlamamış olmamızdan dolayı olabilir. Bazıları akşam geç saatlerde, bazıları sabahın erken saatlerinde dikkatini daha fazla verebilir.
 7. Amaçsız çalışmak. Eğer çalışmak için kısa amaçlar oluşturulamazsa dikkati vermeyi güçleştirebilir. Konuyu çalışırken o konudan ne beklediğimizin öngörüsüne sahip olmak dikkatimizi arttıracaktır.
 8. Yorgun olmak.
 9. Çalışma ortamının uygun olmaması da dikkati bozucu etkiye sahip olabilir.
Bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstererek sitenizde yayınlayabilirsiniz.


Ders çalışırken neden dikkatimi toplayamıyorum” için 2 yorum

 1. Merhabalar bir öğrencinin ders çalışırken dikkatini toplayamamasının altında bir çok sebep var.
  1. Akşam eve gittiniz bir sayısal öğrencisi en zorlandığı dersten çalışmaya başlayınca 10 dk sonra zihin o problemi alt edemeyip yani öğrenemiyorumdeyip havlu atmaya başlar ve sıkılıp başka şeylerle uğraşırsınız.
  2.çalışma saatleriniz zihninizin en yorgun ve yoğun olduğu zamana ayarlarsanız odaklanamazsınız
  3.gün içinde yaşamış olduğunuz problemleri çok takıp onları ders esnasında tekrar tekrar yaşarsanız odaklanamazsınız.
  4.başarısızlık kimliğini kabul eden bir tipseniz zaten fazla mücadele etmeden bırakırsınız ve buna odaklanamıyorum dersiniz..
  5.Ders anlatılırken hocayı iyi bir şekilde dinlemeyip evde kitaptan bireysel öğrendiğiniz zaman zorlanacaksınız ve devam etmediğiniz zaman yani erken pes olayı sizin odaklanmanızı engeller.
  6.kendinizi başka bir arkadaşınızla kıyasladığınızda yapamıyorumu kabullenirsiniz.aynı testten 10 soruda başka arkadaşınız 7 net çıkarır siz 5 net. O zaman ben çalıştığım halde yapamıyorum deyip odaklanamazsınız çünkü o çalışmadan bir verim alacağınıza inanmıyorsunuzdur.Ama her öğrencinin algısı farklı belki sen biraz daha konuya çalışınca aynı neti yapacaksın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir