DERGİ p.Dr. ARALIK 2015 SAYISI ÇIKTI!

Dergi p.Dr.’nin Kasım-Aralık 2015’te çıkan 10. sayısı, Dergi p.Dr. Okul Temsilcileri aracılığıyla 40’dan fazla üniversiteye ve kampüse ulaşıyor.PDR Bölümü’nde okuyor ve Dergi p.Dr.’den haberiniz yoksa, bu yazıyı mutlaka okumanızı öneririz.

PDR alanına yönelik yanlış uygulamaları önlemek ve PDR öğrencilerinin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla beş yıldır yayın yapan Dergi p.Dr. “Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz” kapak spotuna sahip 10. sayısıyla kampüslere ulaşmaya başladı. 16 Kasım Pazartesi’den itibaren okurlarına ulaşmaya başlayan ve halen talep süreci devam eden Dergi p.Dr., Kasım-Aralık 2015 sayısında ağırlıklı olarak bilimsel metinlere yer vermesiyle ve kalitesini yükseltmesiyle dikkat çekiyor.

Dergi p.Dr. Nedir ve Neden Yayın Yapar?

Dergi p.Dr. yayın hayatının beşinci yılına giren ve PDR bölümünün haklarını savunmayı amaçlayan, özellikle “alan dışı atama” yanlışlığına karşı medya gücü oluşturmayı amaçlayan ulusal ölçekli bir yayın organı… Yılda iki kez, dönemde bir kez matbu halini çıkıyor. Online olarak ise dergipdr.com üzerinden, yılın her günü yayınını sürdürüyor.

Dergi p.Dr. olarak geride bıraktığımız süreçte her zaman “Sermayemiz samimiyetimizdir” mottosuyla hareket ettik. “Sizden aldığımız destekle güçlüyüz!” bilincini kuşandık. “Son kullanma tarihi geçmeyen tek dergiyiz!” dedik. Temsilci arkadaşlarımızın, namı diğer gönüldaşlarımızın engin yürekleri sayesinde bugünlere ulaştık.

Yalnızca matbu hâle gelmiş yazılardan ibaret olmasın istedik dergimiz… İçerisine bir tutam umut kattık, biraz aşk, biraz heyecan… Sonra dostlukla, muhabbetle ve azimle yoğurduk mail adresimize gelen materyalleri…

Her sayımızın matbaadan çıkması ayrı bir huzur kaynağı oldu bizim için, dergilerin gelmesini sevdiğimizi bekler gibi bekledik.

Çok Güzel Tepkiler Aldık

PDR Bölümü’nde, Psikolojik Hizmetler gibi koskocaman bir sahada ulusal öğrenci dergisi yoktu. Dört üniversiteyle başladığımız yayın yolculuğumuz, kırktan fazla üniversiteye ulaşarak devam ediyor.

Gazeteciler, web sitesi yöneticileri, üniversite hocaları ve temsilci arkadaşlarımız çalışmalarımıza destek verdiler. Çabalarımızdan dolayı içten tebriklerini ve teşekkürlerini ilettiler.

İletişim adresimiz olan dergipdr@gmail.com’a 2000’den fazla mail geldi. Bu maillerin bir kısmı görüş ve öneri, bir kısmı dergiye gönderilen yazılardan oluşuyordu. Gönderilen metinlerden yaklaşık 250 tanesini, dergimizin sayfaları arasında “psikoloji içerikli metin” olarak yayınladık.

Dergimizin ana sloganını “Son kullanma tarihi geçmez!” şeklinde belirledik. Gerçekten de eski sayılarımızın içeriği hiçbir zaman pörsümüyor ve bayatlamıyordu. Çünkü güncel haberler veren ve kısa sürede ölen metinleri yayınlamadık. Bu nedenle eski sayılarımız da her daim ilgi gördü, PDR bölümü mensupları tarafından akılcı bir karar doğrultusunda arşivlenmek istendi.

Sosyal Medya Sayfalarımız…

Sosyal medya sayfalarımız da güzel bir gelişim içerisinde… Facebook sayfamızda 15000 olmak üzere, twitter ve instagram hesaplarımız dahil, bizi takip eden yaklaşık 30.000 arkadaşımız var. Tanışmasak da arkadaşımız olan bu insanlar, gönderilerimizi beğeniyle takip ediyor.

Ayrıca okurlarımızla hem kongre, seminer gibi gerçek platformlarda; hem de sosyal medya sayfaları ve web sitesi gibi sanal ortamlarda iletişimimizi sürdürüyoruz.

“Dergi p.Dr.’yi Arşivleyin, Bu Fırsatı Kaçırmayın” Deriz

Dergi p.Dr. sınırlı sayıda ve talebe göre basılan bir mesleki yayın organı… Bu nedenle ilerleyen dönemlerde ve yıllarda kolayca temin edilemiyor. Hatta eski sayılarımız tamamen tükendiği için, arkadaşlarımızın ilerleyen dönemlerdeki taleplerini ne yazık ki karşılayamıyoruz. İşte tüm bu nedenlerden ötürü, özelliklerde lisans öğrencisi olan arkadaşlarımıza kampüsünüze kadar gelen bu fırsatı kaçırmayın diyoruz.

Şu Ana Kadar İsmini Yazdırmayanlara 2. Kez Fırsat Sunuyoruz: “2. Talep Toplama Süreci” Başlıyor

Dergi p.Dr. ekibi; hemen her kampüste bulunan Okul Temsilcileri aracılığıyla dergiye olan talepleri topluyor ve ardından gönderim gerçekleşiyor.

Dergi p.Dr. olarak, Kasım-Aralık 2015 döneminde, okurlarımız için “2. Kez Talep Toplama” süreci gerçekleştiriyoruz. Yani “1. Talep Toplama” sürecinde ismini yazdırmayan,  ancak dergilerimiz kampüslere geldikten sonra ne kadar kaliteli ve güzel olduğunu görünce almak isteyen arkadaşlarımız henüz geç kalmadılar.

1 Aralık’tan itibaren Dergi p.Dr. kampüslerde dağıtılmaya başlanacaktır. Bu dönemde “2. Talep Toplama” süreci için isminizi yazdırabilir, okur olarak aramıza katılabilirsiniz. Ayrıca ilerleyen süreçlerde temsilcimiz ve yazarımız olabilir; böylece psikoloji alanındaki mesleki yayınlara ve hakemli dergilerde yazar olmaya doğru çıkacağınız yolculuğun ilk adımını atmış olabilirsiniz.

pdrkapak10

Son Sayımızın İçeriğinde Neler Var?

Kasım-Aralık 2015 sayımızın içeriği yine dopdolu… Peki, neler var:

  • PDR lisans derslerinde yararlanılabilecek örnek metinler var
  • Hocalarımızla yaptığımız röportajlar
  • Psikoloji/PDR içerikli bilimsel makaleler
  • Grupla ve Bireysel danışma örnekleri
  • Psikolojik ilke ve tekniklerini kullanarak hazırlanmış oturum örneği

Aramıza Katılın, Kendinizi Geliştirin!

Dergi p.Dr. birçok farklı sanal platformda yer alıyor. Bu nedenle aramıza katılacak, ekibimize dahil olacak arkadaşlar arıyoruz.

Özellikle web sitemizde psikoloji içerikli yazılar yazmak ve yayınlatmak isteyen arkadaşlarımız aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşırlarsa seviniriz. Bildiğiniz gibi www.dergipdr.com üzerinden yayın yapan sitemiz, psikoloji alanındaki aktif portallar arasında yer alıyor. Siz de kısa bir değerlendirilmeye tabi tutulduktan sonra, kolayca site ekibimiz içerisinde yer alabilirsiniz.

Dergimizde yazar olmak için, hazırladığınız Psikoloji içerikli metinlerinizi dergipdr@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Metinler, yayın kurulu tarafından değerlendirmeye alındıktan sonra basıma alınmaktadır.

Okul veya sınıf temsilcimiz olmak için detaylı açıklama yine web sitemizde bulunmaktadır. Düşünürseniz, zor ve yorucu bir aktivite olmayan okul temsilciliği yapmak için “temsilci başvuru formu”nu doldurabilirsiniz.

Bunun yanı sıra facebook, twitter ve diğer sosyal medya sayfalarımızda editör olarak psikoloji içerikli paylaşımlarda bulunmak isteyen PDR’ciler de bizimle iletişime geçebilirler.

Son olarak, photoshop gibi bilgisayar programlarını iyi düzeyde kullanabilen ve bilişim konularında bize yardımcı olacak arkadaşlarımızı aramıza bekliyoruz.

Mesleğimiz için birlikte çalışmak ve PDR bölümünü daha güzel günlere hep beraber ulaştırmak üzere… Aramıza bekliyoruz.
[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir