Daha aktif bir psikolojik danışma ve rehberlik servisi için

Yeni yayınlanan yönetmeliğin başlığından psikolojik danışma kavramının çıkartılması, nöbetin getirilmesi, rehberlik kursları, ruh sağlığı yasasında pdr’nin olmaması gibi şu an için yaşadığımız bir çok sıkıntı ister istemez mesleki motivasyonumuzu olumsuz etkilemektedir.

Bu olumsuzluk benim AktuelPDR’yi güncelleme motivasyonumu dahi etkiledi. Lakin mesleğimin gereği toparlanmam ve yoluma devam etmem gerekiyordu. Bu yazıyı yazmaya bu nedenle karar verdim. Her ne kadar mesaimde ve çalışmalarımda aksama olmasa da eski enerjimi hissedemiyordum. Bu ara tatili mesleğimi tekrar değerlendirmemde ve sağlıklı düşünceler geliştirmemde bana katkısı oldu.

Öncelikle PDR eğitimini almış biri olarak en iyi şekilde mesleğimi temsil etmem ve bunu gösterebilmem gerekir diye düşünüyorum. Bunu nasıl yapabileceğimi düşünürken aklıma bir kaç madde geldi. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

Okulumuzda PDR’yi ne kadar başarıyla temsil edebilirsek mesleğimize o kadar büyük katkımız olacaktır. Sonuçta mesleğimizi sosyal medyada yazdıklarımızla değil, okulda yaptıklarımızla anlaşılır hale getirebiliriz. Yazıyı bu nedenle önemsiyorum.

Daha aktif ve paydaşlardan destek alan bir psikolojik danışma ve rehberlik servisi için neler yapabiliriz

(Bunların çoğunu zaten yapıyoruzdur. Ancak derli toplu olması ve göreve yeni başlayan meslektaşlarıma faydalı olsun diye maddeleyerek paylaşıyorum)

  1. Yaptığımız her bireyi tanıma çalışmalarını sayısal veri olarak raporlayarak, gizlilik gerektirmeyen konularda okuldaki paydaşları bilgilendirmeliyiz.
  2. Uyguladığımız test, envanter, ölçek gibi çalışmaların sonuçlarını bireysel ve grup düzeyinde öğrenciye geri bildirimde bulunmalıyız. Örneğin; ABKÖ uyguladığınızı varsayalım. Bunun sonucunu rehberlik servisinde gruplar halinde öğrencilerimizle paylaşmalıyız. Ve bunu bir program dahilinde yapmalıyız. Aynı şekilde “Yaşam Pencerem” uyguladınız diyelim. Burada psikolojik destek ya da bireysel rehberlik ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz danışanların bir listesini oluşturarak, bunları önem sırasına göre rehberlik servisine davet edebilirsiniz.
  3. Grup danışmalarına özellikle önem verebilirsiniz. Özellikle yapılandırılmış grupla psikolojik danışmaların sayısını arttırabilirsiniz. Bu hem sizin daha fazla öğrenciye ulaşmanızı hemde rehberlik servisinin etkinliğini arttıracaktır. Örneğin sınav kaygısı, atılganlık, mesleki farkındalık, akademik başarıyı arttırma vb gruplar olabilir.
  4. Meslek rehberlik çalışmalarını sınıf düzeyinde grup rehberliği şeklinde planlayarak çalışmalarınızı programlamamız faydalı olur. Zaten planımız olsa da ayrıca mesleki rehberlik çalışmalarınızı ayrı bir program şeklinde görünür hale getirebilirsiniz.
  5. Özellikle okullarda önemsenen akademik başarı konusunda çalışmalara ağırlık verilmelidir. Bunu bir proje gibi vurgulayarak yapmak etkili olacaktır. Örneğin akademik başarıyı artırma yönelik grup çalışmaları planlayarak, akademik başarı düzeyi düşük öğrencilere – oturumluk programlar yapılabilir.
  6. Risk haritası her an güncel olmalıdır. Periyodik olarak (İki ayda bir ya da yılda 3 defa gibi)  sınıf öğretmenleri ile bireysel toplantı yaparak sınıfların durumu değerlendirmek faydalı olacaktır. Ne yazık ki risk haritasının uygulanmasında bazı kafa karışıklıkları yaşandığını görüyorum. Bize gelen sorular üzerine risk haritası ile ilgili yazı yazmıştık. Bu yazıyı okumanızı öneriyorum.
  7. Her okulun kendine özgü öncelikli problemleri vardır. Bunlara önem verilmelidir (Okul Hedefleri). Bu konularda özel planlamalar yapılmalıdır. Önemli olan yapılan çalışmayı ciddiyetle yapılmasıdır. Bazen meslektaşlarım her hangi bir sonuç alamadıklarını düşündükleri için motivasyonları düşebiliyor. Nereden biliyoruz ki sonuç alınmadığını. Elbette %100 olumlu bir sonuç alınamaz. Branş öğretmenleri de verdikleri dersler ile ilgili sonuçları %100 alamıyor. Önemli olan yaptığımız işe inancımızdır. Ve bunun sürekli ve sabırla devam ettirilmesidir. O an da istediğimiz sonucu göremezsek de mutlaka olumlu etkiler oluyor.
  8. Yaptığımız çalışmaları öğretmenler kurulunda sayısal veriler halinde ve çalışma başlıklarını ayrıntılı sunmalıyız. Bu PDR servisinin paydaşlar tarafından desteklenmesini ve anlaşılmasını sağlayacaktır.

Bu 8 madde ile yapacaklarımız elbette sınırlı değil. Ancak başlangıç olarak şimdilik yeterli görüyorum. Diğer düşüncelerimizi sosyal medyadan ve aktuelpdr’den paylaşmaya devam edeceğim. Saygılarımla….

 

Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu
Özkan EMİROĞLU – Psikolojik Danışman


Daha aktif bir psikolojik danışma ve rehberlik servisi için” için 2 yorum

  1. Selamın aleykum hocam bısey sorucam yeni sınav sistemine gore ilahiyat kaç net gerekıyo yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden tesekkur ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir