Çok çalışıyorum ama başarılı olamıyorum

Öğrencilerimin başarısızlık nedenleri konusunda belirsizlik yaşadığını ve doğru tahlillerde bulunamadıkları görüşündeyim. “Çok çalışıyorum ama başarılı olamıyorum, sınavda bütün bildiklerim aklımdan uçup gidiyor. Çok heyecanlanıyorum. Oysaki  bi gece önce çok çalışmıştım. Neden olmuyor? Neden yeterince başarılı olamıyorum ki..”

Bir psikolojik danışman olarak öğrencilerime hep söylediğim bir şey var:

“Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa önce bi dur ve kendine bak bakalım. Başarısızlık her zaman dış faktörlerden kaynaklanmaz. Başarısızlıklarını gözden geçir. Çok çalışmak ile verimli çalışmak farklı şeylerdir. Neden matematik sınavından düşük notlar alıyorsun” Neyi eksik yaptıysan onu değiştir. Değiştirmen gereken çalışma stilin de olabilir yeterince çalışmıyor olman da. Bazı dersleri ders esnasında öğretmeninden dinlemeden halledemeyebilirsin, dersi derste dinliyor musun? Öğretmenlerini tanımaya çalış ve derste notlar al.Arkadaşlarınla kendini kıyaslama herkesin algılama kapasitesi farklıdır. Herkesin başarı tanımı da farklıdır. Kısa vadede çözümler alamayabilirsin. Başarıyı uzun vadede ele al. Bugünü kurtarmak başarı değildir. Şimdiye kadar başarılı olduğun yaşantıların mutlaka olmuştur. O halde şimdi başarılarını bir gözden geçir. Neler yaptın ya da neler yapmadın? Örneğin iyi bir Anadolu lisesinde okuyorsun ama yazılılarda başarılı olamayıp çalışsan da hep düşük notlar alıyorsun. Peki o Anadolu lisesini kazanan sen değil miydin? Ya da öğretmenlerinden hiç mi aferin almadın? O zamanlarda nasıl başarılı oluyordun bunlara yoğunlaş. Her  insanın hayatında mutlaka başarılı olduğu yaşantılar vardır. Başarı tesadüfen olmaz. Nasıl başardın sor kendine. O zamanki sen ile şimdiki sen arasında fark var mı? Sen zaten neden başarılı olamıyorum dediğin anda başarıyı hedefliyorsun ve bunun için gerekeni yapacaksın demektir. Sana inanıyorum sende kendine inan. Motivasyonunu yüksek tut. Ve acele etme hadi önce çalışma ortamından başlayalım.”

Başarılı öğrencilerin hikâyelerine baktığımızda ilk olarak günlük ders tekrarlarına çok önem verdikleri görülmektedir. Gerekli olmadıkça devamsızlık yapmayan, ders esnasında notlar alan, öğretmenlerini tanıyan ve grup arkadaşlarından yardım almaktan çekinmeyen öğrenciler çoğunlukla başarılı olabilmektedirler. Ayrıca günü gününe ders çalışma alışkanlıkları olan, kendinden emin ve konuları biriktirmeden günlük çalışma alışkanlığı geliştirmiş öğrencilerin sınavın hemen öncesinde bolca tekrar ettikleri ve sonuç olarak da başarılı oldukları gözlenmiştir.

Öğrencilerin bu kafa karışıklığı esnasında iyi bir yönlendiriciye ihtiyaçları olduğu açıktır. Bu noktada öğrenciye gerekli olan rehberlik yapılmadığında öğrenci içinde bulunduğu öğrenilmiş çaresizlikle birlikte pes edebilmekte ve başarısızlığı içselleştirebilmektedir. Biz rehber öğretmenlere düşen görev her zamanki gibi büyük bir önem taşımaktadır.

Melike Gurbet MUTİ
Psikolojik Danışman

[reklam]

Çok çalışıyorum ama başarılı olamıyorum” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir