Çocuklarınıza sevginizi göstermenin 12 yolu

Hepimiz çocuklarımızı çok seviyoruz. Peki sevgimizi doğru yöntemlerle mi gösteriyoruz? Çocuklara yeterli sevgiyi vermek, birçok psikolojik problemin gelişmesini başından engelliyor. İşte size çocuklarınıza sevginizi göstermek için yapmanız gereken 12 şey:

1.Cep Telefonlarınızı Kapatın

Çocuğunuz okuldan eve döndüğünde cep telefonlarınızı bir kenara atın. Onun gününü nasıl geçirdiğini tüm dikkatinizi vererek dinleyin. İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre çocukların %33’ünün aileleri hakkında en çok şikayet ettiği şey akıllı telefonlarını ellerinden bırakmamaları.

2.Yemek Zamanı Televizyonunuzu Kapatın

Yemek zamanları tüm ailenin bir arada olduğu ender anlardandır. Bu anın tadını çıkarmak ve çocuğunuzla daha sağlıklı bir iletişim kurmak için televizyonunuzu kapatın. Aile olmanın tadını çıkarmaya çalışın.

3.Uyku Zamanını Özelleştirin

Çocuklarınızı yatağa götürmek ve uykuya hazırken yanlarında olmak onlara çok iyi gelecektir. Bu onların huzurlu ve güvenli bir uyku uyumasını sağlayacaktır.

4.Onları Sevgi İle Disiplin Edin

Her çocuk hata yapar. Bugün hala birçok aile dövmenin veya kızmanın iyi bir yöntem olduğunu düşünüyor. Fakat bugün birçok araştırma çocuk yetiştirmede, onların hatalarını düzeltmede olumlu duyguların ne kadar önemli olduğundan bahsediyor.

5.Sevdiğinizi Fiziksel Olarak Gösterin

Bazen sözler tek başına yeterli olmayabilir. Çocuğunuza sarılmanız, okşamanız onu ne kadar sevdiğinizi gösterecektir. Aynı zamanda aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir.

6.Notlar Bırakın

Çocuğunuzun yakınında olmadığınız zamanlarda onun yatağının başına veya masasına eğlenceli, sevgi dolu notlar bırakabilirsiniz. Böylelikle fiziksel orada olmasanız bile güzel bir ilişki kurmuş olacaksınız.

7.Gözlerinin İçine Bakın

Çocuğunuzla doğrudan iletişim kurmak için göz teması çok önemlidir. Söyleyeceğiniz her şeyi gözlerinin içine bakarak söylerseniz onu ne kadar önemsediğinizi gösterirsiniz.

8.Daha Sık Gülümseyin

Çocuklarınıza sık sık gülümsemeniz onları rahatlatacaktır. Gülümseyerek sadece sevginizi değil, onun davranışlarına onay verdiğinizi, beraber olmaktan mutlu olduğunuzu da göstermiş olursunuz.

9.Rol Model Olun

Davranışlarınızla, olaylara yaklaşımınızla ve konuşmanızla çocuğunuza rol model olabilirsiniz. Ne kadar nazik, anlayışlı ve sevgi dolu davranırsanız çocuğunuz da ileride öyle birisi olacaktır.

10.Beraber Kararlar Alın

Ailenizdeki karar alma sürecine çocuğunuzu dahil ederek hem onu önemsediğini göstermiş olursunuz hem de beraber olmanın, dayanışmanın kısacası aile olmanın önemini anlatmış olursunuz.

11.Oyunlar Oynayın

Çocuklarınızın oyun zamanlarında beraber olun. Gün içerisinde ayıracağınız yarım saatlik süre bile sizi ona yakınlaştıracaktır. Böylelikle onun hayal dünyasına da yakından tanık edebileceksiniz.

12.Sözlerini Sakın Yarıda Kesmeyin

Çocuklar bazen gerçek olmayan veya size önemsiz gibi görünen hikayeler anlatabilir. Ne kadar meşgul olursanız olun, onun anlatacaklarını yarıda kesmeyin. Böyle bir davranış aranızda sorun yaratabileceği gibi çocuğunuzun özgüvenini de etkileyebilir.

VIA: http://www.hipokampus.net

Kaynak: http://www.lifehack.org/articles/communication/15-small-things-parents-should-their-children-every-day-make-them-feel-loved.htmlBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir