Çocukların Kalbine Girme Taktikleri…

1-Onlarla az konuşup çok anlama yoluna gidin. Anlamadan anlaşılmayı beklemeyin. Bunun yolu da etkin ve kaliteli dinlemekten geçeceğini asla unutmayın.

2-Söz verdiğiniz şeyleri muhakkak yapmaya çalışın. Onlar, asla söylenenleri unutmaz.

3-Çocuklar, işaret parmağınızı değil ayak izlerinizi takip eder. Yani hareketler sözlerden daha yüksek sesle konuşur. Yaptıklarınız, eylemleriniz sözlerden daha etkilidir.

4-Onlara dokunun, sıvazlayın, sarılın, temas kurun, Malum yüce yaratıcı kollarımızı sarılmak için yaratmıştır…Bu gün Avrupa’da bir çok doktor reçetelerine ilaç yerine sabah 3 defa ogle 3 defa aksam 3 defa sevdiklerinize çocuklarınıza sarılın diye reçete belirtiyor.

5-Neden soruları yerine, ne, nasıl sorularını sorun “Bunu neden yaptın?”, ” Neden sinirlisin?” v.b. sorular çocuklara yargılayıcı ve tehdit edici gelebilir. Bunun yerine “Ne oldu? Nasıl oldu ?” gibi sorular sorarak onların duygu ve düşüncelerini öğrenerek, kendi çözüm yollarını üretmelerine, düşünce güçlerini geliştirmelerine yardımcı olun.

6-Onları eleştirirken şahsını, kişiliğini değil; yapmış olduğu eylemi eleştirin Yani “sen aptalın tekisin yerine yapmış olduğun bu hareket doğru değildi gibi”. Överken de aynısını yapın.

7- Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuk ayrı bir dünyaya sahiptir. Ayrı ayrı yetenekleri ayrı ayrı zekâları ve ayrı ayrı ruh yapıları vardır. Bu yüzden başka insanlarla olumsuz bir şekilde kıyaslanmak bırakın çocukları büyük insanları bile üzer.

8-Hatalarını yüzüne vurmak yerine onlara yakınlık gösterin. Dünyada hatasız iki insan vardır biri ölmüştür diğeri daha doğmamıştır. Hataları yüze vurmak insana direnç yaratıyor. Adeta arabanın vitesini geri almak gibi bir etki oluşturuyor.

9-İşi, gücü, eşi, aşı belli zamanlarda askıya alın, onlarla gezin, tozun, uzanın, takla atın… 21.yüzyıl, bize ilişkinin değil işin öncelikli olduğunu telkin ediyor. Oysa çocukların anne ve babalarıyla çok yakın ilişkiye ihtiyaçları vardır.

10-Anne ve baba olarak asla melek rolüne girmeyin. Çünkü sizde hata yapabilirsiniz. Her şeyin eksiksiz, hatasız ve kusursuz olsun yolundaki saplantılarınızı pencereden aşağı atın.

11-Peygamber efendimizin güzel bir taktiğidir bu. “Kimin evinde çocuğu varsa onunla çocuklaşsın” der. Çocuklarınızla çocuklaşmayı asla ihmal etmeyin.

12-Okuldan gelince ilk sözünüz, dersten, nottan önce bugün doya doya oynadın mı sorusu olsun… Oyun çocuklar için gıda gibi elzem bir ihtiyaçtır. Malum günümüz çocuğu beyaz betanlar arasına sıkışıp kalmıştır. Devasa enerjiler bir türlü atılamamaktadır.

13-Düşüncelerini değiştirmeden asla davranışlarını değiştirmeye çalışmayın. Yani önce kalbini gönlünü feth edin davranışlar bu sayede kendiliğinden değişecektir.

14-Çocuğunuza sevgiyi şartlı öğretirseniz oda sizi şartlı sever. Örnek: Seni Severim eğer uslu çocuk olursa sözünün geri dönüşü bende seni severim ama sende benim istediklerimi yaparsan olacaktır.

15-İlginin dozajını iyi ayarlayın, aşırı ilgi, ilgisizlik kadar zararlıdır. Örnek: İlacın azı fayda vermez çoğu da zehirler.

Unutmayın: Yüzyıllar öncesinde olduğu gibi modern çağda da insanların kalbine girmenin tek yolu, bir gülümseyişte, sıcak bir sözde, içtenlikte gizli.”Çocuklar hayatımızın fotoğraflarıdır, nasıl poz verirsek öyle resim alırız”

Nevzat ÖZER
Psikolojik Danışman-Eğitimci Yazar

Çocukların Kalbine Girme Taktikleri…” için 7 yorum

  1. Ne yaparsam yapayım iyilikle yaklaşıyorum olumlu karşılıyorum daha bir sonuç alamadım hastalığın ilerliyor üzüntüden çaresiz kaldım bı çare

  2. Hatice keskin hanimefendi. Bir veli olarak erkek cocugunuzla alakali;
    Cocuğunuz cok sık küçuk kazalar yapar mi? Hiperaktivitesi var mi? Yaptigi islerden cabuk sıkılır mi? Sıra bekleme sıkıntisi var mi? Sabirsiz mi? Vs vs. Benim oglum da okulu cok sever fakat hasfaligini anlayana kadar cocuk cok sikinti cekti. Okulu sever ama ders kesinlikle yapmaz özellikle yazi yazmaz. Verilen odevleri yapmaz unutur. Bu gibi bulgular var ise gozlemlediginiz. Psikolog degiil bakin dikkatt!! Cocuk ergen psikiyatr dan randevu alin sizden wiscar zeka trsti isteyerek bi takim tetkikler ve formlardan sonra daha aydin olabilirsiniz. Saydiklarim var ise hic durmayin. Buyuk ihtimal dehb. Teshisi konacaktir. Cok onemli nörolojik bir rahatsizlik. Bu cocuklar motor beceri ve dikkat gerektiren islerde odevlerde ozellikle yazma kaynakli olanlarda. Becerileri cok gelismedigi icin cabuk sıkılır ve yapmak istemezler ve yapmazlar. Nitekim konuyu iyi gozetim altina alin ve bisey kaybetmezsiniz ulkemizde artik cok iyi doktorlarimiz var bu konuda bir psikiyatr a gidin. Ozellikle buyuk sehirde iseniz üniversite hastanelerini oneririm

  3. Bende bir kurs öğreticisiyim ve her gün yeni bir hallerini öğreniyorum. Yeni yeni duygular ve dünyalarla tanıştim. Çok cesur ve karşılıksız seviyorlar.

  4. nevzat bey harika bir yazı.yazılarınızı ve isminizi seminerlerimde özellikle velilerime faydalanmaları için söylüyorum.kaleminize sağlık….

  5. merhaba ben 32 yaşındayım 2 çocuk annesiyim kızım 10 yaşında oglum 6 yaşında oglum 1.sınıfa gidiyor okulunu çok seviyor ama ders yapmak istemiyor neokul da ne evde istemiyor bu duruma çok üzülüyorum çocuguma nasıl derssi sevdire bilirim cevabınızı bekliyorum saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir