Çocuklarımızı risklerden nasıl koruyabiliriz?

(Çocuk ve gençleri risklerden korum kapsamında)
Sevgili Anne baba:
Çocuğunuz sizin için çok değerli. benim için de çok değerli emin olun. Onun yaşadığı sorunları çözmek için okulca ciddi gayretler içerisindeyiz. Ama bazen sorunların bizi aştığını görüyoruz. Müsaadeniz olursa şimdi size çok önemli konuları hatırlatmak isterim. Bu konu çocuğunuzun sorun yaşamaması, tehlikelerden korunması açısından son derece önemli.

Yaptığımız araştırmalara göre öğrenci sorunlarının büyük bir kısmının kaynağı, okul dışı faktörlerlerden oluşuyor. Okulca okul dışında gerçekleşen olaylara müdahalemizin sınırlı olduğunu bilmenizi isteriz. Çocuğunuzu kaybetmememiz için, çocuğunuzun yanlış arkadaş bulmaması için, çocuğunuzun kötü bir alışkanlığa başlamaması için öncelikle size çok büyük sorumluluk düşüyor. Çünkü çocuğunuz en çok sizin için değerli. Onun canının yanması ilk önce sizi üzer. Bilirim.

Bu nedenle somut uygulanabilir tedbirlerin olduğu önerilerimi sıralıyorum.
1- Öncelikle cep telefon ve internet geçmişini kontrol edin. Bilgisayarı, internetli cep telefonunu kesinlikle odasına koymayın. İnternete takılma süresini mutlaka sınırlayın.

2- “Arkadaşımla bulaşacağım, arkadaşlarla ders çalışacağım” istekleri çoğu zaman öğrenci yalan klasikleri arasındadır. Lütfen ders çalışma sürecinin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edin.

3- Odasında yalnız kalıyorsa, sürekli ağlıyorsa, agresif davranmaya başladı ise, olağan dışı bir durum gözlüyorsanız mutlaka profesyonel yardım alın.

4- Problem olacak karşı cins arkadaşlığıyla karşılaştıysanız lütfen sakin olun. Sabırlı olun. Takip edin. Doğru olmadığını anlatın ve baskı yapmadan çözümünü bekleyin. Kimle arkadaş ettiğini mutlaka öğrenin. Kız öğrencilerin yaş düzeyi özellikleri gereği, anti sosyal kişilerle arkadaşlık yapabileceği, yaşça büyük kişilerle iletişime geçebileceğini unutmayın ve asla takibi bırakmayın.

5- Okula geliş gidiş saatlerini mutlaka bilin. Devamsızlık durumlarını özellikle kontrol edin. “Servisi kaçırdım, arkadaşımla yürüyerek geldim, kütüphaneye gittik” gibi savunmaların gerçek olup olmadığını mutlaka irdeleyin.

6- Çocuğunuzun ciddi bir tehlike altında olduğunu düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden polisten yardım isteyin. Özellikle anneler, çocuğunu korumak düşüncesiyle babaya bilgi vermiyor. Sonrasında anne sorun çözülmez hale gelince söylemek gereği hissediyor ki bu çok geç bir müdahale oluyor.

7- Öğrencinin kılık kıyafetinin abartılı olması, yönetmelikler açısından sakınca doğursa da önemli olan nokta öğrencimizin o kıyafetle kötü niyetli kişilerin dikkatini çekmesi olacaktır. Unutmayın.

8- Çocuğunuzla arkadaş olun. Siz çocuğunuzla arkadaş olmaz onu dinlemezseniz, o kendisini anlatacak başka birilerini bulacaktır ki bulduğu kişiler sizin istediğiniz kişiler olabilir.

9- Çocuğunuzu sevmenizden ziyade sevginizi hissettirmeniz gerekir. Onunla yaşamı paylaşmaya gayret edin. Anlattıkları saçma sapanda olsa dinleyin…
Siz çocuğunuzla biz de öğrencimizle sorunsuz yaşayalım isterim.

Psikolojik Danışman
Sevgiler saygılar

Kadir AKEL-PSikolojik Danışman

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir