Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabiliriz?

Ey okunmamış kitap! Bir gün gelecek, okunacaksın. Üzerine belki mavi, belki ela, belki yeşil gözler eğilecek ve seni okurken ağlayanlar olacak, gülenler olacak. Gösterişsiz kapağının altında saflığını sakla ey kitap! Güzel yüzler, güzel gözler, güzel kirpikler göreceksin. O günü beklemeye değer. Bu mevsim üşütmesin seni. Çiçekler gibi baharı beklemeyi bil! Yaprakların bono değil, çek değil, fatura değil, banknot değildir. Yazık ki okunsan da anlaşılamayacağın çağlar, nöbetler geçirmekteyiz. (ARİF NİHAT ASYA)

Önceden çok okumayan bir toplumduk, şimdi neredeyse hiç okumayan bir toplum olduk çıktık. Kitapların yerini internet, telefon, televizyon… aldı artık. Okumanın zevkinden mahrum, teknoloji bağımlısı bir nesil yetişiyor. Çoğu anne-baba da bilerek veya bilmeyerek buna katkıda bulunuyor ve hatta destekliyor. Günümüzün çoğunu televizyon başında ya da internette geçiriyoruz. İçinde kültürümüzü, medeniyetimizi, kendimizi ve hayatın ta kendisini bulacağımız kitaplardan çok çok uzağız. Kitap deyince çoğumuzun aklına gelen sadece “test kitapları” oluyor!

İnternet, telefon, televizyon… tabi ki gerekli ama kararınca. Fakat tüm bunlardan daha fazla lazım olan, kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak. Günümüzde yüzlerce olumsuz uyaranların bulunduğu çevrede, kendimize ve çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak zor olsa da imkânsız değil. Anne-baba olarak bu konuda, kitap okumanın önemine inandıktan sonra ilk yapmanız gereken; çocuklarınıza örnek olmak. Daha sonra aşağıda yazılan maddeleri hayatımızın doğal akışı içinde uygulayabiliriz.

 • Bir yaşından itibaren, çocuklarınız anlamasa bile, yaşına uygun ilgisini çekebilecek hikâye ve masal kitapları okuyun. Çocuklarınızın bu kitapları karıştırmasına izin verin.
 • Çocuklarınız konuşmaya ve kendini yavaş yavaş ifade etmeye başladığı zaman (ortalama 2 yaş) geceleri uyuturken hikâye ve masal okuyun. Başka zaman, okuduğunuz hikâye ve masalları anlatmasını isteyin.
 • Evde herkesin rahatça ulaşabileceği, içinde farklı türden kitapların olduğu bir kitaplık veya kütüphane olsun.
 • Çocuklarınızla birlikte dışarı çıktığınızda kütüphanelere ve kitapçılara da uğramayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda öğretmenleriyle birlikte okul kütüphanesini de kullanması için yönlendirin.
 • Çocuğunuz okuyacağı kitapları kitapçılardan kendisi seçsin ve kendi kitaplığını/kütüphanesini oluştursun.
 • Çocuklarınıza verdiğiniz harçlıklarının bir kısmıyla onları kitap almaya teşvik edin. Böylece kitaplarını daha çok sahiplenecek ve onlara gereken değeri verecektir.
 • Çocuklarınıza alacağınız hediyeler arasında kitap da olsun.
 • Çocuklarınızı yaşına uygun bir dergiye abone olmaları ve takip etmeleri yönünde yol gösterici olun.
 • Evinizde her akşam bir kitap okuma saatiniz olsun. O saat aralığında evde bulunan herkes tüm işini bırakıp, bir odaya toplanarak sessizce kitap okusun ve okuma bittiğinde herkes okuduğu kitaptan birkaç cümle paylaşsın.
 • Bazı günler de, kitap okuma saatinde belirli bir kitabı sırayla bir kişi okusun ve diğerleri de dinlesin.
 • Çocuklarınızı kitap okumaları için sürekli uyarmak yerine, önce siz elinize kitabınızı alın, okumaya başlayın ve çocuklarınız her kitap okuduklarında onları motive edici cümleler kurun.

Haydi, hepinize iyi okumalar…

Mustafa ŞAHAN / Psikolojik Danışman ve Rehber ÖğretmenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir