Çocukları Güneş yanıklarından nasıl koryabiliriz?

Yaz aylarında, çocuklar güneşin zararlı etkilerine sıklıkla maruz kalıyor. Hamileler gibi risk grubunda bulunan çocukların güneş yanıkları ve cilt kanserinden korunmasını sağlamak için sıvı tüketimi, dışarı çıkılan saatler ve kıyafet seçimi gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Çocukları Öğle Saatlerinde Dışarı Çıkarmayın

Çocukların, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkarılmaması gerekiyor. Yaz aylarında özellikle havanın bulutlu olmadığı zamanlarda çocukların dışarı çıkarılması zararlı UV ışınlarına maruz kalmasına neden oluyor. Çocukların 11.00 ile 15.00 saatleri arasında uzun süre denizde kalmaları da zararlı olduğu gibi, bu saatlerde gölgede kalmak, güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar.

Çocukların Gölgede Kalmasını Sağlayın

Öğle saatlerinde, çocukların gölgede dinlenmesi ve gözlük ile şapka kullanması gerekiyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmak önemli olduğu gibi, mümkün olduğunca gölgede kalmak da çocukların sağlığı açısından önem arz ediyor.

Açık Renkli Kıyafetler Giydirin

Çocukların yaz mevsimine uygun şekilde, pamuklu ve renkli kıyafetler giymesi gerekiyor. Sıcak havalarda, polyesterden yapılmış kıyafetler çocuk sağlığına zarar vereceği gibi, koyu renkli kıyafetler çocukların daha fazla terlemesine neden olacaktır.

Güneş Koruyucu Kremi 2 Saatte Bir Sürün

Güneş koruyucu kremlerin etkisini yitirmemesi ve çocukların hassas cildini uzun süre koruyabilmesi için iki saatte bir yenilenmesi gerekir. Özellikle çocuklar havuza ya da denize girdikten sonra, güneş koruyucu krem sürülmesi önemlidir.

Çocukların Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Sıcak havalarda, çocukların metabolizmasının iyi çalışması ve yapacağı aktivitelerde yeterli enerjiyi sağlayabilmesi için sıvı tüketimine dikkat edilmesi şart. Çocukların taze sıkılmış sebze ya da meyve suyu içmelerinin yanı sıra bol bol su tüketmeleri de sıcak havalarda büyük önem taşıyor.

Çocukların güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek için alacağı önlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için ebeveynlerin iyi bir rol model olmaları da önem taşıyor. Şapka ve gözlük kullanımı, hafif yiyecekler tüketilmesi, bol bol su içilmesi ve güneşin dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gibi için ebeveynlerin çocuklara örnek olması gerekiyor.

Kaynak: http://cicicee.com

[reklam]

Çocukları Güneş yanıklarından nasıl koryabiliriz?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir