Çocuklarda Dikkat Geliştirici Etkinlikler

Nasıl ki kullandıkça vücudumuzun kas sistemini gelişiyorsa zihinsel becerilerin kullanılmasıyla beyin faaliyetlerinde de gelişmeler görülecektir. Dikkat başı boş bırakılacak bir durum değildir. Çocuklarda dikkatin ve zihinsel becerilerin gelişmesi için bir çalışmaya, egzersizlere ihtiyaç vardır.

Bu konuda birçok egzersiz bulmak ve üretmek mümkündür. Aşağıda sekiz çalışmayı paylaştım. Bunların birçoğu okuma yazmaya geçmiş olan çocuklar için uygulanabilecek çalışmalardır. Bu nedenle çalışmaları uygularken çocuğunuzun yaşını ve eğitimini göz önünde bulundurmalısınız.

“1. ÇALIŞMA: Harf bulma çalışması
Herhangi bir hikayeden içinde L harfi bulunan kelimeler boş bir kağıda yazılacak. Sırayla bu işlem diğer harfler için de yapılacak.

2. ÇALIŞMA: Resimlere uygun hikaye yazdırmak.
Çocuğa bir resim verilir ve verilen resme ilişkin bir hikaye yazması istenir.

3. ÇALIŞMA : Sayı zincirleri
Sırayla 2şer, 3er, 4er, 5er, 10ar 100er (150, 200 vb.) kadar ileri geri saydırmak.

4. ÇALIŞMA: Okuduğunu anlatma
Çocuğa kısa bir okuma parçası verilir ve beş dakika içinde okuyabildiği kadarını okuması istenir. Beş dakikanın sonunda çocuktan okuduklarından anlatması istenir. Bu oyun aynı zamanda çocuğun kısa süreli hafızasını geliştirir.

5. ÇALIŞMA: Nesne saklama
Bu oyun için evin belli bir odası seçilir ve çocuğa etrafındaki nesnelere dikkatlice bakması istenir. Çocuk odadan çıkınca herhangi bir nesne saklanır. Çocuk odaya geri döndüğünde hangi nesnenin saklandığını bulmaya çalışır.

6. ÇALIŞMA: Balonla oynama
Oyuncular şişirilmiş bir balonu birbirlerine atarak yere düşürmemeye çalışırlar. Bu oyun aynı zamanda çocuğun konsantrasyonunu sağlamasını da destekler.

7. ÇALIŞMA: Son harften kelime bulma
Oyunculardan biri bir kelime söyleyerek oyunu başlatır. Ondan sonra gelen oyuncu, söylenen kelimenin son harfini kullanarak yeni bir kelime söyler. Bu şekilde oyun devam eder.

8. ÇALIŞMA: Resimde eksik kısımları tamamlama
Çocuğa bir kısma eksik olan çeşitli resimler sırayla gösterilir ve çocuktan eksik kısmı bulması istenir.”

[reklam]

Çocuklarda Dikkat Geliştirici Etkinlikler” için 3 yorum

  1. Merhaba cocuklarimin ikisindede dikkat daginikligi var ne yaoa bilirim yardimci olurmusunuz lutfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir