Çocuklara cep harçlığı sorumluluk sahibi olmayı ve paranın değerini öğrenmesi için verilmeli, her istediğini alsın her istediğini yapsın diye değil.

Her anne ve baba çocuğunun ihtiyaçlarının en iyi ve güzel bir şekilde karşılanmasını ister. hatta anne ve babanın zamanında ellerine geçemeyen bazı fırsatları yetersizlik duygusu ile ellerindeki bütün imkanları bilinçsiz ve abartılı bir şekilde çocuklarının önlerine sererler.her çocuğun temel ihtiyaçlarının yanında anne ve babanın hoş görüp çocuklarına sundukları fırsatlar olması normaldir fakat bu imkan ve fırsatlar ile zamansız ve abartılı bir şekilde tanışan çocuklarda , doyumsuzluk ve sorumsuzluk duygusu ve yanında bazı davranış bozuklukları görülmektedir.

Çocuğa verilecek cep harçlığı da sorun olabilecek konulardan biridir. cep harçlığında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz ne zaman veriliş amacı,verilip verilmeyeceği verilecekse miktarı , kullanıldığı yer .

Çocuklara verilecek cep harçlığında ki asıl amaç küçük yaştan itibaren parayı kullanabilme ve idare edebilme yetisini geliştirmektir. Çocuklara verilecek cep harçlığın da anne ve babanın çocuğuna örnek teşkil edebileceği ile çevresinde arkadaşlarından farklı kalmayacağı yaşta başlanmalı .Genellikle bu dönemde aşağı yukarı ilköğretim cağına başlamaya denk dönemde gelmektedir.

Eline para geçen çocuk parayı nerede harcayacağı nerede kullanacağı düşüncesi ile seçme alternatifini yaşacaktır bunun sonucunda da sorumluluk duygusu ve özgüveni gelişecektir.şu unutulmamalıdır ki harçlık ayarlanılırken arkadaşlarının harçlıklarından ne çok az nede az şeklinde ayarlanmalıdır.

Harçlığın fazla verilmesi durumunda çocuk ta bunu arkadaşlarına karşı bir güç gösterisi olarak kullanmasına ve savurgan olmasına ilerleyen yaşlarda ise de tatminsizlik ve doyumsuzluk hislerine kapılmasına neden olabilmektedir.

Harçlığın az verilmesinde ise arkadaşlarının yanında eziklik yaşayabilecek çocuk bu duyguyu ortadan kaldırmak için davranış bozukluklarından çalma vb durumlara başvurabilir.harçlık verilirken kardeşler arasında denge sağlanmalı her kardeşe aynı harçlık verilmemeli harçlığın miktarı yaşa göre artış göstermeli ilköğretimin ilk aşamalarında çocuklara harçlık günlük ilköğretimin ikinci aşamasına doğru haftalık verilmeli.

Harçlık miktarı belirtilirken anne baba ve çocuğun birlikte olduğu bir ortamda belirlenmeli verilebilecek miktar da çocuğu makul bir şekilde izah edilmeli.

Anne ve babalar çocuklarıyla harçlıkları ile neler yapmak istediklerini ne gibi yerlerde kullanmak istediklerini konusunda konuşmalı ,talimatlar yerine öneriler sunmalı..

Verilen cep harçlığı okul başarısı ile bağdaştırtıp bir ceza aracı olarak kullanılmamalı

Cep harçlığı verilirken “ben çektim çocuğum çekmesin” anlayışına sahip anne ve babanın bütün imkanları abartılı bir şekilde çocuğuna sunması ile doyumsuz bir nesil yetiştirmesine yada elinde imkanlar ve ekonomik güç olmasına karşın “ben onun zamanında iken ne zorluklar çektim paranın değerini bilsin “cümlelerindeki anlayışla da ,çocuklarda var olan imkanlara rağmen annesinin ve babasının kendisinden bu imkanların kısıtladığını düşünerek değersizlik hissine kapılıp , saldırganlık içeren tutum ve davranışlara yönelebilirler

Cep harçlığının uzun süreli bir şekilde değil de belli aralıklarla ile verilmeyerek(bir , iki gün) çocuğun parasını saklaması ve her zaman parasının olacağı ihtimali ile rehavete kapılmaması sağlanmış olur.

Anne ve baba iyi bir rehberlik yaparak cep harçlığı verdiği çocuğuna ileriye dönük bir şeyler alabilmesi için hedefler koyarak çocuğunun parayı ihtiyacı kadar harcayıp geri kalanını biriktirmesini sağlayarak çocukta tasarruf ,sabredebilme ve parayı daha etkin kullana bilme yetilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Toplumumuzda genel itibari ile çocuklara cep harçlığını anneler vermektedir.Çocuklar ve babalar harçlık konusunda anneyi aracı olarak kullanmakta ve bu görevi anne üstlenmektedir . Babanın da harçlık verme konusunda daha etkin olması baba ile çocuk iletişiminin kuvvetlenmesine ve çocukta özgüven gelişmesine fayda sağlayacaktır

ŞENOL YİĞİT

PSK DANIŞMAN

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir