Çocuklar Ve Gençler Nasil Bir Anne Ve Baba İstiyor?

Son zamanlarda yapılan birçok araştırmada şu nokta hep öne çıkıyor. Gençler ve çocuklarımız nasıl bir anne ve baba istiyor? İşte yapılan araştırmalarda öne çıkan başlıklar:

“Gençlerimiz; matrak, anlayışlı, esprili, hoşgörülü, komik, asık suratlı olmayan, özelini ailesine açabileceği, arkadaşı değil ama arkadaşça davranan, ulaşılması güç ve büyük kaleleri olmayan tatlı-sert anne ve babaları” daha çok seviyor ve bunların özlemini çekiyor. Her dönemim belli bir paradigması yani o dönemde, o yüzyılda hakim olan dünya görüşü vardır.21. yy da hakim olan yada olmasını dilediğimiz genel bakış budur.

ÖNCE Kim KiMi ANLAMALI VE TERCİH DÖNGÜSÜ:
Önce çocuklarımızı ve gençlerimizi biz anlayacağız.. Biz onları anladıktan sonra onların bizleri anlaması için fırsatlar ve imkânlar sunmalıyız. Onlar hayatlarında bir kere çocuk olacaklar, bir kere ergenlik çağlarına girecekler, bir kere bir kere olacaklar. Tıpkı bizim gibi? Bizlerin olduğu gibi? Eğer ilişkilerinizde hep haklı ve akıllı olmak gibi bir gayretiniz ve çabanız varsa ve bunu aile üyelerinin içinde her fırsatta dile getiriyorsanız lütfen bu özelliğinizden vazgeçin. Siz anne ve baba olarak unutmayın ki melek değilsiniz. İnsan olarak, eksiğiz, noksanız?Ara sıra siz de hata yapın çocuklarınızın karşısında. Onlar yakalasın sizin hatalarınızı, onlar gündeme getirsin eksik yanlarınızı. Burada siz onlara aynı zamanda şunu da öğretiyorsunuz. Çatışma çözme becererilerini, yanlışlardan doğruyu bulma farkındalığı ve annenin de babanın da ara sıra hata yapabileceklerini?

Unutmamak gerekir ki “nasıl bir çocuk sahibi olacağımız bizim elimizde değilken nasıl bir anne ve baba olacağımız” bizlerin elinde? Yasamda bazı şeylerde tercih hakkınız yoktur. Annemizin ve babamızın kim olacağını biz seçemeyiz. Ya da akrabamızın. Bu çocuklara kimse doğduğunda şu adamın bu kadının çocuğu olur musun diye sorulmadı. Yanı bir tercih hakları yoktu. Tercih edilen anne ve babalar olursak zamanla tercih ettıgımız gibi çocuklar yetişir ve tercih edilen bireylerin oluşmasına imkân sağlarız

Nevzat ÖZER
Psikolojik Danışman Ve Rehberlik Uzmanı
“21 yy da Anne ve Baba olmak” İsimli Kitabın yazarı
nevzatozer66@hotmail.com
0505 387 4312

[reklam]

Çocuklar Ve Gençler Nasil Bir Anne Ve Baba İstiyor?” için 2 yorum

  1. bir çocuğun yetiştiricisi, yön göstereni destekçisi olmak; anne babası olmak, en önemli ve hem en güzel meşguliyet..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir