Çocuklar kaybolmaması için 10 öneri

Çocuklar kaybolmasın diye yeni bir site var. Geçen günlerde “Çocuklarımız Kaybolmasın” projesinin tanıtımı ATO Congresium’da yapılmış. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Ströer Kentvizyon İcra Kurulu Başkan Vekili Gülçin Ulutürk Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Temindar Aytekin, Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD)Başkanı Zafer Özbilici katıldığını medyada öğreniyoruz. Bence çok güzel bir niyetle hazırlanmış bir proje. Projeden anladığım kadarıyla amaç çocukların kaybolmadan önce önleyici koruyucu tedbirler alınmak isteniyor.

Projenin internet sitesi http://www.cocuklarkaybolmasin.gov.tr/ da “Çocuklar kolay kaybolur. Ve bulmak zordur.Oysaki basit önlemlerle çocuklarımızın kaybolmalarını önleyebiliriz. Lütfen 10 ltın kuralı bilelim ve aileler olarak çocuk kaybolmalarını önleyelim.” diyor.

Çocukların Kaybolmaması İçin 10 Altın Kural

1. Çocuklarınıza sakıncalı yerler hakkında bilgi verin, ıssız sokaklar, inşaat ve terk edilmiş yerlere gitmemeleri gerektiğini öğretin.

2. Çocuklarınıza tanıdığı bir kişiyle bile olsa hiçbir yere sizin onayınız olmadan gitmemesi gerektiğini anlatın.

3. Çocuklarınıza tanımadıkları kişilerden yiyecek, içecek, ilaç gibi maddeler almaması gerektiğini öğretin.

4. Sesin bir imdat çağrısı olabileceğini çocuklarınıza anlatın. Zor  durumlarda bağırarak yardım istemesi hakkında bilgi verin.

5. Çocuklarınıza adını, soyadını, aile bireylerinin ad, soyad ve adreslerini öğretin. Kimlik bilgilerini yanında taşımasını sağlayın. İnternet, sosyal medya ortamında ise tanımadığı kişilerle fotoğraf, adres, okul ve şahsi bilgileri paylaşmaması gerektiğini anlatın.

6. Çocuklarınıza evde yalnız kaldıklarında tanımadıkları kişilere kapıyı açmamalarını öğretin.

7. Parkta ya da dışarıda oyun oynarken çocuklarınızı sürekli izleyin. Gün içinde yaptıklarından haberdar olun. Arkadaşlarının ve ailelerinin adlarını, telefon numaralarını ve adreslerini kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

8. Güvenlik görevlileri, polis, jandarma gibi güvenebilecekleri kişileri ve okul, hastane, karakol, cami gibi yardım isteyebileceği yerleri çocuklarınıza öğretin.

9. Çocuklarınıza kaybolduklarını fark ettiklerinde oldukları yerden uzaklaşmaması gerektiğini anlatın.

10. Çocuklarınızı birine emanete etmek zorunda kaldığınızda sürekli o kişiyle iletişim halinde kalın.

 

[reklam]

Çocuklar kaybolmaması için 10 öneri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir