Çocuklar için dikkat ve hafıza oyunları

Dikkat ve hafıza oyunları  aynı zamanda çocuklarımızla eğlenceli ve eğitici zaman geçirmek için faydaldır. Burada çocuğumla birlikte oynadığım birkaç dikkat ve hafıza egzersizi ekledim. Sizin de çocuklarınızla oynadığınız bu tür dikkat ve hafıza egzersizleri varsa yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Dikkat ve hafıza oyunları için dikkat edilmesi gereken hususlar

Çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Çocuğun zorlandığını hissettiğinizde mümkünse oyunu kolaylaştırmanız mümkün değilse oyunu sonlandırmanız gerekir.

Çocuğu oyuna zorlamamak gerekir. Mümkün olduğunca oyun şeklinde sunulmalı ve eğlenceli hale getirilmelidir.

Oyunu yapamadığında ona kızmamalısınız. İçinizde kızgınlık varsa dahi belli etmemelisiniz. Daha sonra uygulamayı yapabilirsiniz.

Unutmayalım ki amacımızın hem eğlenmek hem de dikkat ve hafıza gelişimine destek olmaktır.

Çocuklar için dikkat ve hafıza oyunları

Eşya saklama oyunu: . 4-5 yaşından itibaren oynayabileceği bir oyun. Sessiz bir ortama gidin. Çocuğun adını bildiği üç eşya ya da oyuncak alın. (örnek: anahtarlık, cep telefonu, mandal) Çocuk bunları görsün ve bunlara dokunsun. Eşyaların ismini tekrar ettirin. Eşyaları yere koyun. Çocuğunuz gözünü kapatsın. Yerden bir eşyayı alın. Onu saklayın. Çocuğunuz gözünü açsın ve ona hangi eşyanın eksik olduğunu sorun. Bir iki uygulamadan sonra gözünü açmadan eliyle hangi eşyanın olmadığını anlamaya çalışsın. Dikkat ve hafıza gerektiren bu oyundaki eşyaları imkânlarınıza göre değiştirebilirsiniz. Diğer bir husus her yaşta bir-iki eşya çoğaltabilirsiniz. Ancak kesinlikle çocuğu daha fazlası için zorlamayın. Bir yetişkinde dahi kısa süreli hafıza 7 birim olduğunu düşünürseniz çocuklarda eşya sayısını 5 ten fazlaya çıkarmayın. 4 yaşında 3 eşya uygundur.

Balonla oynama: Daha çok dikkatini geliştirecek bir oyundur. Eğlenceli bir oyundur. Üç yaş ve sonrası için bir oyundur. Bir balon şişirin ve voleybol oynar gibi balonu birbirinize atmaya başlayın. Oyunda balonun yere düşürülmemesi gerekiyor. Ancak siz arada balonu düşürerek oyunu daha eğlenceli yapabilirsiniz.

Hafıza kartları: Bu oyun hem hafız hem de dikkat için faydalıdır. Bunun için hazır kartlar var. Olmadı siz kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Oyun şöyle; resimli kartlar var. Her resimden iki tane var. Yaşa göre kart sayısını arttırabilir yada azaltabilirsiniz. Örneğin 4 yaşında bir çocuk için başlangıç olarak 6 kart olabilir. 6 kart 3 farklı resim demektir. Kartları karışık (ama hizalı) olarak ters koyuyoruz. Her oyuncu sıra ile 2 kart açma hakkına sahiptir. Açtığı kartlar birbirinin aynı ise kartları alır, değil ise yerlerini değiştirmeden, olduğu yerde tekrar kapatır. Diğer oyuncu eşlerini bulabilmek için açılan şekillerin yerini aklında tutmaya çalışır. Oyun, bütün kartlar açılıncaya kadar sürer. En çok kart eşleştiren oyunu kazanır. Kart sayısı yaşa göre arttırılabilir yada azaltılabilir.

Ancak unutmayın ki çocuğun özgüvenini kaybettirmeye neden olacak şekilde onu zorlamayın. Önemli olan eğlenerek becerileri desteklemektir.

Daha birçok oyun var. Örnek olması bakımından sizle sıkça kullandığımız oyunları paylaştık. Varsa sizin de öneriniz yorumlar bölümünde lütfen paylaşınız.

  

Ailelerden gelen karışık dikkat ve hafıza oyunları önerileri; (Yaşa göre ayırmadık onu tecrübenizle kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak çocuğunuzu zorlamayın)

–       Siz bir şey tutuyorsunuz ve sorular sorarak buluyor.

–       Oyun hamuru

–       Puzzle,

–       Ahşap denge oyunu (jenga)

–       Boyama

–       İki resim arasındaki fark

–       Satranç (İlk okul düzeyi)

–       Kelimenin son harfiyle yeni kelime türetme

Varsa önerdiğiniz oyunlar: Yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

aktuelegitim.com tarafından derlenmiştir.

Çocuklar için dikkat ve hafıza oyunları” için 7 yorum

  1. Merhabalar.benim 28aylik kizim var onun icin ne tur oyunlar onerirsiniz dikkat ve hafiza gelisimi icin

  2. Merhaba,

    Ben de bir eğitimci olarak bu tarz oyunları tavsiye ederim . Özellikle sosbu ve fenbu tarzı ünite odaklı kartlı oyunlar çocukları motive edip derse odakladığı için dersler daha eğlenceli geçiyor. kesinlikle sosbu ve fenbu yu tavsiye ederim arkadaşlar.

  3. Ha bir de kendokuyu tsvsiye ederim internette yuzlerce ornegi var cikti alip cocuklarinizla oynayabilirsiniz . :)

  4. Mangala cok eglenceli bir strateji oyunu 1. Siniflar dahi cabucak ogrendi. Reversi de guzel bir strateji oyunu history kupler hayal gucu icin ideal. hedef 4, bilgi carki, skippty adli oyun, tabu juniour, jenga, Qbitz herkese tavsiyemdir. Cocuklar cok sevdi :)

  5. ÖNEL YAYINCILIĞIN YUP DİYE BİR EĞİTİCİ SETİ VAR. HER YAŞA UYGUN. OĞLUM EĞLENEREK VE ŞEVKLE YAPIYOR. KESİNLİKLE ÖNEREBİLİRİM.

  6. Bir eğitimci olarak SOSBU VE FENBU oyunlarını tavsiye edebilirim..ve gerçekten öğrencilerin dersleri eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir