Çocukla olumlu ilişkiyi nasıl geliştirebiliriz?

Bunun belli bir formülü olsa bu konuda bunca yazı, makale yazılmazdı sanırım. Ancak bu tür yazılar en azından büyük sıkıntıların önüne geçmesi bakımından yinede faydalı olmaktadır.

Çocukla olumlu ilişkiyi nasıl geliştirebiliriz?

1. İletişim kurmak olumlu ilişkinin başlangıcıdır. Çoğumuz yetişkinlerle kurduğumuz iletişim tarzını çocuğumuzla kurmayız. Başkaları ile sabırla ve anlayışla kurduğumuz iletişimi nedense çocuğumuza kuramıyoruz. Ya da kurmuyoruz. Çocuğumuz bizimle iletişim kurmak istediğinde bunu bir fırsat olarak görmeliyiz.

2. Zamanında iletişim kurmalıyız. Birçok yetişkin anlamaz ya da küçük diye çocuğuyla çok fazla iletişim kurmak istemeyebiliyor. Ancak ergenlik yaşına gelincede bu sefer çocuk anne babayla iletişim kurmayı tercih etmeyebiliyor. Bu tutum ergenliğin doğal bir tepkisi olabileceği gibi önceden yeterli iletişim kurulmamasının sonucu da olabilir. Bu ayrımı ebeveynler kendileri anlamaya çalışmalıdır.

3. Çocuk ile iletişimde göz teması önemlidir. İletişim esnasında vücudun pozisyonu da ilişkiyi olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Çocuk ile iletişim kurarken göz temasının olmaması ve bedenin başka işler ile meşgul olması çocuğun iç dünyasında olumsuz algılanacaktır. Bu da olumlu ilişki kurulmasını engelleyecektir.

4. Çocuğunuzla yaşadığınız problemlerde panik yapmayın. Baskı kurarak çözüme gitmeyin. Mümkün olduğu kadar diyalog ve uzlaşma ile çözüm arayışına gitmeye çalışın. Bu yaklaşım çocuğunuzla olumlu ilişkinizi geliştireceği gibi, çocuğunuzun problem çözme becerisini de geliştirecektir.

5. Saygı gösterin. Her insan nasıl ki saygı görmek isterse çocuğunuz da sizden aynı saygıyı bekler. Konuşurken onun sözünü kesmeden sonuna kadar dinlemek, düşünceleri hakkında eleştirmeden sohbet etmek, özel sınırlarını onun izini olmadan ihlal etmemek bu noktada önemlidir.

6. Gerçek ilgi göstermek olumlu ilişkiyi geliştirir. Bazen “mış” gibi kitaplardan öğrendiğimiz bilgileri uygulamaya kalkarız. Eğer bu bilgileri içselleştirmemiş ve inanmadan yapıyorsak muhtemelen bu ilgi üzerimizde sırıtacaktır. Bu “mış” gibi ilgi faydadan çok zararı dokunmaya başlayabilir.

Yazımızı aktuelpdr.net linkini ekleyerek sitenizde yayımlayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir