ÇOCUK, YAZILIDA BAŞARILI SÖZLÜDE DEĞİLSE DİKKAT!..

Bazı öğrenciler bildikleri halde parmak kaldıramaz, sözlülerde başarısız olur ve okulda yapılan etkinliklere katılmazlar. Genelde okul başarıları azalır ve akademik gelişmeleri kısıtlı kalır.

Psikodramadan yararlanılabilir

Grup terapilerinden yararlanılabilir. Grup terapileri oldukça çeşitlidir. Bunlardan en faydalı olanı “psikodrama grupları”dır. Bu terapi tarzında yaşanan olaylar ya da içinizdeki kaygılar ele alınır ve grup içinde bu durum dramatize edilerek oynanır. Kişi kendisini kaygılandıran, üzen durumu tekrar yaşarken etrafınızdaki kişilerin o konuda ne düşündüğünü öğrenebiliyor. Böylece hem kendisinin hem de çevrenizdekilerin bakış açısı ve beklentilerini görebiliyor. Bazen korkunun ne derecede yoğun etkileyip gerçeği görmeyi engellediğini kişi fark edebiliyor. Psikodramada ayrıca paylaşım da yapılır, kişiler yaşadıkları benzer olayları aktarırlar. Bu da etkin bir süreçtir.

“Ağladığımı ve zayıflığımı ailemin bile görmesine katlanamıyorum. İlgilendiklerinde bile bazen sert tepkiler gösteriyorum. Sanki bana acıyorlarmış gibi geliyor”

Kişi bazen duygularının yoğunluğu altında ezilir. Dolayısıyla kişi bu durumda duygularınızı kontrol etmiyor aksine duyguları kişiyi kontrol ediyor. Bunlar genellikle de olumsuz duygulardır. Bunun çözümü kişinin duygularını tanıması ve kendisini yoran olumsuz duygularla baş etmekten geçiyor. Korkulan durumdan kaçma davranışı sosyal fobinin en belirgin özelliğidir.

Bu tam bir sosyal yalnızlığa yol açabilir. Dolayısıyla kişinin iletişimi başlatan taraf olmasını engeller. Değil iletişimi başlatan taraf olmak; iletişim kurmaya çalışmak dahi büyük acı verir insana.

Kendine olan kızgınlığı karşı tarafa yüklemek

Acıdan kaçabilmenin yolu tepki vermektir. Ancak kişinin bazen verdiği tepki, öfke tepkisi olur. Bu, zayıf olduğunu özde kabul etmeme duygusunun farklı bir dışavurumudur. Kendinize acınmasını istemediğiniz için böyle bir tepki verirsiniz. Yani gerçekte kişinin kendisine olan kızgınlığını bir anlamda karşı tarafa yükler. Bu yüklenilen taraf ise genellikle aileler olur. Çünkü aileler her şeye rağmen çocuklarının davranışlarını dışarıdaki insanlara göre daha iyi tolere edebilirler.

UZM. DR. SEMRA BARİPOĞLU- UZM. PSK. YILDIZ BURKOVİK

ÇOCUK, YAZILIDA BAŞARILI SÖZLÜDE DEĞİLSE DİKKAT!..” için 2 yorum

  1. tek yol psikodrama değil elbette. bu çocukların sınıf öğretmenleri ve aileleriyle işbirliği yaparak özgüven geliştirme yöntemlerinin uygulanması ve ek olarak paikolojik danışma yapılması etkili olacaktır.

  2. Öğrencinin kendiin güvenmemesi ögretmen hatasidir ögretmen o güven ögrenciye vermiyor için ögrenci yaknış söleyici için parmak kaldirmaz.. saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir