Çocuk Cinayetleri ve Alınması Gereken Önlemler

Çocuk alanında çalışmış birçok uzmanla yaptığım görüşmeler, medyadan takip ettiğim referans kişilerin görüşleri ve hukukçuların çocuk cinayetleri ile yaptıkları açıklamalar şunu gösteriyor ki bu işin başı da, ortası da, sonu da aile ve aile dinamiklerine yapılacak daha fazla katkıdan geçtiği aşikârdır. Sorunların üzerine konuşmak yerine ne yapılabilir ve ortaya ne cıkarılabılır üzerine bir şeyler sarf etmek gerekirse;

 • Avrupa’da çocuğa “neresine dokunulursa kötüdür, neresine dokunulursa iyidir” gibi eğitimler verilmekte. Biz de de yaşama geçirilmesi gerekir. Cinsel eğitim konusunda özellikle anaokullarında ve ilkokulda bu eğitimler yaygınlaştırılmalıdır.
 • Modern yaklaşım bize “ilişkinin değil işin öncelikli” olduğunu söylüyor. Sürekli meşgul anne ve babalarımız. Meşguliyet ve Hız asrındayız adeta ve bitmek bilmeyen yoğun tempo karsısında çocuklarımızla nitelikli zaman geçirmeliyiz. Her anne ve baba şunu iyi bilecek çocuklarımız işimizden ve aşımızdan daha önemli
 •  Amerika’da çocuk parklarına, yanında çocuk olmayan yetişkinlerin girip oturmaları, oynayan çocukları izlemeleri yasak. Bunun müeyyidesi 2 yıldır. En azından büyük şehirlerde bu tedbir uygulanmalı.
 • Çocukların muhakkak anne veya babasını cep telefonlarını öğrenmesi gerekiyor. En azından 155’in ne anlama geldiğini bilmelerinde fayda var.
 • Bir insanı öldürmeyi, bütün insanlığı öldürmekle bir tutan bir dinin mensuplarının bu kadar acımasızlaşması da işin başka bir acı boyutu…  Merhamet yoksunluğu, acımasızlık, dürtüleri ile hareket etmek, egoizm, narsizm, başlıca batıdan gelen hastalıklar. Merhametli bir insan bir karıncayı bile ezemez. Merhamet ise ailede ve okulda verilmesi gereken ama çoğu kez ıskalanın önemli bir kavram. Öğretmeliyiz gençlerimize Merhametin “pi” sayısından, logaritmadan, fizik kanunlarından ve Dandanakan savaşından daha önemli ve elzem olduğunu…
 • Günümüz çocuğu, son 5-6 yılda dünya genelinde canlı yayınlarda bir milyona yakın insanın öldüğünü gördü ve hala da görmeye devam ediyor. Bu hasarlı ve yaralı gönüller tamir edilmeli. Buradan şu sonuç çıkmakta: Çocuk cinayetleri sadece devletimizin el atmasıyla değil özelikle medyanın bu sorununa karsı neler yapacağına yönelik elini vicdanına koyması gerekiyor. İzlediğimiz korkunç çizgi filmler, filmler şiddet, vahşet ve erotizm dolu içeriklerle, çocukların temiz yürekleri kirletilmemeli.
 • Çocuklarla aileler arasında özel bir şifre ya da parola geliştirilmeli. Aile, çocuğunu birisi seni almaya geldim, baban karsıda, annen seni istiyor dediğinde çocuk şifre istemeli…
 •  Çocukların kendilerinden izin alınmadan yapılan davranışlara (kucaklama, öpme, sevme, saçını okşama, kucağa alma, elini tutma gibi) karşı “Hayır” diyebilecekleri ve devam edilmesi halinde mutlaka bağırarak, çıglık atarak uzaklaşmaları, hatta etraftaki kişilerden yardım istemeleri bilincinin aşılanması büyük önem taşıyor.
 • Bu cinayetleri işleyen Çocuk katillerinin profiline baktığımız zaman hemen hepsinin uyuşturucu kullandığını görüyoruz. Ve birçoğu da sıkıntılı ve problemli ailelere sahip. İşte bu yüzden sorunun kökeni aileye dayanmakta. Sorunlu ve problemli ailelere daha fazla ilgi gösterilmeli, burada yetişen bireylere maddi ve Danışmanlık(rehberlik) destek sunulmalı. Genellikle pedofilinin sebebi, bu şahısların kendi çocukluklarında yaşadıkları tecavüz ve buna benzer olaydan sonra yaşadıkları travmadan kaynaklanıyor.
 • Çocuklarımızın internet yabancılarla konuşmaması, fotoğraf göndermemesi, onlarla kesinlikle buluşmaması, adres vermemesi öğretilmeli. Bilgisayarlara Şifreler konulmalı ve kesinlikle çocukların özel odalarında bilgisayar konulmamalı..
 • Aile ve sosyal politikalar bakanlığımızın Alo 183 hattı gerekirse okulların kapılarına kadar duyurusu asılmalı, idareciler aracılığıyla ailelere mektupla duyurulmalı.
 • Çocuklara karşı işlenen suçlarda çok sıkı yaptırımlar olmalı. İdam, uzun süreli tutukluluk gibi.
 • Evlilik öncesi anne-baba, eş eğitimlerinin yasal bir zorunluluk haline getirilmesi gerekiyor. Şuanda Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığımız 81 ilde bu eğitimleri hız kesmeden gerçekleştiriyor.
 • Aile toplantıları son derece önemli. Çocuklarla aile büyüklerinin bir araya geleceği en azından 15 günde bir toplantı yapmak, hem çocuklarınızın sizle sohbet etmesi, varsa sıkıntılarını ve sevinçlerini paylaşmaları adına son derece önemli olacaktır. Çocukların doğru adresleri yön tayın edicileri aile büyükleri olmalıdır.

Şimdi, Son sığınak ve güçlü bir kale olan Aileyi, ana ve babalığı yüceltmek, güçlendirmek ve desteklemek zorundayız…

Nevzat ÖZER-Psikolojik Danışman

[reklam]

Çocuk Cinayetleri ve Alınması Gereken Önlemler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir