Çocuğunuzun öğrenme biçimini erken yaşta fark edin

Bilgi günümüzde ki en önemli güçlerden biridir. Bu nedenle bilgiyi öğrenmek için bir çaba ve amaç edinmek gerekir. Lakin bu yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda bilgiyi hızlı ve etkin öğrenebilmekte gerekir. Bunu ne kadar çabuk öğrenirsek o kadar başarılı oluruz. Dolayısıyla çocuklarımızın öğrenme biçimini anlamak ve ona göre eğitim almasını sağlamak önemlidir.

Öğrenci yeni bilgiyi öğrenmeye hazırlanırken ve hatırlarken farklı ve kendine özgü yollar kullanır. Biz buna öğrenme stili diyoruz.Anne baba olarak sizin yapmanız gereken bu öğrenme stilini anlamaya çalışmak olacaktır.

Çocuğumun öğrenme stilini-biçimini nasıl anlarım?

1. Bir kişinin üç öğrenme stili vardır. İşitsel, kinestetik (dokunsal) ve görseldir.

2. Bu üç öğrenme biçimi bir kişide tamamen olmayabilir. Biri daha yoğunken biri daha az olabilir. İkisi ya da üçü bir arada da görünebilir. Bu nedenle kesin bir ayrım yapmak zor olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir

3. Çocuğunuzu gözlemleyin. Yaptığı etkinliklerde en çok ne kullanıyor.

Örneğin;

Çocuğunuz tertipli düzenli ise, karışıklığı, düzensizliği sevmiyorsa, güzel ve renkli eşyalara özenli davranıyorsa bu çocuğun daha çok görsel öğrenme biçimi konusunda ip ucu sayabiliriz. Bu çocuklar aynı zamanda eşyalarını daha dikkatli kullanırlar.

İşitsel öğrenme biçimi olan çocuklar, görsel ve dokunsal çocuklara göre daha konuşkandır. Oyun oynarken sanki yanında bir arkadaşı varmış gibi konuşarak oynarlar. Yaşlarına göre daha ayrıntılı cümleler kurabilirler.

Kinestetik (dokunsal) öğrenme biçimi olan çocuklar çok hareketli olan bu çocuklar hiperaktivite ile karıştırılabiliyor. Koltuklar, sehpa, masalar üzerinde gezerler.Ev dışında ağaçlar taşlar, duvarlar ile sarmaş dolaş olurlar. Öğrenmeleri daha çok hareket ve dokunma ile olur. Kinestetik çocuklar görsel çocuklar gibi düzenli değildir. Dağınıklıktan rahatsız olmazlar. Kinestedik çocuklar hareketli ve dağınık yapılarından dolayı daha fazla baskı altında olabiliyorlar.

Çocuğumun öğrenme stilini-biçimini göre nasıl 

İşitsel öğrenme biçimi olan çocuklar işiterek öğrenirler. Bu nedenle ortamda farklı sesler olmaması iyi olur. Konuşmayı sevdikleri için öğreneceği konuyu sohbet ederek öğretilebilir. Olay ve öyküler kullanılabilir.

Kinestetik (dokunsal) öğrenme biçimi olan çocuklar çok hareketli olduğu için oturarak öğrenme yollarında başarılı olamayabilir. Ya da zorlanır. Daha çok yaparak yaşayarak öğrenme yollarını kullanılmalıdır. Dokunsal öğrenme biçimleri nedeniyle matematiği öğretirken daha çok materyallerden faydalanmak daha verimli olacaktır. Pandomim ya da tiyatral gösterimler ile öğrenmesi sağlanabilir.

Görsel öğrenme biçimi olan çocuklar, öğrenilecek konuları talimatlı, sistemli ve düzenli olması iyi olur. Dağınık ortamda ve dağınık bilgileri öğrenmekte zorlanırlar. Uzun anlatımlardan hoşlanmazlar. Zorlanırlar. Bu nedenle kısa ve öz anlatımlar tercih edilmelidir. Görsel materyaller öğrenmelerini kolaylaştıracağı için resimli anlatım kitaplarından faydalanılmalıdır. Anlatılmak istenen bilgi, odasına renkli posterler asılarak verilebilir.

 

Öğrenme stilleri konusu uzun bir konudur. Burada farkındalık oluşturmak için kısaca bilgi vermeye çalıştık. Her bireyin kendine göre bir öğrenme biçiminin olduğunu bilmek ona karşı daha hoşgörülü olmamızı sağlayacağı gibi bu çocuğumuz ya da öğrencimiz ise ona öğrenme konusunda nasıl yaklaşacağımız konusunda bize bir fikir verir.

Kaynak olarak aktuelpdr.net gösterilerek sitenizde yayımlayabilirsiniz. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir