Çocuğunuza bu 4 cümleyi söylemeyin

Kelimeler insan yaşamında çok önemli etkilere sahiptir. Hele ki tecrübesiz olan çocuklar üzerinde kurduğunuz cümleler çok daha etkilidir. Söylediğiniz olumsuz bir cümle belki de bir ömür çocuğunuzun hayatını olumsuz etkileyecek ya da olumlu etkileyecektir. Bu nedenle aşağıdaki yazdığımız cümleleri kullanırken bir kez daha düşünmenizi öneririm.

“Sen yapamazsın, bilemezsin, beceremezsin”

Çocuklarınızın özgüvenini kaybetmiş olarak yetişmesini istemiyorsanız bu cümleyi kullanmayın. Bunun yerine neyi yapabileceğini önermeniz daha yapıcı ve geliştirici olacaktır.

“Git başımdan ya da beni rahat bırak”

Her zaman önemli işlerimiz vardır. Çocuklarımızın bizi rahatsız ettiğini düşündüğümüzde en çok kullandığımız cümlelerdendir. Çocuğa doğrudan değersizlik mesajı vermiş oluyorsunuz. Eğer o an işinizi bırakamayacak durumdaysanız, ona doğru yönelin ve bir zaman verin, “Şuan işim var. 5 dakika sonra seninle ilgileneceğim – konuşacağım – oynayacağım.. vs” gibi açıklamada bulunun. Ancak verdiğiniz sözü mutlaka yerine getirin.

“Neden kardeşin gibi olamıyorsun?” (ya da arkadaşın, dayının oğlu vs.)

Çocuğun benliğinde yara açan bu tür kıyaslama cümleleri çocuğa hiçbir yararı olmadığı gibi öfkeye, kine neden olabilmektedir. Bunun yerine yapmasını istediğiniz davranışları örneklerle anlatmanız daha faydalı olur.

“Keşke doğmasaydın”

Bu cümleyi her ne kadar az duysam da hatırlatmadan geçemiyorum. Aklımızdan geçse de dilimizden geçmemesi gereken çocuğu yıpratıcı bir cümledir. Kızgın olduğumuzu anladığımızda ve buna benze cümleler aklımıza geldiğinde mümkün olduğu kadar ortam değiştirerek sakinleşmeye çalışmak en doğru davranış olacaktır.

Değerli anne babalar! Elbette bu 4 cümleden başka daha pek çok söylenmemesi gereken cümleler var. Biz aktuelegitim.com olarak bunlardan sadece dördünü hatırlatmak istedik. Sizinde aklınıza gelen ve çocuğa söylenmemesi gereken cümleler varsa yorumlar bölümünde yazabilirsiniz.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir