Çocuğunuza Arkadaş Olmayın; Arkadaşça Davranın

Bir bayan ve bir erkek tanışır anlaşır ve bir ömür boyu birlikte olmak için evlenirler. Ve bir sosyal grup oluştururlar. Her sosyal grupta olduğu gibi her bireyin üstlenmiş olduğu bir rol ve kimlik vardır. Evliliğin ilk aşamasında erkek ve bayan karı-koca kimliğini üstlenirlerken çocuğun dünyaya gelmesi ile bu kimliğe anne ve baba kimliği de eklenir. Dolayısıyla bu kimlikler ile, kişinin statüsüne bağlı olarak beklenen davranışları ve sorumlulukları da değişmektedir.

Çocuk sahibi olmakla anne ve baba kimliğinden beklenen davranışların başında çocuğunun karnını doyurma, giysilerini temin etme, çocuğunu uyutma, okula gönderme vb fiziki ihtiyaçlarının karşılanması ilk akla gelenler olsa da çocuğun psikolojik ihtiyaçlarından olan “çocuğunun dünyasını tanıma” ya çalışmak da anne ve baba tarafından ihmal edilmemelidir.

Anne ve babanın çocuğunun dünyasını anlamaya çalışmasından anlaşılması gereken; çocuğun sevinçlerini, hüzünlerini, heyecanlarını, korkularını, kaygılarını bilme ve çocuğun dünyasına girebilme olmalıdır.

Günümüzde bazı ailelerin, “çağdaş aileyiz” tanımlaması ile yaptıkları yanlışlardan bir tanesi de anne ve baba kimliğinden sıyrılıp çocukları ile arkadaş olma eğilimine girmektir. Çocuk, arkadaşlığı yaşıtları ile yaşamalı aile içi roller birbirine karıştırılmamalı aile içi her birey kendi üzerine düşen rolleri yerine getirmeli, çünkü rollerdeki karmaşıklık aile içi iletişime zarar verecektir. Çocuğa sevgi dolu ve arkadaşça yaklaşımlarda bulunabilinir. Çocuğun annesi ve babası olduğunuzu, yalnızca bir problem olduğunda değil her zaman hissettirin.

Ebeveynlerin, anne ve baba rolünden değil, otoriter anne baba rolünden sıyrılarak çocuk ne yaşıyor olursa olsun çocuğu dinleyen, sorgulamayan daha sıcak ve yakın yaklaşım olan arkadaşça yaklaşımı seçmesi, çocuğun kendini ifade etmesini kolaylaştıracaktır. Anne ve baba bu yaklaşımla çocuğun dünyasını anlayacak ve neler yaşadığını öğrenecektir. Böylelikle anne ve babanın, çocuğuna karşı tavır ve davranışları da daha olumlu hale gelecektir.

Şenol YİĞİT
Psikolojik Danışman – Rehberlik

Ayıca bu konu da Prof. Dr. Üstün Dökmen bir seminerde anne ve babalara, “Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Arkadaş değil ana-baba olun. Arkadaşlıkta eşitlik var. Oysa siz onunla eşit değilsiniz, anne-babasısınız. Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Etkili anne baba olun. Onu dinleyin. Nasihatçi değil, refakatçi olun. Çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak. Bırakın bir tane anne ve babası olsun” diye konuştu.

[reklam]

Çocuğunuza Arkadaş Olmayın; Arkadaşça Davranın” için bir yorum

  1. bir çocuğun öncelikle neler yapmak istediğini onu çok iyi anlamalı anne ve babanın ona bi arkadaş gibi davranması o çocuğun dışarıya yönelmesini engeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir