Çocuğun olumlu davranışını arttıracak bir cümle

Bir veli danışanım: “Ahmet bey bu cümlenin çocuğuma bu kadar olumlu etki edebileceğini tahmin edemezdim. Derslerini iştahla yapıyor, kendine duyduğu güveni arttı.”

O cümle şu:

“Her geçen gün daha iyiye gidiyorsun.”

Değerli anne babalar,

Abartılı ve somut gerçekliğe dayanmayan övgü çocugu edilgenleştirir, özgüvenine katkıda bulunmaz. Çünkü çocuk kendisine yapılan övgünün gerçekci olmadığını hisseder. Pekiştireçlerin dışsal olanı değil, içsel olanı makbuldür. Derslerinde yardımcı olurken çocuklarınıza kendilerindeki gelişimi fark ettirin. Her gecen gün daha iyiye gidiyorsun cümlenizi ona kendine ait somut performanslarını örnekleyerek gösterin.

1.sinif velileri;

Şu silgiyi çok fazla kullanmayın. Bırakın çocuk bir şekilde yazsın. Yazdıkları çirkin oldu diye silmeyin. Yanına “Hadi bakalım dikkatlice bir tane daha yazalım” diyerek yanına bir tane daha yazdırın. Çok silgi kullanmak, çocuğun akademik özgüvenini zedeler, yapamıyorum basarısızım düşüncesi olşur çocukta. Güzel yaparsam annem/babam beni daha çok sever, güzel yapamazsam annem/babam beni sevmez düşüncesi oluşur. Ödevin suresi uzadikça uzar. Çocukta öfke oluşur. Yazdıklarını silmeyin. Yanına dikkatlice bir tane daha yazdırın ve her gecen gün daha iyiye gidiyorsun diyerek çabasını pekiştirin.

1.sınıf çocuklarının dikkat sureleri ortalama 10 dakikadır. Ev  çalışmalarını yaptırırken 10 dakikada bir 5 dakika mola verin. Bu molada televizyon, bilgisayar, tablet ile ilgilenilmemelidir. Oyun oynanmamalıdır. Meyve yemek, dinlenmek tercih edilebilir. Çocuk televizyonlu odada çalısmak zorundaysa ev çalışmalarını yaparken televizyon kapalı olmalıdır. Mümkünse ev çalışmalarını televizyonsuz odada masa başında her gün ayni saatte başlamak suretiyle yapmalıdır. 10 dakikalık çalışma sureci içerisinde ara vermeme becerisi kazandırmaya çalışmalıdır. Bu sure 3 ve 4.sınıflar için 20-25 dakika olmalıdır. Çocuk ev çalışması yaparken evde başka bir odada onun yaptığı çalışmadan daha cazip bir şeyler yapabildiğinin sesleri çocuğun çalışma yaptığı odaya gitmemelidir.

Cocuga kitap okuma aliskanligi kazandirmak icin evde herkes planlanmamis zamanlarda kitap okuduklarini cocuga gostermelidirler. Ornek olmalidirlar. Cocuk da model almaya basladiginda hemen planli bir zaman dilimini evde okuma saati olarak planlama ihtiyaci duydugunuzu aile toplantinizda gorusun.

Bu eğitsel rehberlik ilkelerine uyulduğunda eğitimde psikolojik faktörleri dikkate alarak çocuğunuza yaklaşmanın faydasını görürsünüz.

Ahmet Katrancıoğlu-Psikolojik Danışman

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir